• رویای نیم‌درصد سرزمین

  مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی
  موقعیت ژئواستراتژیک کشور ما ایران در جنوب غربی آسیا و خاورمیانه، در کنار قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی کم‌نظیر منابع طبیعی انرژی و معادن ارزشمند فلزات مختلف، اراضی حاصلخیز، چهار فصل آب‌و‌هوایی، جاذبه‌های گردشگری فرهنگی، تاریخی و طبیعی، نیروی انسانی جوان تحصیل‌کرده و آماده کار، زیرساخت‌های مستمراً درحال توسعه و مهم‌تر از همه، امنیت حاکم برجای جای این سرزمین، بسترهای اصلی تبدیل آن به مقصد مطلوب سرمایه‌گذاری، فعالیت اقتصادی و گردشگری را فراهم کرده است که بهره‌گیری موثر از آنها در مشارکت با صاحبان سرمایه، مدیریت بین‌المللی مهارت‌ها و تکنولوژی موجب تولید و افزایش ثروت و رفاه خواهد شد و پیشرفت همه ملت‌ها و سرمایه‌گذاران فعال در این کشور و البته ایرانیان را رقم خواهد زد.
 • نقاط طلایی

  مناطق آزاد و ویژه در جهان مطابق با یک مفهوم کلی متولد شدند؛ بهره‌مندی از مشوق‌های مالی و گمرکی، به همراه امتیازات تسهیل کسب‌و‌کار و رفع موانع تولید و تجارت در محدوده جغرافیایی مشخص. این مناطق آزاد و ویژه به عنوان پیشران‌های توسعه اقتصادی و پیشانی تجارت بین‌المللی، با عناوین مختلف در جهان و طی هفت نسل مختلف شکل گرفته‌اند. اولین نسل این مناطق «تجارت‌محور» بودند که در اواخر قرن ۱۴ میلادی در قالب مراکز بازرگانی پردازش کالا در هنگ‌کنگ و هامبورگ ایجاد شدند. اما شواهد نشان می‌دهد نسل بعدی این مناطق از سال ۱۹۴۵ با رویکرد «تولید‌محور» و به منظور تولید و پردازش و صادرات در شانون ایرلند به وجود آمدند.
 • شاهراه صادرات

  نجیبه ظفری/ سازمان منطقه آزاد ارس
  نقش مناطق آزاد در تمام دنیا با محوریت تقویت اقتصاد کشورها و ایجاد تعامل و تجارت خارج از چارچوب‌های تعریف‌شده در داخل سرزمین‌های اصلی با کشورهای مختلف ترسیم شده است. در ایران نیز اهداف تعریف‌شده و قوانین جاری کشور برای مناطق آزاد، بر نقشی تعیین‌کننده در اقتصاد ملی و فراملی دلالت می‌کند که به گونه‌ای بر اساس منطق جهانی اقتصاد همه‌گیر و آزاد پیش‌بینی شده‌اند تا در شرایط سخت نیز بتوانند ارتباطات کشور را در عرصه‌های اقتصاد بین‌الملل فعال نگه داشته و با مدیریت صحیح و بهره بردن از تمامی ظرفیت‌های قانونی این مناطق، بتوان مناطق آزاد را به خط مقدم کمک به اقتصاد درون‌زا و درون‌محور و از قطب‌های توسعه و ترویج اقتصاد صادرات‌محور کشور بدل کرد. از این میان منطقه آزاد ارس یکی از مناطق آزاد هفت‌گانه کشور است که در این مسیر توانسته است به‌رغم مشکلات و موانع موجود در سطح کلان کشوری و بین‌المللی قدم‌های خوبی در توسعه صنعت، کشاورزی، گردشگری، صادرات و... بردارد.
 • دروازه‌ای برای دو کشور

