• بار مسوولیت

  فاطمه پاسبان پژوهشگر اقتصاد
  به موضوع «مشارکت» به‌خصوص مشارکت محلی به عنوان راهکار توسعه پایدار در ادبیات موضوع توجه ویژه‌ای شده و این جمله بارها نوشته و بیان شده که توسعه پایدار با مشارکت مردم اتفاق می‌افتد. مردم که در جامعه نقش‌های مختلفی را بازی می‌کنند و در اشکال مختلف گروهی به فعالیت اقتصادی و اجتماعی می‌پردازند: شرکت خصوصی، شرکت تعاونی، سازمان مردم‌نهاد و از این قبیل. بدیهی است که دستیابی به شاخص‌های اقتصاد سبز و توسعه پایدار به ‌تنهایی از سوی دولت امکان‌پذیر نیست و نقش مردم، نهادهای مردمی و بنگاه‌های خصوصی انکارناپذیر است.
 • سرریز سود شخصی به جیب همه

  محمدحسین شاوردی
  در شرایطی که بحران‌های اقتصادی بسیاری از جوامع کوچک و بزرگ را در خاورمیانه و شمال آفریقا با وضعیت ناآرامی‌های پیوسته روبه‌رو ساخته، دولت‌ها در این مناطق بیش از هر زمانی به استیصال دچارند. کاهش چشمگیر درآمدهای ناشی از فروش مواد خام و افت درآمد حاصل از گردشگری موجب شده تا بنیه دولت به کمک به حل مسائل تنزل یابد و همین مورد موجب شده تا زندگی در این منطقه برای ساکنان آن بیش از هر زمانی سخت باشد. در این میان دولت‌هایی که با کرونا هم درگیرند، در دور باطلی از کاهش درآمد، افزایش هزینه و رشد سختگیری بر عوامل اقتصادی گرفتار شده از این‌رو کشورها پیوسته توان کمتری برای بازسازی و توانبخشی طبقات پیدا می‌کنند.
 • با هم استوار خواهیم ماند

  «وضعیت امروز اقتصاد ایران به‌ویژه با یورش ویروس کرونا بر همه ابعاد زندگی ایرانیان به‌گونه‌ای است که بنگاه‌های ایرانی باید اندازه مصیبت را درک کنند و توجه داشته باشند که ماندن و زنده ماندن سرافراز ایران ارجمند بستگی به میزان پایبندی گروه‌های گوناگون جامعه به پیوندهای واقعی و گسترده دارد.» این جملات را حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران پیرامون بار سنگین مسوولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی و صنایع بزرگ کشور در مواجهه با ویروس کرونا می‌گوید. او طی این گفت‌وگو برای اینکه در این باره به بیراهه نرویم و با این عنوان مسوولیت اجتماعی بنگاه‌ها به امیدواری‌های کاذب نرسیم و فضایی تازه علیه بنگاه‌ها پدیدار نشود، ابتدا به فلسفه و پیدایش داستان مسوولیت اجتماعی بنگاه‌ها در برابر شهروندان وقتی با مسائلی چون ویروس کشنده کرونا مواجه می‌شوند اشاره می‌کند و پس از آن به بررسی وظایف و انتظارات از آنها می‌پردازد.
 • راه‌های نرفته

  رضا قربانی تحلیلگر کسب‌وکارهای فناوری
  کرونا در ماه‌های اخیر بحران‌های گسترده‌ای را در جهان ایجاد کرده است؛ بیکاری، افزایش ملی‌گرایی، رکود تولید و مهم‌تر از همه تردید در اصول محکم فلسفی که جهان امروز ما بر پایه آنها ساخته شده است. کرونا باعث شد شکاف‌های موجود در جهان پررنگ‌تر شود.
 • هزینه نیست؛ عین سود است

  نایب رئیس پیشین اتاق بازرگانی از زمان شیوع بیماری کرونا تلاش بسیاری در اتصال بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی کشور جهت کمک به دولت و آسیب‌دیدگان از پاندمی داشته و به خوبی از ضعف و قوت شرکت‌های ایرانی در بخش مسوولیت اجتماعی آگاه است. تسلط پدرام سلطانی روی مباحث مدیریت بنگاه و پرسش از مسوولیت اجتماعی شرکتی ما را به جاهای جالبی کشاند. او یک راست از طرح نظریه مسوولیت اجتماعی شرکتی در دهه ۷۰ میلادی به عصر کرونا پا گذاشت و با یادآوری مثال‌هایی نغز از نحوه مداخله اجتماعی شرکت‌های بزرگ در دنیا، تجربه ایران در این حوزه را مرور کرد. سلطانی با تجلیل از همکاری خوب بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در این زمینه که همزمان با شیوع کرونا به کمک جامعه شتافتند، از همین زاویه به برخی از شرکت‌های متمول دولتی انتقاداتی وارد کرد و کمک آنها به جامعه در دوره کرونا را هم‌سطح توان مالی و پشتیبانی آنها ندانست. این فعال اقتصادی معتقد است سرمایه‌گذاری در مسوولیت اجتماعی شرکتی نه‌تنها زیان و هزینه نیست که با توجه به تاثیرات شگفتی که در رشد ارزش برند و دارایی‌های نامشهود دارد، در بلندمدت به سودآوری و فروش بیشتر شرکت منجر می‌شود.
 • محیط زیست، توسعه و مسوولیت‌پذیری

  سروش کیانی‌قلعه‌سرد دکترای اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست
  بررسی روندهای رشد و توسعه اقتصادی و ملزومات آن از آغاز صنعتی شدن جوامع مختلف نشان می‌دهد این رشد و توسعه به دلیل حرکت در بستر منابع طبیعی و محیط زیست پیش و بیش از هر چیزی این دو بخش را درگیر خود ساخته است. در واقع تحولات ناشی از نوسازی و صنعتی شدن از ابتدای انقلاب صنعتی تمامی ساختارهای محیطی را تحت تاثیر خود قرار داده و با ایجاد رقابت در نیل به صنعتی شدن در میان کشورهای مختلف، این ‌روند به شکل فزاینده‌ای تداوم ‌یافته و تخریب مداوم و مستمر منابع طبیعی و محیط زیست را منجر شده است.
 • رسالتی همگانی

  مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست
  مسوولیت اجتماعی در قبال محیط زیست یک رسالت همگانی و ملی است. این مسوولیت علاوه بر اینکه بر دوش شرکت‌ها، کارخانه‌ها، نهادها و موسسات است، بر دوش تک‌تک مردم نیز هست. با وجود این برای درک بهتر مسوولیت اجتماعی نیاز به نوعی آموزش همگانی نیز وجود دارد. جامعه‌ای سالم‌تر است که محیط زیست بهتری داشته باشد. محیط زیست بهتر جز با مسوولیت‌شناسی جامعه امکان‌پذیر نیست. بنابراین در بخش‌های مختلف می‌توان رد پای آموزش و مسوولیت‌پذیری را شاهد بود. با این حال برای عملی شدن اجرای مسوولیت اجتماعی نیاز به واکاوی دلایل نقص این واقعیت وجود دارد.
 • آفت سبزشویی

  کمک بدون چشم‌داشت به محیط زیست از سوی مردم و شرکت‌ها و نهادها تعریف ساده پذیرش مسوولیت اجتماعی در قبال محیط زیست است. محمد درویش متخصص و فعال محیط زیست می‌گوید؛ در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا اصل قانونی حفاظت همگانی از محیط زیست نشان می‌دهد از نظر قانونی مساله محیط زیست و مسوولیت اجتماعی به درستی درک شده است اما برخی از موسسات و نهادها تلاش دارند با هزینه‌های اندک در حمایت از سازمان‌های محیط زیستی یا چاپ بروشور و کتاب، آلودگی عمیق حاصل از فعالیت خود را پنهان کنند که این نوعی فساد است که به آن سبزشویی گفته می‌شود. به باور او این سبزشویی آفتی است که باید هرچه سریع‌تر با آن برخورد شود و محیط زیست به عنوان یک مساله همگانی مورد توجه همه باشد و مسوولیت اجتماعی را در قبال آن به خوبی اجرا کنیم.
 • نیمه پنهان

  فاطمه عزیزخانی مدرس دانشگاه علامه طباطبایی
  بر اساس جدیدترین گزارش سازمان بین‌المللی کار (منتشرشده در ۱۹ فروردین ۱۳۹۹)۱ از مجموع ۳/ ۳ میلیارد شاغل در کل جهان، با توجه به شرایط جدید ایجادشده حدود ۴۱ درصد مشاغل از آسیب‌های احتمالی در کوتاه‌مدت مصون می‌مانند و حدود ۴۹ درصد مشاغل در کل جهان در معرض شوک جدی ناشی از همه‌گیری قرار دارند.
 • تهدید بزرگ

  آرش علویان تحلیلگر اقتصاد
  طی دو دهه گذشته اقتصاد ایران تحولات متفاوتی را تجربه کرده است و رویکردهای مختلف در حوزه سیاستگذاری کلان کشور اثرات آن را بر بسیاری از شئون اقتصاد خانواده‌های ایرانی داشته است. شاید بتوان مساله تورم و بیکاری را دو دغدغه‌ای دانست که تقریباً همه‌ساله در صدر مشکلات ایرانیان قرار داشته است. طی ۱۵ساله منتهی به سال ۱۳۹۹ نرخ تورم با توجه به کسری‌های مزمن هرساله بودجه و اثرات بیرونی مانند شوک‌های ناشی از تحریم‌ها در بازه ۹ درصد تا نزدیک به ۴۰ درصد نوسانات زیادی داشته است و درآمدها و هزینه‌های خانوارها بالاخص دهک‌های پایین درآمدی را هرساله با ضربات مهلکی مواجه ساخته است.
 • دوران خاص

  علی‌اصغر سعیدی جامعه‌شناس معتقد است دلیل غافلگیری جوامع در برابر کرونا، عدم شناخت این نوع بیماری بود که آن هم ناشی از این است که نظام‌های بهداشتی سال‌هاست روی موقعیت همه‌گیری یک بیماری متمرکز نیستند و سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر بر روی بیماری‌های مزمن و برخی بیماری‌های ناشی از جهانی شدن مانند ایدز و... استوار بوده است. این استاد دانشگاه واکنش کشورها به این بحران را محافظه‌کارانه می‌داند و می‌گوید کشورها در آغاز می‌خواستند بین تثبیت اقتصاد یا سیاست و کنترل این بیماری یکی را انتخاب کنند اما در واکنش نهایی این تردید از بین رفت و سیاست کنترل این بیماری، به هر هزینه‌ای، انتخاب شد.
 • تمرین سربلندی

  حسن محمدی
  شستا در تلاش است یک شهروند خوب باشد. شهروند خوب در تعریف مدیرعامل شستا به معنای شرکتی است که تمام مسوولیت‌های اجتماعی، تعهدات مالیاتی و حقوق و بیمه کارکنانش را به‌موقع پرداخت کند و به مسوولیت‌های محیط زیستی‌اش نیز پایبند باشد؛ به همین روی از منظر مدیریت شستا، مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها اشاره جدی به مقوله تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی شرکت‌ها بر اعضای جامعه دارد.

بیشتر