• توسعه اکوسیستم نوآوری در شرکت‏‌های بزرگ

  دکتر محمد ناطق رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره
  بدون شک، بخش مهمی ‌از رشد و توسعه اقتصادی و صنعتی کشور می‌تواند در گرو رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان باشد، چیزی که امروز به یک هدف بزرگ در فضای اقتصاد و صنعت کشور تبدیل شده است.
 • گامی بلند در راستای بومی‌‏سازی چارچوب‏‌های علمی

  هادی اسدی
  رئیس کمیته اجرایی جشنواره: مدل ارزیابی جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی، مبتنی بر ™Stage Gate Model به عنوان یک مدل پذیرفته شده در سطح جهانی پایه‌گذاری شده است. این مدل از دهه ۱۹۹۰ تا به امروز به عنوان یکی از مدل‌های مرجع در حوزه توسعه محصول جدید در سطح بنگاه مطرح بوده که توسط دو مرجع جهانی یعنی انجمن مدیریت و توسعه محصول و همچنین مرکز بهره‌وری و کیفیت آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است.
 • طراحی و تولید محصول گالوانیزه استحکام بالا با گرید SG۳۵۰GD

  محصول نوآورانه کلاف گالوانیزه با گرید S۳۵۰GD بر طبق استاندارد EN ۱۰۳۴۶ برای اولین بار در کشور در شرکت فولاد مبارکه طراحی و تولید شد تا با تولید این محصول نیاز کشور در داخل به طور کامل مرتفع شود.
 • طراحی و اجرای سیستم کنترل فرآیند دیسک‏‌های گندله‌‏سازی

  مدیر تحقیق و توسعه شرکت فولاد مبارکه نیز در این جشنواره پس از کسب لوح زرین سیستم کنترل فرآیند دیسک‏های گندله سازی گفت: اراده و چشم انداز فولاد مبارکه توسعۀ تکنولوژی صنعت فولاد و ساخت کارخانه‏های جدید فولادسازی با بهره‏گیری از دانش فنی داخلی است.
 • گزارش سومین جشنواره نوآوری محصول برتر ایرانی

  سومین جشنواره ملی نوآوری محصول در ۲۷ دی‌ماه۹۷ در سالن جابرابن‌حیان دانشگاه صنعتی شریف با معرفی ۲۷ محصول نوآورانه در گروه‌های مختلف کالا و خدمات برگزار شد.
 • بیرون جعبه فکر کنید

  جعفر اسدی دبیر شورای سیاست‌گذاری و عضو کمیته علمی‌جشنواره
  ممکن است شما هم این عبارت را شنیده باشید: «بیرون جعبه فکر کنید.» اما فکرکردن در خارج از جعبه به چه معناست؟ فکر کردن خارج از جعبه با نادیده گرفتن وضعیت فعلی و انجام متفاوت کارها نسبت به گذشته شروع می‌شود. این یکی از اصول نوآوری باز است.
 • «پنجره‌‏های بسته مالی» را می‏گشاییم

  بسته شدن راه تجارت، واقعیتی است که با آن مواجهیم؛ راه مقابله، «انکار واقعیت» نیست، بلکه باید کوشید تا از طریق دنیای آزاد وب، راه‏ها را بگشاییم. این امر، زمانی میسر است که به «نوآوری و ابتکارات جدید» روی بیاوریم: ایجاد سامانه‏های جدید که تامین مالی زنجیره تامین برای فعالان اقتصادی کشور با یکدیگر و با فعالان اقتصادی دیگر کشورها را فراهم می‏کند. افزون بر آن، بهره‏گیری از ابزارهای پرداخت بلاک‏چینی جدید مانند بیت کوین و اتریوم و ...، ما را در این راه بیش از پیش توانا می‏سازد. ابتکار شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن، در قالب سامانه ملی سککوک و ابزار پرداخت «ژا»، جدای از آنکه یک طرح و ابتکار خلاقانه و برگزیده از سوی نمایشگاه‏های فین تک به شمار می‏آید؛ راه را برای شکستن تحریم و تامین مالی فعالان اقتصادی داخل و خارج کشور، در یک زنجیره مستحکم بر بستر وب، فراهم ساخته است. با توجه به اهمیت این دو ابتکار، سراغ فردوس باقری رفتیم تا ابعاد آن را برای ما تبیین کند.
 • گزارش کمیته ارزیابی جشنواره

  دکتراحمد اختیارزاده رئیس کمیته ارزیابی جشنواره
  کافی است بخواهید مطلع باشید. به هر جایی که رجوع کنید، مطالب بسیاری را در مدح و ثنای نوآوری و توسعه محصولات جدید خواهید یافت. استیو جابز چه گفت، بیل گیتس مشغول چه کاری است، ایلان ماسک چگونه تسلا را متحول کرد، وارن بافت در این سن و سال چگونه دوباره از نو شروع می‌کند! خاطرات، سخنان نغز، پند و اندرزها و توصیه‌های فراوان. همه سخن از الزام به نوآوری و توسعه محصولات و خدمات جدید می‌زنند، اما چرا در این خطه چنین نیست؟ چرا در حد حرف و چند خط یادداشت در یک سایت یا روزنامه باقی مانده‌ایم؟ پاسخ ساده است، چون باور نکرده‌ایم که می‌شود چنان بود.
 • نقشه‌راه بانک مسکن تا ۱۴۰۰

  مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن
  بانک مسکن در این دوره از فعالیت خود موفق شد با تدوین یک سند راهبردی جامع و کامل، مجموعه‌ای از اهداف و سیاست‌های مشخص برای نحوه تامین مالی بخش مسکن و ساختمان طی سال‌های منتهی به ۱۴۰۰ را برای خود ترسیم کند.
 • بازآرایی نظام تولید مسکن؛ چگونه؟

  حسین عبده تبریزی اقتصاددان و صاحبنظر حوزه تامین مالی مسکن
  انجام پروژه‌های بزرگ و خاص و دست‌یابی به صرفه‌جویی مقیاس سیاستی مطلوب و سود آور بوده اما در حوزه صنعت ساختمان در ایران این تولید هنوز وارد مرحله تولید انبوه نشده است.
 • تولد تا بلوغ بانک مسکن

  بیست و پنجم دی ماه سال ۱۳۱۷ بانک رهنی با مشارکت وزارت دارایی وقت و بانک ملی ایران با سرمایه ۲۰۰ میلیون ریال به عنوان بانکی تخصصی در امر مسکن و ساختمان تأسیس شد و از آغاز سال ۱۳۱۸ رسما فعالیت خود را آغاز کرد. موضوع فعالیت بانک رهنی را‌ موضوعات بانکی مرتبط با امر مسکن تشکیل می‌داد. پرداخت تسهیلات در برابر رهن اموال غیر منقول با هدف خرید، ‌احداث، تکمیل، ‌تعمیر و اعطای اعتبار به شرکت‌های ساختمانی بخش عمده فعالیت بانک را در بر می‌گرفت. بانک از همان بدو تأسیس اعطای تسهیلات ساختمانی را مشروط به ارائه نقشه مصوب شهرداری کرد و در هر فرصتی به‌وسیله مهندسین خود صاحبان ساختمان را در امور ساختمانی ارشاد می‌کرد و در نتیجه خانه‌هایی که با کمک مالی بانک رهنی ایران برپا می‌شد خانه‌هایی محکم و مجهز بود. ‌
 • ملاحظات افزایش سرمایه بانک مسکن

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
  موضوع افزایش سرمایه بانک مسکن به عنوان بانکی تخصصی و توسعه‌ای، به درستی طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و از اهمیت قابل توجهی برخوردار شده است.
 • چرخ خانه‌سازی به حرکت درمی‌آید

  وزیر راه و شهرسازی برنامه دولت دوازدهم در سال‌های باقی‌مانده از عمر این دولت برای تامین مسکن اقشار نیازمند حمایت را براساس آنچه در این وزارتخانه نهایی شده است، اعلام کرد.
 • مسیر تعادل‌بخشی به بازار مسکن

  بانک توسعه‌ای در نظام تامین مالی مسکن، مطابق تجربه‌های موفق جهانی در دو دسته کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، می‌تواند بخش مسکن و ساختمان در اقتصاد ایران را از «بی‌تعادلی کهنه» حاکم بر جریان عرضه و تقاضا، نجات دهد.
 • نقطه روشن بازار مسکن ۹۸

  مدیرعامل بانک مسکن با تشریح اصول و اولویت‌های تامین مالی بخش مسکن و ساختمان در سال ۹۸، از پتانسیل عظیم در بانک برای پرداخت تسهیلات خبر داد و در عین حال اعلام کرد: دارایی تسهیلات بانک مسکن به ارزش بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، یک ظرفیت بزرگ برای تبدیل شدن به جریان منابع نقدی و پرداخت مجدد تسهیلات به متقاضیان جدید محسوب می‌شود که در شرایط موجود، به‌کارگیری و استفاده از این ظرفیت در قالب بازار رهن ثانویه، نیازمند تحقق یک‌سری شروط از جمله کنترل نرخ تورم، دست کشیدن برخی بانک‌ها از ادامه مسابقه مخرب نرخ سود و همچنین انضباط‌بخشی به بازار پول و شبکه بانکی است. ابوالقاسم رحیمی انارکی با پیچیده خواندن پروسه افزایش قدرت خرید تسهیلات مسکن با توجه به جهش‌ قیمت در ماه‌های اخیر در شهرهایی همچون تهران، معتقد است: سال آینده بازار مسکن در نقطه‌ای از شهرها که همان بافت‌فرسوده مناطق شهری است، می‌تواند با رونق ساخت‌وساز و معاملات مصرفی خرید مسکن مواجه شود البته اگر مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در نوسازی و بازآفرینی شهرها مطابق برنامه‌های اعلام شده، در بافت فرسوده جاری شود و وجوه اداره شده سهم دولت مربوط به بافت فرسوده نیز در اختیار شبکه بانکی قرار بگیرد. متن گفت‌وگو با ابوالقاسم رحیمی انارکی را در زیر بخوانید.

بیشتر