• هدف ما ارتقای دانش فنی بتن است

  هشتمین کنفرانس ملی بتن ایران و چهاردهمین همایش روز ملی بتن پانزدهم و شانزدهم مهرماه با موضوع «رویه های بتنی» (اقتصاد و توسعه پایدار) و معرفی طرح‌های بتنی برتر سال ۹۵ برگزار می شود. رئیس انجمن بتن ایران هدف از برگزاری این کنفرانس را ارتقای دانش فنی بتن در ایران ذکر کرده و اعلام کرد از طرح‌هایی مانند سد بتنی وزنی هیروی، طرح توسعه حرم امیرالمومنین(ع) در نجف اشرف، آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله و ساخت واریانت پل تله‌زنگ در این همایش تجلیل می‌شود.
 • تولید ملی، موثرترین ابزار مدیریت اقتصاد مقاومتی

  رسول باقری/ دبیر ویژه‌نامه
  موضوع حمایت از تولید ملی طی سال‌های اخیر به یک مطالبه‌ عمومی تبدیل شده است. تولید ملی دیگر مقوله‌ای نیست که منحصر به مباحث اقتصادی و مالی باشد. چرخش گردونه تولید ملی، تاثیری مستقیم و بی‌واسطه بر سیاست، فرهنگ، جامعه و حتا هنر دارد. تولید ملی، مایه غرور ملی است، رونق دهنده اقتصاد است، فرهنگ حاکم بر جامعه را از مصرف‌گرایی و تن‌پروری به سمت تولید، پویایی، تحرک و خلاقیت سوق می‌دهد و در عصر درهم تنیدگی اقتصادهای بین‌المللی، جایگاه و رتبه ارزشمندتری را برای کشور به ارمغان می‌آورد. تولید ملی، موثرترین ابزار برای هدایت و مدیریت اقتصاد مقاومتی است.
 • حیات صنعتی نیازمند پرورش نیروی انسانی مجرب است

  شرکت ساختمانی ژیان در سال ۱۳۳۸ تأسیس شده و در زمینه پیمانکاری عمومی در کلیه رشته‌های عمرانی از جمله راه‌سازی، پل‌سازی، سدسازی، احداث بنادر، فرودگاه‌ها، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب و احداث نیروگاه فعال است. این شرکت با کسب چهار رتبه نخست در رشته های آب، ساختمان، حمل و نقل و تاسیسات و تجهیزات از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، از جایگاهی ممتاز در بین فعالان پروژه‌های عمرانی ایران برخوردار است. مهندس رضا پیرودین، مدیرعامل شرکت ساختمانی ژیان در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد، توضیحاتی درباره عملکرد این شرکت ارائه داده است که از نظر می‌گذرد.
 • پیشرفت سازمان پروژه‌محور با رعایت استاندارد و کیفیت محصول

  مؤسسه حرا ۳۰ سال پیش تأسیس و از سال ۷۱ با ثبت رسمی به صورت حرفه‌ای وارد عرصه سازندگی کشور شد. حوزه فعالیت مؤسسه حرا عمدتاً حوزه‌های زیرزمینی است؛ همچنین اقداماتی در حوزه های اجرا و نصب تجهیزات انجام داده است که به نوعی وابسته به کارهای زیرزمینی است. فعالیت‌های این مؤسسه در حوزه‌های زیرزمینی شامل طرح های نیروگاهی، تونل‌های انتقال آب و جاده‌ای، مترو و ابنیه است. کارهای مشابه سد و ابنیه‌های خاص هم در دستور کار این موسسه قرار دارد. درطرح های زیرزمینی شبیه نیروگاه و ابنیه‌های خاص، حرا از پیشروترین مؤسسات و شرکت‌های کشور به شمار می‌آید که از ابتدای تاسیس به طور تخصصی در حوزه پروژه‌های زیرزمینی فعالیت می‌کند. حرا با در اختیار داشتن نیروهای متخصص، تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن و تخصصی تاکنون با ورود به بیش از ۸۰ پروژه، افزون بر ۲۱۰ کیلومتر حفاری زیرزمینی انجام داده یا در حال انجام است. در چهاردهمین همایش روز ملی بتن در سال جاری، یکی از پروژه‌های این موسسه به‌عنوان پروژه برتر بتنی برگزیده شده است. به همین بهانه گفت وگویی با مهندس کریم گنجه مدیرعامل موسسه حرا انجام داده‌ایم که در ادامه می خوانید.
 • فرصتی مناسب برای تبادل نظر و ارتقای دانش فنی متخصصان بتن

  موسسه مهندسین مشاور طرح جامع، با هدف ارائه خدمات فنی- مهندسی در داخل و خارج و انتقال دانش مدیریت پروژه و فناوری روز دنیا، در خرداد ماه سال۱۳۸۰ تاسیس شد. این شرکت فعالیت‌های مدیریتی، مطالعاتی، طراحی و نظارتی را در زمینه‌های تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی، ابنیه ، سازه‌های خاص و مدیریت پروژه دنبال می‌کند و در چشم‌انداز آتی خود، در نظر دارد به عنوان یک مشاور بین‌المللی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به توسعه خدمات فنی- مهندسی خود در داخل و خارج بپردازد. انتخاب پروژه طرح توسعه حرم امیرالمومنین(ع) - صحن حضرت فاطمه‌زهرا(س)- به عنوان یکی از طرح‌های برتر بتنی کشور در چهاردهمین همایش روز ملی بتن، بهانه مناسبی بود تا گفت وگویی با مهندس افخمی‌نیا مدیرعامل این موسسه داشته باشیم.
 • پیشرفت قابل‌‌توجه فناوری ساخت بتن در ایران

  شرکت بستاب‌بنا در سال ۷۱ با مشارکت و همکاری تعدادی از دانش آموختگان دانشگاه‌های شیراز و امیرکبیر تشکیل شد. زمینه‌های اصلی فعالیت شرکت، اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی و سازه‌های خاص فلزی و بتنی بوده و از سوی سازمان برنامه و بودجه رتبه یک پیمانکاری ابنیه و تأسیسات و تجهیزات را کسب کرده و در رشته‌های راه‌سازی، نفت،گاز، پتروشیمی و آب و فاضلاب نیز تشخیص صلاحیت شده است. پروژه این شرکت از سوی داوران و کارشناسان همایش روز ملی بتن، به عنوان طرح برتر کشور در سال ۹۵ معرفی شده است. به همین دلیل و به منظور بررسی عوامل این موفقیت، گفت وگویی را با مهندس وکیل‌رعیت، مدیرعامل این شرکت انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.
 • جایزه بتن برتر، فرهنگ‌سازی برای کیفیت گرایی در سطح ملی است

  به مناسبت چهاردهمین همایش روز ملی بتن و انتخاب یکی از پروژه‌های شرکت مهندسی مشاور مهاب‌قدس به عنوان پروژه برتر بتنی سال ۹۵، فرصتی فراهم شد تا با مهندس ترکش‌دوز یکی از پیشگامان صنعت احداث کشور در خصوص چالش‌ها و چشم‌اندازهای این صنعت گفت گویی داشته باشیم و از ۳۳ سال تلاش، افتخارآفرینی و نوآوری‌های مهندسان توانای این شرکت در عرصه‌های ملی و بین‌المللی مطلع شویم. مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب‌قدس مطالب مهم و قابل تاملی را مطرح نمودند که مطالعه آن برای تمامی فعالان، کارشناسان و دلسوزان این صنعت خالی از لطف نخواهد بود، این مصاحبه خواندنی را در ادامه ملاحظه فرمایید:
 • شتاب صادراتی

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هفتم شهریورماه ۱۳۹۷ در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت، در ارزیابی عملکرد یک‌ساله‌ دولت دوازدهم، خاطرنشان کردند: در این یک‌سال کارهای خوبی در زمینه‌ رشد اقتصادی، انرژی، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش واردات انجام شده است که باید روند افزایش صادرات و کاهش واردات با شتاب بیشتر ادامه یابد و در ضمن این‌گونه خدمات با بیان هنرمندانه به مردم گفته شود. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دشمن به‌دلیل برخی ضعف‌ها و خلأهای اقتصادی، بر موضوع اقتصاد کشور متمرکز شده است، خاطرنشان کردند: در زمینه‌ اقتصادی باید قوی و پرحجم کار کرد و تمام خلأها را پر کرد که همه‌ این موارد امکان‌پذیر و شدنی است و ما در اداره‌ اقتصاد کشور بن‌بست نداریم.
 • تهدیدات خودساخته

  کارنامه تجارت ایران در نیمه نخست سال ۹۷ از افزایش ۱۳درصدی ارزش صادرات غیرنفتی (از ۵/ ۲۰ میلیارد دلار در شش‌ماهه سال ۹۶ به ۱/ ۲۳ میلیارد دلار در شش‌ماهه سال جاری) و کاهش ۹/ ۱۱درصدی واردات (از ۲/ ۲۵ میلیارد دلار در شش‌ماهه سال ۹۶ به ۲/ ۲۲ میلیارد دلار در شش‌ماهه سال جاری) حکایت دارد. اتفاقی که از تراز تجاری مثبت ۹۴۰ میلیون دلاری در این دوره خبر می‌دهد. با این حال، ارزیابی دقیق‌تر تحولات حوزه تجارت نشان می‌دهد این بخش در نیمه نخست امسال با چالش‌هایی به مراتب بیشتر از دوره قبل مواجه شده است. فصل پیش رو به ارزیابی این چالش‌ها و بررسی راه و چاه عبور از آنها می‌پردازد.
 • بارقه‌های امید

  آنوش رحام/ نویسنده و تحلیلگر تجارت فردا
  با نگاهی گذرا به سه دهه گذشته درمی‌یابیم در سیاست‌های صنعتی و ریل‌گذاری نظام تولید در دهه ۶۰ و ۷۰ سیاست جایگزینی واردات، تولید در مقیاس محلی، استانی و بعضاً ملی در داخل تعقیب شد که نتیجه آن ایجاد واحدهای پراکنده کوچک با ظرفیت غیررقابتی و فاقد ارتباط با بازارهای صادراتی بود، با گذر زمان بخشی دچار فرسودگی یا تعطیلی شده و از بخش دیگر که همچنان فعال هستند نیز امروز نمی‌توان انتظار صادراتی شدن داشت. بدیهی است که ظرفیت خالی این واحدهای کوچک غیررقابتی را نباید به عنوان ظرفیت‌های بالقوه صادراتی تلقی کرد.
 • در برابر اقتصاد مقاومت نکنیم

  میرعمادالدین مدیرزاده‌طهرانی /تحلیلگر خبره مالی از موسسه CFA
  در کشوری که نرخ تورم دورقمی با تاریخ آن عجین شده و گویی برون‌رفتی برای آن یافت می‌نشود، بازنده اصلی ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز به پشتوانه درآمدهای ارزی، تولید و صادرات است. مدافعان عدم تضعیف ریال در شرایط تورمی، اگرچه لذت و شیرینی مقبولیت عمومی را ترک نتوانند گفت، اما سرسختی آنها یا به دلیل ناآگاهی است یا خود منافعی دارند که حفظ آنها در گرو کتمان حقایق علم اقتصاد است. در هر دو صورت، ظاهر توصیه آنها، دفاع از طبقه محرومان و حاصل همراهی سیاستمداران به توصیه به ظاهر خیرخواهانه آنها، فروش نفت و خرید محبوبیت و نتیجه آن کاهش صادرات و افزایش واردات است. بنابراین تا زمانی که کنترل قیمت ارز مقدور باشد، وفور درآمد نفتی به مثابه نشتی گاز در اتاق دربسته، سیاستمداران را در خوابی شیرین فرو می‌برد که تنها راه برون‌رفت از آن، جهش یکباره نرخ ارز خواهد بود. چراکه نتیجه محتوم تجمیع گاز بدون سوپاپ اطمینان، انفجار است؛ دیر و زود دارد اما سوخت‌وسوز ندارد!
 • سردرگمی در باران بخشنامه‌ها

  پویا فیروزی/ تحلیلگر اقتصادی
  چند ماه بعد از افزایش ناگهانی نرخ ارز، با یکی از نامداران عرصه صادرات در خصوص بررسی لزوم تغییر بازار هدف در شرایط «تحریم» صحبت می‌کردیم.
 • تزریق آرامش و ثبات

  علی شریعتی/ رئیس کارگروه صنایع غذایی کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران
  رشد و توسعه اقتصادی از مهم‌ترین اهداف سیاستگذاری اقتصادی است و یکی از راهکارهای تحقق این اهداف پیروی از اهداف توسعه‌ای است. بازرگانی بین‌المللی از دیرباز در رشد و توسعه اقتصادی کشورها نقش داشته است و در جهان امروز از تجارت به عنوان نیروی محرکه رشد و توسعه یاد می‌شود و راهبردهای تجاری در ترکیب با راهبردهای توسعه‌ای دیگر به عنوان مهم‌ترین روش برای نیل به اهداف مذکور در نظر سیاستگذاران قرار گرفته است. اگر سیاست تجارت خارجی کشور در چارچوب یک راهبرد بازرگانی صحیح پیش رود به صادرات صرفاً به عنوان مفری برای مازاد تولید نگریسته نمی‌شود بلکه تجارت خارجی به عنوان عامل تعیین‌کننده رشد اقتصادی و وسیله ارتقای فناوری، کارایی و بهره‌وری کل عوامل شناخته خواهد شد.
 • قاتق نان یا قاتل جان؟

  مصطفی نعمتی /نویسنده نشریه
  از دیدگاه طرفداران تجارت بین‌المللی، گسترش مبادلات خارجی یک راهبرد توسعه اقتصادی محسوب می‌شود که در ادبیات توسعه و تجارت بین‌الملل، این رویکرد را «استراتژی برون‌گرایی یا توسعه صادرات» می‌نامند. شاید بارزترین ویژگی اقتصاد کلاسیک را بتوان اهمیت مرکزی این مکتب برای تجارت آزاد دانست. اسمیت سیاست تجاری محدودکننده را نقد کرده و توضیح می‌دهد که تخصصی شدن و تقسیم کار، محصول سرانه را افزایش می‌دهد ولی چون اندازه بازار محدود است، تجارت آزاد، تداوم رشد را تضمین می‌کند. آزادی تجارت، اندازه بازار را افزایش می‌دهد و ‌ تقسیم کار بیشتر را امکان‌پذیر می‌کند. از نظر اسمیت، تجارت آزاد مبتنی بر منشأ عرضه است که تولیدکننده با مزیت مطلق، مفر بین‌المللی برای افزایش محصول از دریچه تجارت پیدا می‌کند. با این استدلال، اسمیت علت وجود تجارت آزاد را «مزیت مطلق» می‌داند.
 • چاقویی که دسته خود را می‏برد

  حسین سلاح‏‌ورزی / نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
  داوری درست و تلخی درباره ایران به ویژه در میدان اقتصاد در میان فعالان اقتصادی وجود دارد که «ما سلطان از دست دادن فرصت هستیم». به طور مثال گفته می‌شود با آزاد شدن چندین کشور از وجود امپراتوری شوروی در مرزهای ایران و آشکار شدن فرصت استفاده از بازار بکر و دست‌نخورده برای صادرات انواع کالا، خدمات فنی و مهندسی و حتی خدماتی مثل گردشگری برای ایران، اما هیچ استفاده کارآمدی از این بازارها نشد. یا ایران اگر با برنامه‌ای از پیش‌اندیشیده با بازار کشوری مثل افغانستان برخورد می‌کرد یک بازار مطلوب و پایدار داشت اما این اتفاق نیز به شکل کارآمد و پایدار نیفتاد. در شرایطی که ایران آمادگی داشت در مسیر انتقال نفت و گاز کشورهایی مثل ترکمنستان و جمهوری آذربایجان قرار گیرد، علاوه بر اینکه درآمد قابل اعتنایی به دست می‌آورد، در تضمین ارضی و خاک میهن نیز فرصت ارزشمندی نصیبش می‌شد؛ اما این فرصت نیز از دست رفت. حالا و در شرایط پاییز ۱۳۹۷ ایران باید در مسیر توسعه صادرات غیرنفتی قرار گیرد تا در موقعیت تهدید درآمدهای نفتی به دلیل تحریم آمریکا، از محل‌های دیگر درآمد ارزی داشته باشد. اما به نظر می‌رسد باز هم قرار است فرصت‌سوزی کنیم.

بیشتر