  فرداد احمدی
  آذرماه سال ۱۳۷۵ طرح ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی در خوزستان به تصویب هیات دولت رسید. این طرح در سال ۱۳۸۲ به مرحله اجرا رسید و نام منطقه آزاد اروند بر آن گذاشته شد. این منطقه در شمال غربی خلیج‌فارس و در مجاورت کشورهای عراق و کویت قرار دارد و به واسطه دسترسی به آب‌های آزاد، دارای مرز آبی تا کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس است. وسعت ۳۷ هزار و ۴۰۰هکتاری این منطقه، آن را تبدیل به پرجمعیت‌ترین منطقه آزاد ایران کرده است. شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر (جزیره مینو که در محل تلاقی دو رودخانه اروندرود و کارون واقع شده است) در این منطقه قرار گرفته‌اند.
 • نبض صادرات در اروند می‌زند

  سیدعلی موسوی معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند
  از ابتدای امسال تاکنون از مرز تجاری شلمچه و بنادر آبادان و خرمشهر به خارج از کشور یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی صادر شده است. عمده صادرات کالا از منطقه آزاد اروند انواع محصولات شیلات، مواد معدنی، مواد غذایی، میوه و تره‌بار، صیفی‌جات، فولاد و انواع مصالح ساختمانی هستند که بیشتر این کالاها به عراق و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر شدند. باید اشاره کرد که کشور عراق مقصد اصلی صادرات کالاهای غیرنفتی از منطقه آزاد اروند است. اما به دلیل شرایط کرونایی، صادرات به این کشور از مرز بین‌المللی شلمچه چهار ماه متوقف شد. البته با تمهیدات اتخاذشده روند صادرات از این مرز افزایشی است به‌طوری که در مقایسه با سال ۹۸ شاهد افزایش صادرات در این منطقه هستیم. سال گذشته کل حجم صادرات از منطقه آزاد اروند یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار بود که این نشان از رشد قابل قبول صادرات منطقه آزاد اروند در سال جاری دارد.
 • تلاقی معیشت، سلامت و علم در گردشگری

  قدرت‌الله طمیمیان معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند
  برنامه اصلی معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند فعال کردن گردشگری خرید در این منطقه تجاری به واسطه ورود کالاهای همراه مسافران و برقراری پروازهای بین‌المللی و تسهیل کردن حضور گردشگران عراقی و همچنین برگزاری جشنواره‌های متعدد است. این برنامه به‌منظور جذب گردشگران داخلی و رونق بازار و چرخه گردشگری و با توجه به طرح جامع گردشگری و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته تدوین شده است. بهترین بستر فروش محصولات تولیدی منطقه آزاد اروند، برگزاری نمایشگاه است. با وجود این در خود منطقه نیز در تمام هتل‌ها، فرودگاه‌ها و ادارات اقدام به نصب ویترین‌های فروش صنایع دستی کرده و همچنین قرار است خانه صنایع دستی در آبادان و خرمشهر تاسیس شود. اقدام بعدی در خصوص ترویج گردشگری خرید، تفاهم‌نامه‌ای بوده است که با انجمن دوستی ایران و روسیه امضا شده که بر اساس آن قرار است صنایع دستی و سوغات تولیدی منطقه اروند به روسیه صادر شود.
 • تعادل‌بخشی همسایه به اقتصاد اروند

  در حالی که فضای به شدت رقابتی بازار آزاد جهانی می‌تواند به اقتصاد و تولید کشورهای رو به توسعه صدمه بزند، فوایدی غیرقابل چشم‌پوشی هم دارد که کشورهای با اقتصاد بسته را ترغیب به یافتن راهکارهایی برای بهره بردن از این فواید می‌کند و تجربه مناطق آزاد تجاری تاکنون کارآمدترین راه بوده است. منطقه آزاد اروند نیز با همین منطق در استان خوزستان به وجود آمد تا با خارج کردن بخش مشخصی از خاک کشور از قوانین و مقررات اقتصاد بسته، بتواند رونقی به آن منطقه بدهد و مشاغلی ایجاد کند. منطقه آزاد اروند که در همسایگی با کشور عراق قرار دارد موقعیت ویژه‌ای در میان مناطق آزاد تجاری ایران دارد که از همین مجاورت با عراق ناشی می‌شود و تعادل مناسب برای رشد در یک اقتصاد باز را ایجاد می‌کند. این گفت‌وگو با فالح صفایی مدیر سازمان منطقه آزاد اروند را بخوانید.
 • لنگرگاه فرصت‌ها

  مجید صیادنورد/ کارشناس مناطق آزاد
  در پاسخ به این سوال که چرا انتظارات از منطقه آزاد انزلی برآورده نشد، باید به چند موضوع توجه کرد: نخست اینکه انتظارات از نخستین منطقه آزاد ایران در شمال کشور در دوره ایجاد آن در ابتدای دهه ۸۰ چه بود؟ و اینکه این منطقه برای رسیدن به آن نقطه مطلوب از چه ظرفیت‌هایی برخوردار و با چه موانعی مواجه بود؟
 • شهر دانش

  عملکرد مناطق آزاد تجاری همواره با انتقادات فراوانی مواجه بوده و بسیاری از تحلیلگران معتقدند این مناطق نتوانسته‌اند آن‌طور که باید انتظارات را برآورده کنند. با وجود این مقامات این مناطق نیز چالش‌های مختلفی را سد راه پیشرفت و توسعه این مناطق می‌دانند. یکی از این مناطق، منطقه ویژه انزلی است. در رابطه با چالش‌ها و مسائل پیش‌روی این منطقه گفت‌وگویی را با محمدولی روزبهان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، انجام دادیم. او معتقد است سازمان منطقه آزاد انزلی ظرف سال‌های گذشته در قالب اجرای برنامه‌های متنوع اقدامات موثری را در مسیر رفع مشکلات و تبدیل چالش‌ها به فرصت‌های جدید برای افزایش منافع ملی کشورمان در مبادلات کالایی دریای خزر به اجرا در آورده است. او همچنین تاکید می‌کند مهم‌ترین انتظار سازمان منطقه آزاد انزلی از سیاستگذاران توجه به منافع چند‌بعدی و چند‌گانه مبتنی بر نگاه به آینده دور با تکیه بر روند تحولات و تغییرات در حال انجام در محیط کسب‌و‌کار و روابط اقتصادی و سیاسی منطقه خاورمیانه و غرب آسیاست.
 • جواهری در پَستو

  فرزین زندی
  از نگاه ما ایرانیان سال‌هاست که شهرهایی مانند دوبی یا استانبول، تبدیل به آرمانشهرهایی دست‌نیافتنی شده‌اند. کیفیت چنین شهرهایی از منظر یک الگو، برای مردم ایران که در فاصله جغرافیایی نه‌چندان دوری از آنها زندگی می‌کنند، این احساس را در میان ایرانیان به وجود می‌آورد که رسیدن به نقطه مطلوبِ کیفیتی که شهرهای نام‌برده از آن برخوردارند، ناممکن است چراکه به لحاظ کیفی، این شهرها حتی فرسنگ‌ها از استانداردهای کلانشهرهای ایرانی فاصله دارند.
 • توسعه چابهار در یک نگاه

  مناطق آزاد فارغ از پیچیدگی‌های دست‌و‌پاگیر بوروکراتیک و نیز تعرفه‌ها و قوانین و مقررات سختگیرانه تجاری و سیاسی نقش مهمی در نقل و انتقال کالا و تکنولوژی در دنیای اقتصاد بازی می‌کنند. سوال اصلی این است که به طور کلی مناطق آزاد و به ویژه منطقه آزاد چابهار در اقتصاد ایران چه اهمیتی دارند و اینکه چگونه می‌توان با استفاده از این مناطق به مدلی فرامنطقه‌ای برای اقتصاد ایران نائل آمد؟
 • الگوی توسعه سرزمینی

  چابهار، بهشت سرمایه‌گذاری در ایران تلقی می‌شود چراکه در چهارراه کریدورهای استراتژیک جهانی واقع شده و از مزیت‌های اقتصادی ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین کشورهای بسیاری به خصوص کشورهای همسایه به سرمایه‌گذاری در این منطقه علاقه نشان می‌دهند و همین امر موجب انتشار خبرهایی خوش و حتی اجرایی شدن فعالیت‌های نوید‌بخش شده است. عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار، در این گفت‌وگو از یکتایی مدل توسعه منطقه آزاد چابهار و اهمیت طراحی این مدل می‌گوید و باور دارد که ذات مناطق آزاد، در واقع الگوبرداری از یک منطقه و اعمال آن بر یک منطقه دیگر نیست بلکه ماهیت اصلی این مناطق، یکتا بودن و خاص بودن خود این مناطق است. او تاکید می‌کند که با رعایت چهار اصل اساسی در قوانین حوزه کار، گمرک، مالیات و پولی-مالی، منطقه آزاد چابهار با توجه به اهمیت جغرافیایی و موقعیت استراتژیک، این ظرفیت را دارد که الگوی خاص خود را داشته باشد.
 • شهر لجستیک

  ستاره سهیلی: به منظور تقویت موقعیت کشور در شبکه حمل‌ونقل هوایی بین‌المللی و افزایش درآمد ناشی از ترانزیت و حمل‌ونقل کالا و مسافر و اشتغال مولد و توسعه‌های آتی، فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره)، بر اساس ماده ١٦٦ برنامه پنجم توسعه کشور، به شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) به مساحت ۱۴ هزار هکتار تبدیل شد تا این مجموعه به عنوان یک موتور محرکه اقتصادی در کشور عمل کند. لذا به منظور هدایت توسعه‌های آتی و تجاری‌سازی فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره)، طرح جامع توسعه با افق ۳۰ ساله توسط مشاوران ایرانی و بین‌المللی تدوین شد و به تصویب وزارت راه و شهرسازی رسید.
 • سرزمین فرصت‌های طلایی

  فاطمه اسماعیلی
  سه دهه از تولد منطقه آزاد قشم می‌گذرد و این منطقه استراتژیک طی سال‌های گذشته با شتابی فزاینده در ریل توسعه و رونق اقتصادی قرار گرفته است. جزیره قشم از ظرفیت‌های غنی و بکری در حوزه‌های طبیعی و تاریخی برخوردار است که در صورت مدیریت درست می‌تواند به قطبی جدید در حوزه‌های گردشگری و حتی صنعتی تبدیل شود. این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندر لنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می‌شود. قشم با مساحت ۱۴۳۰ کیلومترمربع در هفتم بهمن‌ماه سال ۱۳۶۹ به عنوان منطقه آزاد تجاری نامگذاری شد.
 • ریل‌گذاری توسعه متوازن

  محرم بهاروند معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم
  پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی و افزایش صادرات و کسب درآمدهای ارزی از جمله هدف‌های اصلی و ماموریت‌های منطقه آزاد قشم است. بعد از گذشت بیش از دو دهه از ایجاد منطقه آزاد قشم، چند سالی است که این جزیره با شتابی فزاینده وارد ریل توسعه متوازن و رونق اقتصادی شده است. سازمان منطقه آزاد قشم در دولت تدبیر در حوزه‌های زیرساختی، ساخت بزرگراه‌ها، بهسازی جاده‌ها و ایمن‌سازی معابر عبوری سطح جزیره، در بخش‌های نفت و انرژی به‌ویژه پالایشگاه‌ها و ایجاد نیروگاه‌های تولید برق و همچنین توسعه متوازن برای روستاهای جزیره قشم اقدامات خوبی را اجرایی کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر