• سالِ جهشِ تولید

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه سال ۹۹ با تسلیت و تبریک به خانواده‌های شهدای سال ۹۸ از جمله شهدای دفاع از حرم و مرزها و در رأس آنان شهید بزرگوار سردار سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همراهان آنها و همچنین شهدای حادثه کرمان و حادثه هواپیما و شهدای سلامت، سال ۹۸ را سالی پرتلاطم برای ملت ایران خواندند و خاطرنشان کردند: سال قبل با سیل آغاز و با کرونا تمام شد و در طول سال نیز حوادث گوناگونی مانند زلزله و تحریم‌ها پدید آمد اما اوج این حوادث، جنایت تروریستی آمریکا و شهادت سردار نامدار ایران و اسلام، شهید سلیمانی بود.
 • بزرگترین واحد صنعتی‌خصوصی

  مجتمع فولاد مبارکه در سال ۱۳۷۱ به عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور به بهره‌برداری رسید. این شرکت بر اساس آمار پایان سال ۹۷ ظرفیت تولید سالانه ۳/ ۱۰ میلیون تن انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد نوردیده، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی و... داشته است. شرکت فولاد از معدود شرکت‌های فولادساز ایرانی است که مالک زنجیره کامل در تولید فولاد از معدن‌کاری سنگ آهن تا نورد فولاد است. شرکت فولاد تأمین مواد اولیۀ بیش از ۳,۰۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی را بر عهده دارد. این شرکت در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان در مبارکه واقع است. مجتمع فولاد مبارکه همچنین صاحب یکی از معتبرترین باشگاه‌های ورزشی ایران به نام باشگاه فولاد سپاهان است.
 • جواهری بر تاج خاورمیانه

  ایرج ترابی مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه
  وقتی اولین امضای قرارداد ایجاد فولاد مبارکه اصفهان روی کاغذ نشست، هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که این غول قدرتمند اقتصادی بتواند فشار تحریم و مشکلات اقتصادی تورم را از سر بگذراند و به صنعتی پایدار و بومی برای ایران تبدیل شود.
 • فولاد در گذر زمان

  مجتمع فولاد مبارکه در سال ۶۰ عملیات اجرایی ‌اش آغاز شد و در دوران جنگ تحمیلی و زیر حملات هوایی جنگنده‌های دشمن به‌دست توانای سربازان جبهه صنعت ادامه یافت. سال ۷۱ این مجتمع به دست رئیس ‌جمهور وقت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افتتاح شد.
 • بزرگ شدن غول فولاد

  شادی معرفتی نویسنده نشریه
  فولاد مبارکه اصفهان را که امروز به عنوان بزرگ‌ترین بنگاه صنعتی کشور شناخته می‌شود، بحق مولود انقلاب لقب داده‌اند؛ غول بزرگی که پس از انقلاب متولد شد و در سال‌های سخت جبهه و جهاد، نضج گرفت و در سال‌های سازندگی بزرگ شد تا امروز که به بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی ایران تبدیل شده و توانسته دستاوردهای مهمی برای منطقه و کشور داشته باشد، به گونه‌ای که تولید محصولات و ایجاد رشد اقتصادی کمترین نتیجه فعالیت‌های این شرکت در قیاس با دستاوردهای اجتماعی، فرهنگی و ایجاد توسعه کشور است. سعی شرکت همواره آن بوده که بتواند در جوانب مختلف خود همچون اشتغال‌زایی، توسعه زیرساخت‌ها، فعالیت‌های اجتماعی، توسعه سلامت و ورزش در جامعه، ایجاد دانش و سرریز آن به جامعه و... علاوه بر ایجاد سودآوری برای سهامداران، رضایت برای مشتریان و رفاه کارکنان، موجب ایجاد منافع برای آحاد جامعه شود. در این پرونده می‌خواهیم ببینیم فولاد مبارکه چگونه تبدیل به یک شرکت بزرگ شد و در این زمینه به بازخوانی طرح‌های توسعه شرکت می‌پردازیم.
 • تاریخ شفاهی فولاد

