• سند راهنما برای مدیریت شهری

  دکتر محمد سعید ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه (معاون سابق شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی)
  بیش از پنج دهه از روند شهرنشینی شتابان و توسعه بی رویه شهرهای کشور می‌گذرد. جمعیت شهرهای کشور به‌ویژه در کلان شهرها به بیش از چهار برابر و وسعت آنها به بیش از هشت برابر شهر دهه چهل شمسی رسیده است. دگرگونی‌های فضایی و جمعیتی شهرها از یک سو و ناکارآمدی سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه و همچنین عدم پاسخگویی طرح‌های توسعه شهری به چالش‌های پیش روی شهرها از سوی دیگر، زمینه ساز بروز مسائل و مشکلات عدیده‌ای در ساختار و سازمان اجتماعی، اقتصادی و فضایی شهرهای کشور شده است.
 • چاشنی احیای تهران

  فرید قدیری روزنامه‌نگار
  ترکیب فعلی مدیریت شهری تهران با شعار «تغییر مثبت»، از شهروندان رای اعتماد گرفت و به ۱۲ سال حضور مدیران قبلی در نظام اداره شهر پایان داد. خلاصه کارنامه دو ساله این دوره از مدیریت شهری که علی‏القاعده از روی سه شاخص «برداشت عمومی مستند به نظرسنجی‏ها»، «قضاوت کارشناسی برگرفته از تحلیل‏ها» و «شواهد پیش روی چشم‏ها در شهر» قابل استخراج است، نشان می‏دهد: آن تغییر که باید به احیای شهر به معنای «لذت بردن از زندگی و سکونت در تهران» بیانجامد هنوز رخ نداده و تحقق آن همچنان آرزوی پایتخت‏‏نشین‏ها است.
 • درس مدیریتی از شهردار برتر جهان

  بنیاد شهرداران جهان هر دو سال یک بار جایزه و تقدیرنامه شهردار جهان را به شهردارانی از سرتاسر جهان اهدا می‌کند که تلاش‌های برجسته‌ای را برای جوامع خود انجام داده‌اند و چشم‌انداز زندگی و کار در شهر‌های کوچک و بزرگ جهان را توسعه داده‌اند. این نهاد بین‌المللی یک مرکز تحقیقات و مطالعاتی بشردوستانه است که خود را وقف شهرداری‌های جهان کرده است و در آن کارشناسان و متخصصانی از اروپا، آسیا و قاره آمریکا گرد هم آمده‌اند تا با همکاری با یکدیگر شهرهایی قدرتمند، عدالت‌محور و سعادتمند را که به خوبی اداره می‌شوند، شکل دهد.
 • معجزه شهروندان

  اتاق شهردار تهران به لحاظ «محل استقرار»، پرده‏ای دیگر از آلبوم عجایب مدیریت شهری است. طبقه نهم ساختمان شورای شهر که درست در مجاورت ساختمان مرکزی شهرداری تهران در خیابان بهشت قرار دارد، نه فقط در این دوره که طی دوره‏های قبل، در اختیار شهردار بوده و هست. بالاترین نقطه مکانی پارلمان شهری پایتخت که در حالت طبیعی و متعارف باید مورد استفاده اعضای شورا باشد و در بهترین شکل ممکن به دفتر کار رییس شورا به عنوان عالی‏ترین مقام نظارتی شهر تبدیل شود، به صورت کاملا نامتعارف، محل سکونت کاری شهردار تهران شده است. مهمانان کاری شهردار تهران هنگام مراجعه به ساختمان اصلی و غافلگیری با «اعلام عدم حضور شهردار در آنجا و سپس هدایت آنها به ساختمانی با سردر متفاوت (شورای شهر)»، به احتمال زیاد به یک قضاوت اولیه درباره آشفتگی نظام حاکم بر اداره شهر تهران می‏رسند. از پیروز حناچی به عنوان منتقد دوره‏های قبل مدیریت شهری و شهردار فعلی شهر تهران در بدو ورود به اتاق کارش درباره این جانمایی عجیب دفترکار سوال کردیم. شهردار بدون آنکه توجیه (دفاع) کند، می‏گوید: فرصت نشده به این موضوع خاص بپردازم. اما معمولاً در دنیا، شهرداری‏ها در قدیمی‏ترین ساختمان شهر مستقر می‏شوند. ایده‏آل آن است که ساختمان بلدیه که در «توپخانه» در حال نوسازی است را به ساختمان مرکزی شهرداری تهران تبدیل کنیم.
 • تهران به سمت «شهر الگو»

  پیروز حناچی، شهردار تهران با حضور در دهمین نشست «مجمع جهانی شهری» که اخیرا در ابوظبی برگزار شد، ضمن زیرسوال بردن اقدام کشور میزبان در «عدم صدور روادید برای تعدادی از اعضای هیات ایرانی» و همچنین «مانع‌تراشی برای برپایی غرفه شهرداری تهران در نمایشگاه مجاور نشست»، پیام صلح و دوستی شهروندان تهران را خطاب به شهروندان شهرهای عضو مجمع جهانی شهری اعلام کرد.
 • ۷ ابرچالش کلانشهر تهران

  علی جعفری شهرستانی کارشناس اقتصاد شهری
 • شهرداری در عصر چهارم

  هاجر شادمانی
  سیدمحمد بهشتی، استاد دانشگاه و صاحبنظر برجسته حوزه معماری و شهرسازی الزامات ورود شهرداری به عصر چهارم مدیریت شهری را تشریح کرد. وی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: بعد از پشت سر گذاشتن سه دوره مدیریت شهری از عصر خدمات شهری و اجرای پروژه‌های بزرگ‌مقیاس و روی‌آوردن به طرحمداری و قانونمداری در شهر، هم‌اکنون در حال ورود به عصر چهارم مدیریت شهری به عنوان حد اعلای مدیریتی در این زمینه هستیم. وی پیشروی در این عصر را مستلزم حاکمیت اندیشه و خرد در مدیریت شهری می‌داند. مشروح گفت‌وگوی با وی را در ادامه بخوانید:
 • طرح آشتی منافع در شهر

  دکتر مهرناز بیگدلی شهرساز
  بی‏تردید هر شهری برای ساماندهی سیمای کالبدی خود نیاز به اسناد هدایت کالبدی شامل نقشه‏ها و ضوابط و مقررات مرتبط با آن دارد. اما پشتیبان این سند فضایی در واقع تحلیل و سیستم‏های کلان و خرد اقتصادی سیاسی و پیامدهای اجتماعی، فرهنگی، پیش‏بینی و آینده‏پژوهی‏های میان‏مدت و کوتاه‏مدت (سالانه) در مکان (عرصه شهر) است.
 • جزیره یا مجموعه شهری؟

  دبیر شورای‏عالی شهرسازی و معماری ایران از بروز سه علامت مهم مبنی بر بهبود عملکرد مدیریت شهری تهران طی دو سال گذشته خبر می‏دهد؛ فرزانه صادق مالواجرد، معاون وزیر راه وشهرسازی و دبیر شورای‏عالی شهرسازی و معماری کشور در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن تشریح سه محور بهبود عملکرد مدیریت شهری تهران در دو سال گذشته، نواقص و نارسایی‏هایی که از گذشته تا امروز در مجموعه مدیریت شهری وجود داشته را تشریح می‏کند؛ با این حال و بنا بر اعلام وی در دوره فعلی مدیریت شهری تهران به دنبال افزایش تعامل و گفت‏وگو بین نهاد عالی نظارت بر طرح‏های شهری (شورای‏عالی شهرسازی و معماری) و شهرداری تهران، روندی آغاز شده است که به واسطه ایجاد فهم مشترک بین این دو نهاد، می‏توان به اصلاحات ساختاری در فرآیندهای شهرسازی و معماری پایتخت امیدوار بود؛ معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از گفت وگوی خود از پیگیری‏های این شورا به منظور اصلاحات ساختاری در سیاست‏های توسعه شهری کلانشهرها به خصوص شهر تهران خبر داده و تاکید می‏کند بسیاری از معضلات شهری پایتخت همچون تراکم فروشی و تصمیمات غیرکارشناسی در حوزه شهری از طریق اصلاح رویه‏ها و یکپارچه‏سازی سیاست‏های شهری قابل حل و فصل است. مشروح گفت وگو با فرزانه صادق مالواجرد را در ادامه بخوانید:
 • آسیب‏های بیرونی شهر تهران

  سهراب مشهودی کارشناس ارشد شهرسازی
  سیاست‌های شهری ایران هم‌اکنون در چنبره نظام بخشی کشور گرفتار است. نظامی که نه در آن جایی برای موضوعات و برنامه‌های فرابخشی ( همچون طرح‌های آمایش ملی و سرزمین) و نه مکانی در خور برای موضوعات و برنامه‌های میان بخشی ( نظیر طرح‌های منطقه‌ای، شهری و شهری) وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر