• فایل دانلودی ویژه نامه صنعت برای شماره روزنامه ۴۳۶۲ دنیای اقتصاد

  شما می توانید از طریق این صفحه ویژه نامه صنعت برای شماره روزنامه ۴۳۶۲ دنیای اقتصاد را دانلود کنید.
 • صنایع غذایی؛ فرصتی مناسب برای فعالان ایرانی

  نگاهی به شکل‌گیری صنایع گوناگون نشان می‌دهد که هر یک از این صنایع از ابتدا بر مبنای یکی از نیازهای انسان شکل گرفته و سپس توسعه پیدا کرده است. صنایع غذایی نیز از این جمع مستثنی نیست. غذا از دیرباز به عنوان اساسی‌ترین نیاز انسان مطرح بوده و همانند سایر صنایع با ورود ماشین‌ها به تولید محصولات آن و گسترش فناوری و شتاب گرفتن رشد علوم، تغییراتی را شاهد بوده است.
 • نوسانات نرخ ارز و قاچاق معضل اساسی صنعت غذا

  فعالیت بیش از ۱۳.۹۰۰ واحد تولیدی در صنعت غذا، بیان‏گر حجم قابل توجهی از ایجاد ارزش افزوده اقتصاد کشور، در این حوزه است. صنعتی که فعالیت آن نقش مهمی در تامین مواد غذایی مردم داشته، و بروز هرگونه نوسان و شوک در آن به‏سرعت به مصرف‏کنندگان منتقل می‏شود. برندها و تولیدکنندگان زیادی در کشور با به کارگیری سیستم‏های پیشرفته و به‏روز، ضمن تولید محصولات سالم و با کیفیت و انجام سرمایه‏گذاری در اقتصاد کشور، مجاری خروج ارز به سمت بازارهای خارجی این محصولات را مسدود کرده‏اند. لذا ضروری است با توجه به نقش مهمی که این تولیدکنندگان در سیستم اقتصادی کشور دارند، مشکلات و معضلات آن‏ها مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات مناسبی برای رفع آن‏ها صورت گیرد. به‏منظور بررسی شرایط حاکم بر این صنعت با کاوه زرگران دبیرکل کانون صنایع غذایی ایران گفت‌وگو کردیم.این کانون به‏عنوان متولی اصلی در رصد مشکلات صنایع غذایی و انتقال آن به بخش اجرایی کشور نقش مهمی در آینده این صنعت ایفا می‏کند. زرگران مهم‏ترین مشکل فعلی این صنعت را نوسانات نرخ ارز و قاچاق کالاهای خارجی بیان می‏کند. پدیده‏ای که به عقیده او موجب فرسایش قدرت برنامه‏ریزی تولیدکنندگان و فاصله گرفتن آنها از توان بالقوه خود شده است. او می‏افزاید کاهش ظرفیت تولید موجب شده تا مواد اولیه ارزشمندی که خوراک اصلی صنایع تولیدی هستند، در اختیار دلالان و گردانندگان بازار سیاه قرار گیرد و حتی بخشی از آن از مجرای صادرات مواد اولیه، از زنجیره تولید کشور خارج شوند. زرگران معتقد است در شرایط فعلی، تعامل مناسب دولت با کانون، بررسی و کالبدشکافی دقیق مشکلات و انجام اقدامات ضروری بیش از هر زمان دیگری ضروری به‏نظر می‏رسد. کاهش مداخله دولت در سازوکار حاکم بر بازار محصولات و عدم‏تعیین دستوری قیمت نیز، یکی از نکاتی است که زرگران برای بهبود شرایط این بازار و توسعه آن ضروری می‏داند.
 • باید از زندان تثبیت قیمت خارج شویم

  بخش صنایع غذایی در کشور از جمله حوزه‌های بسیار مهم است که تاثیر مستقیم بر حوزه سلامت جامعه و صنعت کشاورزی دارد. تنوع بالای محصولات در این صنعت و گستردگی زیاد آن موجب می‌شود در بسیاری موارد منافع بخش‌های مختلف در این بخش در تعارض با یکدیگر قرار بگیرد. عدم طراحی سیستم تصمیم‌سازی مناسب در این عرصه، موجب می‌شود هر گونه اخلال در این صنعت، سلامت غذایی مردم، اشتغال وتولید جوانان و منابع ارزشمند آب و خاک کشور را در معرض انواع مخاطرات قرار دهد. تحت این شرایط، وجود یک مرجع سیاست‌گذار، به منظور کاتالیز منافع فعالان صنایع غذایی، و هدایت آن‌ها در جهتی که حافظ منافع ملی باشد اجتناب‌ناپذیر است. موضوعی که مسوولیت آن در حال حاضر به‌عهده کانون صنایع غذایی کشور است. به‌منظور آشنایی با نحوه عملکرد این سازمان و بررسی مسائل و مشکلات صنایع غذایی، از زاویه دید خبرگان این بخش، گفت‌وگویی با رییس محترم این کانون، سیدمحمدرضا مرتضوی انجام دادیم. اهمیت نظریات رییس کانون به‌واسطه تعامل مستمر با تولیدکنندگان و فعالان انجمن‌های مختلف صنایع غذایی، همچنین مسوولان اتاق بازرگانی کشور، دید روشنی از وضعیت فعلی صنایع غذایی، پتانسیل‌های موجود و رویه‌های تعریف شده در این بخش ارائه می‌دهد.
 • موفقیت در اجرای سیاست‌ها

  نمایشگاه‌ها، بزرگ‌ترین عرصه تبلیغاتی در دنیا به حساب می‌آیند و از این رو حضور هدفمند در آنها، سبب برخورداری از یک خروجی مطلوب برای موسسه یا تیم شرکت‌کننده خواهد بود. دلایل حضور در نمایشگاه در گذر زمان تغییرکرده است، چرا که مطالبات مردم از نمایشگاه‌ها در گذر زمان دست خوش تغییراتی شده است؛ مثلا اگر در گذشته به نمایشگاه‌ها به عنوان بازارهایی که همه چیز در آن‌ها یافت می‌شد، نگاه می‌کردند اکنون به نمایشگاه‌ها، تنها به عنوان بنگاه‌های عظیم تجاری و تبلیغاتی می‌نگرند و بیشتر از جنبه‌های خریداری سعی در به روز کردن خود در یکی از ایستگاه‌های مدرنیته دنیا هستند. در حال حاضر نیز «بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته - ایران آگروفود ۲۰۱۸» از تاریخ ۸ تا ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۷ توسط شرکت پالار سامانه و همکاران خارجی آن با اخذ مجوز از سازمان توسعه تجارت ایران و با همکاری شرکت سهامی ‌نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ا برای بیست و پنجمین سال متوالی در محل دائمی ‌نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. از این رو با دکتر اسفهبدی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی ‌نمایشگاه‌ها به گفت‌وگو نشستیم و از اهداف، سیاست‌ها و پتانسیل‌های نمایشگاه‌ها بین‌المللی پرسیدیم.
 • پتانسیل‌های بزرگ صادراتی خشکبار

  اسداله عسگراولادی عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار
  خشکبار به معنی میوه خشک شده است و بشر از قدیم‌الایام برای استفاده از میوه‌ها در فصول مختلف سال، بخشی از میوه‌های باغات را خشک می‌کرد. در ایران هم این موضوع سابقه زیادی دارد و در نقاط مختلف کشور میوه‌جات مختلف خشک می‌شدند و مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
 • ترسیم نقشه راه مشخص برای اشتغال جوانان

  رضا امیدوار تجریشی رييس هيات مديره خانه صنعت معدن تجارت جوانان ايران
  متاسفانه در مورد سهم جوانان از اشتغال در بخش صنعت، معدن و تجارت آمار دقیق و مشخصی وجود ندارد و به نظر می‌رسد لازم است دستگاه‌ها و وزارت خانه‌های مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی و معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان، اقدامات مقتضی را برای گردآوری آمار مناسب و انجام ارزیابی دقیقی از وضعیت جوانان انجام دهند. اما با توجه به جمعیت جوان کشور، بر اساس برآورد تخمینی ما بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از جوانان کشور در بخش‌های مختلف صنعت و معدن کشور در حال فعالیت هستند. البته باید به این نکته اشاره شود که تفکیک آمار این اشتغال به کارگران یا افراد صاحب سرمایه و کارخانه‌داران نیازمند ارائه آمارهای دقیقی از سوی دستگاه‌های مورد اشاره است.
 • خصوصی‏ترین صنعت ایران

  صنایع غذای اهرم اصلی در تعیین الگوی مصرفی مردم جامعه و تامین سلامت آن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی سالیان گذشته این صنعت در اقتصاد کشور رشد چشمگیری داشته، به شکلی که امروزه پس از صنعت نفت، بزرگترین صنعت فعال (در حوزه خصوصی) کشور به شمار می‌رود. کیفیت محصولات داخلی به حدی بوده که در حال حاضر برندهای معروف داخلی در بسیاری از محصولات غذایی از جایگاه مناسبی در این صنعت برخوردارند. به منظور بررسی شرایط حاکم بر این بازار و روند پیشروی با دکتر مهدی کریمی تفرشی، رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان موادغذایی و هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان و مجتمع صنایع غذایی گل‌ها، سفیر غذای سالم در کشور و تنها دارنده نشان شوالیه اروپا در صنعت غذا، مرد سال صنعت غذای ایران و اولین دارنده جایزه نوبل مدیریت از اروپا، گفت‌وگویی انجام دادیم. تفرشی معتقد است به‌رغم برخورداری این صنعت از وضعیت تکنولوژیک مناسب، برای هم‌حرکتی آن با روند جهانی نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات بسته‌بندی مدرن است. او می‌افزاید: در حال حاضر بخش عمده‌ای از مشکلات این صنعت، فقدان نقدینگی برای تجهیز و افزایش سرمایه‌گذاری در این صنعت است. بنابراین دولت برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های این صنعت باید سیاست‌های مناسبی برای رفع موانع موجود در پیش گیرد.
 • استاندارد در راستای بهبود فضای کسب و کار

  انجمن دارندگان نشان استاندارد به عنوان تشکلی حرفه‌ای که حدود ۱۲ سال از آغاز به کار آن می‌گذرد، نشان داده است که بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی تا چه میزان می‌تواند موجب بهبود سطح کیفیت و عملکرد یک نهاد تخصصی و نظارتی دولتی شود. این انجمن از یک سو با ارائه کمک‌های تخصصی به اعضای خود و از سوی دیگر، عمل به عنوان بازوی اجرایی سازمان ملی استاندارد، پل محکمی‌ میان فعالان بخش خصوصی و دولت ایجاد کرده است. در گفت‌وگوی پیش‌رو با دکتر علیرضا نبی، دبیر انجمن دارندگان نشان استاندارد در مورد تاریخچه این انجمن و مسیری که در این سال‌ها طی کرده است پرداخته‌ایم.
 • می‌شود شکر را شیرین‌تر هم کرد!

  انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران به عنوان یکی از موفق‌ترین انجمن‌های صنفی کشور توانسته با بهره‌گیری از تجربه طولانی خود، با همکاری میان فعالان بخش خصوصی و نهادهای دولتی، زمینه افزایش تولید و خودکفایی در شکر را فراهم آورد. صنعتی که اتکای اصلی آن بر کشاورزی بوده و این نگرانی وجود دارد که با ورود به سال‌های خشکسالی، معیشت بسیاری از فعالان و زنجیره تامین این کالای اساسی به خطر بیافتد. در گفت‌وگوی پیش رو با علیرضا اشرف، رییس انجمن قند و شکر، به بررسی مسائل مختلف پیرامون این صنعت پرداخته‌ایم.
 • دولت صنایع به هم وابسته را در نظر نمی‏گیرد

  صنعت کنسرو در کشور از پتانسیل مناسبی برخوردار بوده و امروزه شاهد حضور برندهای معتبر داخلی در بازار این محصولات هستیم. صنعتی که توسعه آن بیشترین کمک را از کانال صنایع تبدیلی، به صنعت کشاورزی کشور خواهد کرد. گذشته از آن، توسعه این صنعت، ضمن تامین نیاز داخلی، بهبود وضعیت سلامت، جلوگیری از هرز منابع ارزشمند آب، زمینه‏ساز افزایش اشتغال و درآمد کشور با تکیه بر بازارهای پیشرو صادراتی خواهد بود. به‏منظور بررسی شرایط حاکم بر این بازار با آقای سیدمحمد میررضوی، دبیر سندیکای تهیه کنسرو ایران و مدیر عامل شرکت تعاونی صنایع کنسرو ایران گفت‌وگو کردیم. میررضوی اعتقاد دارد به‏رغم کیفیت مناسب محصولات داخلی و توانایی صادرات این محصولات به بازارهای خارجی، وجود پاره‏ای از مشکلات، مانع استفاده از ظرفیت بالای این صنعت در اقتصاد کشور شده است. به‏کارگیری سیاست‏های حمایتی دولت، جلوگیری از ورود قاچاق، ورود بانک‏ها به این صنعت و تثبیت نرخ ارز مواردی است که می‏تواند این صنعت را به پتانسیل حقیقی خود نزدیک کند. همچنین میررضوی نوسازی و بهبود وضعیت تجهیزات تولیدی این صنعت را یک ضرورت مهم در بهبود وضعیت آتی آن می‏داند.
 • بهترین حمایت دولت، عدم دخالت است

  صنایع غذایی از موفق ترین و اقتصادی‌ترین صنایع کشور به حساب می‌آیند. تعدد تولیدکنندگان و رقابت بالا برای جذب مشتریان، زمینه ارتقا کیفیت محصولات و دستیابی به بازارهای صادراتی را فراهم آورده است، اما مدیران واحدهای تولیدی با چالش‌های زیادی هم روبه‌رو هستند، از نوسان ارز گرفته تا موانع مختلف بر سر راه تولید. به منظور بررسی شرایط صنایع غذایی کشور و آشنایی بیشتر با مشکلات تولیدکنندگان با مهندس قدس رئیس هیات مدیره شرکت کدبانو(برند دلپذیر) گفت‌وگو می‌کنیم.
 • تولیدکننده حمایت نمی‌خواهد دخالت نکنید

  مهرام یکی از برندهای شناخته شده صنعت غذایی در ایران است که بیش از نیم قرن از شروع فعالیت آن می‌گذرد. آنها در این سال‌ها با مسائل و رویدادهای مختلفی روبه‌رو شدند، اما همچنان روی پای خود ایستاده‌اند. به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت‌های مهرام و شنیدن چالش‌های یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان صنعت غذایی کشور با دکتر کامران منزوی مدیرعامل این شرکت گفت‌وگو می‌کنیم.
 • سیاست‌های فعلی به‌مثابه مرگ صادرات است

  بسیاری اعتقاد دارند با توجه به کیفیت محصولات تولیدی در صنایع غذایی کشور، این صنعت از جمله بخش‌هایی است که در صورت توسعه مناسب، می‌تواند زمینه‌ساز حضور برندهای ایرانی در بازارهای جهانی و ارزآوری مناسب به سیستم اقتصادی کشور باشد. صنایع غذایی بدر صنایع غذایی بدر از جمله برندهای معتبر داخلی است که پیش‌تر ظرفیت خود در حوزه صادرات این محصول به بازارهای خارجی را اثبات کرده است. به‌منظور بررسی شرایط شرکت‌هایی با چنین پتانسیلی و کالبدشکافی نیازهای تولیدکنندگان در شرایط فعلی اقتصاد کشور، گفت و گویی با محمد اسماعیل کاویان آملی، مدیرعامل و رییس هیات مدیره این صنایع غذایی بدر انجام داده ایم. کاویان معتقد است وجود قوانین اداری مختلف و گاه تکراری بین سازمان‌های وابسته، دخالت بیش از حد دولت در فرآیند تولید شرکت‌ها و عدم تعریف مناسب برخی قوانین سازگار با ماهیت تولید، از جمله مواردی است که به‌جای تسهیل امور تولیدکنندگان، اصطکاک حرکتی آنها را بالا برده است. همچنین ایشان لازمه توسعه این صنعت را ایجاد یک سازوکار منسجم، منظم و قابل اتکا بین سیستم بانکی کشور، صنایع غذایی و زنجیره تولید محصولات کشاورزی می‌داند. مدیرعامل صنایع غذایی بدر می‌افزاید تزریق منابع مالی ارزان قیمت، قدرت خرید لازم برای تجهیز تکنولوژیک کارخانه‌ها و تامین مواد اولیه در حجم وسیع را ایجاد می‌کند. قدرتی که اثر آن در توانایی برنامه‌ریزی بلندمدت کشاورزان، بهبود وضعیت تکنولوژیک آنها و بهره‌وری بیشتر منعکس خواهد شد. نتیجه این امر پیوند مناسب صنایع غذایی با زنجیره تولید محصولات کشاورزی و جای‌گیری مناسب صنایع تبدیلی، در بدنه اقتصادی کشور است. در پایان وی یکی از معضلات اصلی این صنعت را نوسان نرخ ارز، شکاف قیمتی بین نرخ بازار و دولتی، همچنین قاچاق کالا در ابعاد گسترده می‌داند.

بیشتر