  محمدحسن عرفانیان بنیانگذار فولاد مبارکه اصفهان
  انعقاد قرارداد احداث فولاد مبارکه مربوط به سال‌های قبل از انقلاب ۵۷ بود، در اوایل دهه نفت بهای نفت از بشکه‌ای دو تا سه دلار به ۱۲ دلار رسید و همین موضوع باعث شد تا اوضاع مالی کشور یکباره بهبودی قابل توجه پیدا کند. در همین زمان تحت عنوان رسیدن به دروازه‌های تمدن تعدادی طرح توسعه در کشور تعریف شد که احداث پنج کارخانه فولادی نیز جزو این موارد بود. درنهایت نیز سه قرارداد برای احداث سه مجموعه فولادسازی در اصفهان (با همکاری شرکتی انگلیسی)، بندرعباس (با همکاری شرکتی ایتالیایی) و اهواز (با همکاری شرکت چندملیتی آمریکایی) منعقد شد. البته تا زمان انقلاب سال ۵۷ تنها فولادسازی اهواز (فولاد خوزستان امروز) اندکی پیشرفت فیزیکی داشت و برخی تجهیزات این واحد به کشور وارد شد. پروژه فولاد بندرعباس تنها در مرحله آماده‌سازی زمین بود و پروژه اصفهان حتی به مرحله خاکبرداری نیز نرسیده بود.
 • پشت در انقلاب چهارم صنعتی

  راضیه احقاقی
  فولاد مبارکه روزهای طلایی خود را سپری می‌کند و این ‌روزها بر پایه تلاش‌های بسیاری از سخت‌کوشان صنعت بنا نهاده شده و می‌تواند آینده‌ای روشن‌تر از شرایط فعلی را برای صنعت فولاد کشور به ارمغان آورد. گذار به سمت تکنولوژی‌محور شدن صنعت فولاد از مسیر این شرکت عبور می‌کند و می‌توان گفت بخشی از توسعه صنعتی در ایران را مرهون فولاد مبارکه هستیم. اما رخدادهای درونی فولاد مبارکه نشان می‌دهد نیاز صنعت به توسعه فولاد مبارکه هر روز بیشتر از قبل خواهد شد و صنعت به‌روز در کشور بیش از همه به فولاد مبارکه موفق نیاز دارد، آن هم در شرایطی که حفظ بازارهای صادراتی خود حامی مهم‌تری برای نیاز به توسعه و بهبود مستمر کیفیت تولید در فولاد مبارکه دارد. تجمیع موارد فوق شرکتی را ایجاد کرده که بزرگ‌ترین شرکت احداث‌شده در کشور بعد از انقلاب بوده و این ‌روند توسعه به صورت ادامه‌داری در حال طی زمان است. بخش اعظم موفقیت‌های مبارکه مدیون مدیرانی است که با نگاهی دانش‌محور، آینده این شرکت را علم‌پایه بنا کرده و این مسیر، رونق تولید را به ارمغان خواهد آورد. در همین راستا در گفت‌وگو با حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، به پیدا و پنهان دشواری‌های مدیرعامل بودن فولاد مبارکه پرداختیم که شاید یک مصاحبه ماندگار برای مدیران آینده فولادی در کشور به‌شمار رود. شرح این گفت‌وگو را ملاحظه می‌فرمایید.
 • رکورد به‌‌رغم تحریم

  آیسان تنها
  فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی ایران است. این واحد صنعتی که ظرفیت تولید سالانه بیش از ۱۰ میلیون تن برای آن برآورد شده است در نزدیکی شهر مبارکه و ۷۵کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان قرار دارد. این واحد بزرگ صنعتی که پاسخ‌دهی به نیازهای داخل و راهیابی به بازارهای جهانی را جزو مهم‌ترین اهداف خود قرار داده همواره مورد توجه دشمنان هم قرار گرفته است. در نیمه نخست سال جاری آمریکا در فهرستی اقدام به اعمال تحریم‌هایی علیه فولاد مبارکه اصفهان کرد. با این حال آن‌گونه که اخبار نشان می‌دهد این تحریم‌ها تغییر چندانی در وضعیت تولید فولاد مبارکه ایجاد نکرده است و آن‌گونه که مدیران واحدهای فولاد می‌گویند، حتی ناحیه‌های آهن‌سازی، فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، نورد گرم و نورد سرد در سال جاری موفق به رکوردشکنی هم شده‌اند.
 • گریز از خام‌فروشی

