• توانمند سازی تولید داخلی

  در حالی که سایه تحریم ها بر سر اقتصاد کشور گسترده تر شده و بنگاه های داخلی با چالش های متعددی دست و پنجه نرم می کنند، بانک ها به عنوان تامین کننده اصلی منابع مالی باید تمرکز ویژه ای بر تامین مالی تولید داخل در جهت رونق بخشی داشته باشند. یکی از استراتژی هایی که در سال های اخیر مورد توجه صاحب نظران و سیاستگذاران برای از بین بردن فقر و کاهش بیکاری در کشورهای مختلف قرار گرفته، تمرکز بر اعتبارات خرد است. اعتبارات خرد، عموما باعث می شود که اقتصاد بخشی و بنگاه های کوچک و متوسط تامین مالی شوند که این بنگاه ها به عنوان موتور محرکه تولید، نقش قابل توجهی در رونق کسب و کار هر کشور دارند. در این بین، یکی از اعتبارات خرد که می تواند به توسعه اشتغالزایی در کشور کمک کند استفاده از وام های قرض الحسنه است. بانک قرض الحسنه مهر ایران طی دو سال اخیر برنامه ریزی منسجمی را برای تغییر رویکرد اعطای تسهیلات از «حوزه معیشت» به حوزه های «اشتغال و کارآفرینی» و «حمایت از تولید داخلی» انجام داده است. این تغییر رویکرد، باعث می شود که تسهیلات اعطایی برای توانمند سازی بنگاه های متوسط و کوچک هزینه شود و در نتیجه سهم قابل توجهی در بهبود تولید داخل داشته باشد. به بیان دیگر، این بانک با شناسایی بنگاه هایی که ظرفیت بالقوه ای برای تولید دارند، سعی می کند که به این بنگاه ها در تحقق و عملیاتی شدن این ظرفیت بالقوه به یک توانمندی فعال , یاری رساند. این گزارش در یک نگاه کلی به بررسی روند تسهیلات دهی بانک قرض الحسنه مهر ایران طی سال های اخیر پرداخته و در بخش دوم، سیاست های تسهیلات دهی را در بخش های مختلف تشریح کرده است.
 • پایداری فعالیت توام با توسعه پایدار

  رسول فروغ‌فرد/ کارشناس مسائل بانکی
  بررسی ترازنامه «بانک قرض الحسنه مهر ایران» در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که این بانک در سال‌های گذشته نه‌تنها توانسته بحران اقتصادی و التهابات حوزه بانک‌ها را مدیریت کند بلکه به میزان چشمگیری فعالیت‌های خود را بسط داده و بازار هدف خود را تقویت کرده است. در حوزه منابع در سال‌های گذشته این بانک رشد چشمگیری را تجربه کرده است. مانده منابع این بانک در ۳ سال گذشته بیش از ۳ برابر شده است. در خصوص تعداد تسهیلات و تعداد سپرده‌ها نیز بانک یاد شده رشد چشمگیری را تجربه کرده است. علاوه بر این «بانک قرض الحسنه مهر ایران» ضمن فعالیت‌های توسعه‌ای که داشته، به میزان رضایت بخشی حجم مطالبات معوق خود را مدیریت کرده است. بنابراین در مجموع می‌توان گفت عملکرد این بانک هم به لحاظ پایداری فعالیت و هم به لحاظ توسعه فعالیت در سال‌های گذشته در قیاس با وضعیت سیستم بانکی ایران در سال‌های اخیر مطلوب بوده است؛ بخشی از این توسعه به دلیل ماهیت اجتماعی فعالیت این بانک و بخشی دیگر به دلیل مدیریت هوشمندانه و مدرن مدیران این بانک بوده که توانسته در سیر زمان بازار هدف بانک را تقویت کند.
 • پیشرفت زیر سایه شفافیت

  امروزه شفافیت یکی از مهمترین و محوری ترین متغیرها برای ادامه فعالیت در بازارهای مختلف به ویژه بازار پولی است. بانک‌ها به عنوان واسطه‌های مالی رسالت بسیار بزرگی در خصوص شفافیت دارند؛ این شفافیت در سال‌های اخیر که موسسات غیرمجاز بازار پول را با مخاطره مواجه کرده، اهمیت دوچندانی یافته است. دو جنبه مهم از شفافیت را می‌توان شفافیت عملکردی و شفافیت عملیاتی دانست. بررسی سابقه «بانک قرض الحسنه مهر ایران» نشان می‌دهد به لحاظ عملکردی همواره در بازه‌های زمانی مشخص و به سرعت اطلاعات مالی و وضعیت مالی خود را در وبسایت رسمی این بانک به اطلاع عموم رسانده است. علاوه بر این، برگزاری منظم مجامع عمومی و انتشار اطلاعات آن برای عموم نشان می‌دهد این بانک بخش بزرگی از توسعه اخیر خود را مدیون شفافیت اطلاعاتی بوده است.
 • ۱۱ طرح بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

  بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای تامین وام‌های موردنیاز متقاضیان، طرح‌هایی را در شعب خود ارائه می‌دهد که با توجه به مبلغ و محل مصرف متنوع هستند.طرح‌های پیوند یک و دو مهر ایران، تسهیلات امتیازی مهر ایران، اعتبار در حساب جاری، تداوم مهر، انگیزش مهر، اندوخته بانوان مهر ایران، اندوخته خانواده مهر ایران، حمایتی فرد حقیقی، ۲ در یک، مهر آتیه نوین، و اندوخته اجتماعی، ۱۲ طرح بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در حال حاضر هستند.
 • دو بال حمایتی از «محصولات ایرانی»

  بانک قرض الحسنه مهر ایران، همواره سعی داشته که پلی میان «حمایت از کالای ایرانی» به منظور «رونق تولید» ایجاد کند. در این راستا، از فعال شدن دو بال حمایتی بهره برده است. این بانک از یک سو تمرکز تامین مالی در بخش توان بخشی به تولید «کالای ایرانی» را مدنظر قرار داده و از سوی دیگر، سیاست‌های خود را در راستای حمایت از «خدمات ایرانی» ارائه کرده است. این بانک، باتوجه به لزوم افزایش قدرت خرید مردم در استمرار چرخه تولید و اشتغال در بنگاه‌های کوچک و متوسط که دارای زنجیره ارزش داخلی بوده و موجبات اشتغال ملی را فراهم می کند، اقدام به پیش بینی طرحی به منظور پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان کالای ایرانی کرده است. این گزارش ضمن بررسی جایگاه حمایت از کالاهای ایرانی و نقش بانک‌ها در این راستا، به تشریح برخی از دستاوردهای بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای این هدف مهم و حیاتی پرداخته است.
 • سهم ۲۵ درصدی بانک قرض الحسنه مهر ایران از تسهیلات قرض الحسنه بانک‌ها

  مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: این بانک در حالی که پنج درصد منابع قرض الحسنه بانک های کشور را در اختیار دارد، توانسته است ۲۵ درصد کل تسهیلات قرض الحسنه سیستم بانکی را پرداخت کند. دکترمرتضی اکبری افزود:بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال یعنی معادل ۳۷ درصد از کل مبلغ تسهیلات پرداخت شده این بانک ,مربوط به سال ۱۳۹۷ است که نسبت به سال قبل حدود ۶۰ درصد رشد داشته است. وی تصریح کرد: مبلغ تسهیلات اعطایی در ۱۱ سال فعالیت این بانک بیش از ۳۵۴ هزار میلیارد ریال است که ۶۰ درصد آن به میزان ۲۱۳ هزار میلیارد ریال در دو سال اخیر پرداخت شده است. وی با بیان اینکه منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران از ۲.۵ میلیارد ریال در آغاز فعالیت به مبلغ۱۷۰ هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۷ ارتقاء یافته است,افزود: ۵۸.۵ درصد از این منابع به مبلغ یکصد هزار میلیارد ریال در دولت دوازدهم جذب شده و ۵۴ درصد از کل این منابعِ ارتقاء یافته، مربوط به افزایش منابع در سال ۱۳۹۷ است.
 • عقبگرد صنعتی

  آمارهای منتشرشده از وضعیت شاخص‌های صنعتی نشان از عقبگرد بخش صنعت در یک‌سال اخیر دارد. تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از رشد اقتصادی در پایان سال گذشته از رشد منفی ۶/ ۹درصدی بخش صنعت حکایت دارد. به این بهانه در فصل پیش‌رو به بررسی عملکرد بخش صنعت در شرایط بی‌ثباتی اقتصاد ایران پرداخته‌ایم که با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران از سال گذشته تاکنون، تولید صنعتی، ارزش افزوده، بهره‌وری و رشد، اشتغال در صنایع، صادرات صنعتی و... در چه وضعیتی قرار دارند؟
 • شیب نزولی

  معین حسین پور
  رصد وضعیت تولید صنعت از چند لنز مختلف، دو نیمه پر و خالی لیوان را منعکس می‌کنند. نیمه خالی لیوان اثرپذیری صنایع بزرگ و کوچک ایران از شرایط تحریمی و افت تولید محسوس در سال گذشته را نشان می‌دهد. اما نیمه پر لیوان، حاکی از این است که برخی صنایع بزرگ همچنان از تحریم آسیب ندیده و حتی در میانه بهار امسال با افزایش تولید همراه شده‌اند.
 • زیر منگنه

  بابک صحراگرد
  با وجود کاهش تولید در بسیاری از بخش‌های صنعتی کشور، میزان مجوزهای احداث بنگاه‌های تولیدی و پروانه‌های بهره‌برداری از کارگاه‌های صنعتی کشور طی سال گذشته روندی افزایشی در مقایسه با سال قبل از آن داشته است. آمارها نشان می‌دهد با وجود تلاطم اقتصاد ایران، میزان رشد سرمایه‌گذاری در بخش صنعت نیز چه در مقایسه با تورم، چه در مقایسه با نرخ رشد نقدینگی بیشتر بوده است. در این تحلیل، پیدا و پنهان شاخص‌های صنعتی در دوران تحریم بررسی خواهد شد.
 • تضعیف صنعت

  فاطمه پاسبان تحلیلگر اقتصادی
  مجموعه فعالیت‌های بخش صنعت در اقتصاد کشور نقش مهمی در ایجاد ارزش ‌افزوده و اشتغال‌زایی ایفا می‌کند و از طرف دیگر فعالیت‌های بخش صنعت از تنوع بالایی برخوردار بوده و در صورت فراهم‌سازی الزامات و بسترهای لازم برای ارتقای آن، می‌تواند محرک رشد و توسعه اقتصادی کشور باشد. بر همین اساس در چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران افق سال ۱۴۰۴ برای بخش صنعت اهداف ذیل در نظر گرفته شده است:
 • هزینه تشخیص نادرست

  آزاده خرمی مقدم تحلیلگر اقتصادی
  ایجاد اشتغال یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور محسوب می‌شود. مطابق با آمار مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری ۱۲درصدی در سال ۹۷، رشد اقتصادی منفی ۴/ ۲درصدی (بدون نفت) و نرخ تورم ۶/ ۳۷درصدی در خردادماه ۹۸ بیانگر تداوم بحران اقتصادی کشور است. بحران بیکاری در میان جوانان، افزایش شمار تازه‌واردان دارای تحصیلات دانشگاهی و زنان به بازار کار ضرورت توجه به مقابله با بیکاری را گوشزد می‌کند. در میان سه بخش عمده فعالیت اقتصادی کشور بخش صنعت پس از خدمات رتبه دوم را از میزان کل اشتغال کشور بر عهده دارد. با این حال وضعیت اشتغال در بخش صنعت کشور تحت تاثیر عللی است که تلاش می‌شود در ادامه به بررسی آن پرداخته شود.
 • چهار دهه سیاستگذاری نادرست

  یلدا راهدار تحلیلگر اقتصادی
  شاید بتوان گفت سال ۱۳۹۸ یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصاد ایران در چهار دهه گذشته است. اگرچه ایران در دوران دفاع مقدس علاوه بر جنگ نظامی، با تحریم‌های اقتصادی و بین‌المللی مواجه بود اما در حال حاضر با یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی روبه‌رو است. در اینکه تحریم‌های بین‌المللی اقتصاد کشور را به شدت منزوی کرده شکی نیست اما نمی‌توان بیماری مزمن اقتصاد ایران را که ناشی از چهار دهه سیاستگذاری و تصمیم‌گیری نادرست نظام حاکمیتی کشور است نادیده گرفت.
 • سال دشوار

  ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران
  بپذیریم یا نه، سال ۹۸ برای صنعتگران، صادرکنندگان و اغلب فعالان اقتصادی سال سخت‌تری در مقایسه با همه ادوار گذشته است. با اینکه ما در سال گذشته موفق شدیم در همان ابعاد معمول و همیشگی به نرخ‌های متعادلی از صادرات غیرنفتی دست یابیم اما بنا به دلایلی که در ادامه خواهم آورد، سال ۹۸ سال دشواری در مقایسه با سال ۹۷ است. در تحلیل وضعیت صنایع کشور و حال و روز صادرکنندگان طی سال ۹۷ نباید تنها به آمارهای صادرات و واردات توجه کرد. می‌دانیم که در این سال صادرات ما تنها وضعیت معمول خود را حفظ کرده و تراز تجاری خود را مدیریت کردیم. این یعنی در مجموع نباید سال ۹۷ را سال خوبی برای صادرکنندگان در نظر گرفت. تصویر عموم صادرکنندگان کشور از سالی که رفت، به هم خوردن بسیاری از برنامه‌های عملیاتی و فرصت‌های صادراتی بود که با تلاش بسیار تا مرحله نهایی پیش می‌رفت اما به یکباره با ممنوعیت دولتی یا صدور بخشنامه‌های جدید، همه چیز به هم می‌خورد.

بیشتر