  وجیه‌الله جعفری رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)
  طی سال‌های گذشته به منظور توسعه صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی اقدامات قابل توجهی انجام شده است، به‌طوری‌ که رشد ایجاد ظرفیت در زنجیره فولاد کشور از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۵۰ درصد، زنجیره مس و آلومینیوم بیش از ۷۰ درصد است لکن با توجه به پتانسیل‌های معدنی کشور، این توسعه‌ها کافی نبوده و لازم است توجه ویژه‌ای در این بخش به وسیله همه دست‌اندرکاران اقتصادی انجام شود.
 • رویکرد توسعه دانش و مهارت

  عباس اکبری‌محمدی عضو هیات‌مدیره و معاون نیروی انسانی فولاد مبارکه
  نیازهای نیروی انسانی شرکت فولاد مبارکه با توجه به ساختار سازمانی، پروفایل شایستگی مشاغل، نرخ بازنشستگی و سیاست‌های برون‌سپاری، تعیین و سپس از طریق رویکردهایی نظیر صدور اطلاعیه استخدامی، برگزاری آزمون‌های دانشی و مهارتی، کانون ارزیابی شایستگی، معاینات طب صنعتی و گزینش با همکاری دانشگاه‌ها، موسسات و ارزیابان مستقل، اقدام به جذب نیروی انسانی می‌شود و نهایتاً در فرآیند جامعه‌پذیری، نیروها قابلیت شروع فعالیت در شرکت را پیدا می‌کنند. رویکرد فولاد مبارکه در ارزیابی داوطلبان، به‌صورت ارزیابی‌های چندگانه است. به این معنا که چند بعد شایستگی، در چند تمرین از طریق چندین ارزیاب مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، که به‌طور خلاصه شامل مراحل زیر است:
 • ثروت پولادین

  فرزین زندی
  توسعه فناوری عامل اصلی توسعه اقتصادی بلندمدت در همه کشورهای جهان است که امروزه، مساله‌ای بدیهی برای پیشرفت اقتصادی و افزایش بهره‌وری در نظر گرفته می‌شود. از همین روی، بخش صنعت به‌ویژه صنایع مادر همچون صنعت فولاد، از مهم‌ترین بنیان‌هایی هستند که می‌توانند با برنامه‌ریزی هدفمند و به‌کارگیری استراتژی‌های اساسی و همه‌جانبه، علاوه بر تحول اقتصادی در کشور، مسیر توسعه را نیز هموار کنند. فولاد مبارکه اصفهان، یکی از معدود شرکت‌های فولادسازی ایران است که توانسته مالک زنجیره‌ای کامل در تولید فولاد، از معدنکاری سنگ‌ آهن تا نورد فولاد باشد. این شرکت در سال ۱۳۹۸ موفق به کسب بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سود خالص ‌شده و یکی از سودآورترین شرکت‌های ایرانی است.
 • تحول دیجیتال؛ شرط بقا

  یکی از مهم‌ترین مزایای فولاد تولید محصولات گوناگون و همچنین صادرات آن است، به‌طوری که می‌توان یکی از ارکان اصلی رشد اقتصادی و توسعه صنعتی کشورها را وابسته به صنعت فولاد دانست. اهمیت این صنعت در آن است که برای تولید هر یک از مقاطع فولادی، مراحل گوناگونی از جمله استخراج سنگ آهن و فلزات از معادن، ریخته‌گری، مراحل تولید مقطع از جمله نورد، عملیات‌های ثانویه مانند برشکاری و جوشکاری، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات، آموزش و... تا حمل‌ونقل و فروش آنها، نیاز به نیروی انسانی است که همین مساله رابطه مستقیمی با اشتغالزایی و اهمیت مدیریت منابع انسانی دارد. طرح تحول دیجیتال یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اخیر فولاد مبارکه اصفهان است که این مجموعه یا حتی صنعت فولاد کشور را به‌سوی هوشمندسازی هدایت خواهد کرد. در این گفت‌وگو، سیدمهدی نقوی، معاون فناوری فولاد مبارکه اصفهان طرح تحول دیجیتال را شرط بقای این مجموعه می‌داند و با اعلام تلاش برای عضویت در باشگاه فانوس دریایی تاکید دارد که در آینده، شرکت‌هایی می‌توانند حرفی برای گفتن در صنعت داشته باشند که در آنها دیجیتالی‌سازی به شکلی اساسی عملی شود.
 • تاریخ شفاهی تحولات

  محمد ناظری
  صنعت فولاد کشور مانند هر صنعت دیگری در طول سالیان با فرازونشیب‌های زیادی همراه بوده است. در حال حاضر هم هرچند تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی، برخی سوء‌مدیریت‌ها و مواردی از این دست این صنعت را با چالش‌هایی رو به کرده است اما همچنان صنعت فولاد به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمد کشور به کار خود ادامه می‌دهد. در این میان فولاد مبارکه از جایگاه خاصی برخوردار است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان با هدف تامین نیاز بازار داخل و حضور در بازارهای بین‌المللی راه‌اندازی شد و در طول این سال‌ها به‌رغم مشکلاتی چون تحریم، نوسانات قیمت‌های جهانی و رکودهای پیش‌آمده، نقش مهمی در صنعت کشور داشته است.
 • ظرفیت فولاد

  مجتبی مهدیان مدیر عامل هلدینگ متیل
  مسائل زیادی در مسیر ساماندهی بازار فولاد کشور وجود دارد که در چگونگی وضعیت این صنعت دخیل هستند. بازنگری و اصلاح در تک‌تک این شاخص‌ها می‌تواند در نهایت منتج به ساماندهی وضعیت فولاد کشور شود که به اختصار به اهم این موضوعات اشاره می‌کنم:
 • چشم‌انداز توسعه

  طهمورث جوانبخت معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه می‌گوید صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی بوده و چون تاثیر مستقیم و بسزایی در رشد و شکوفایی اقتصادی دارد به عنوان یک مزیت رقابتی برای اغلب کشورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به گفته او کشور ما نیز به دلیل داشتن ذخایر منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد و دانش لازم در صنعت فولاد به این صنعت توجه ویژه‌ای دارد. جوانبخت می‌گوید در همین راستا شرکت فولاد مبارکه اصفهان با هدف تامین نیاز بازار داخل و نیز حضور در بازارهای بین‌المللی راه‌اندازی شد و در طول این سال‌ها با همدلی و مجاهدت مدیران و پرسنل خستگی‌ناپذیر شرکت به‌رغم ناملایمات و سختی‌هایی همچون تحریم‌های ظالمانه، نوسانات قیمت‌های جهانی و رکودهای پیش‌آمده، سرآمد صنعت کشور بوده و این موفقیت و جایگاه ارزنده از طریق توسعه، بهبود مستمر و تعالی روزافزون محقق شده است. به گفته جوا‌نبخت طبق طرح جامع فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ باید میزان تولید فولاد در کشور به ۵۵ میلیون تن برسد که نشان می‌دهد افق روشنی پیش‌روی این صنعت ترسیم شده است. از طرفی با بررسی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ میزان مصرف فولاد کشور حدود ۴۱ میلیون تن باشد که لازم است مابقی تولید یعنی معادل ۱۴ میلیون تن انواع محصولات فولادی از کشور صادر شود که برای تحقق این مهم لازم است زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی، آب، برق و گاز به‌خوبی ایجاد شده و موانع صادراتی برطرف شود. جوانبخت در مورد نقاط عطف برجسته کنونی فولاد مبارکه به طرح توسعه نورد گرم ۲ اشاره می‌کند و می‌گوید این طرح با جدیت و همت هر چه بیشتر در حال انجام است و پس از راه‌اندازی آن نیاز بازار داخل بیش از پیش تامین خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر