• ۳ مطالبه فوری فعالان ساختمانی

  بازار مسکن نهمین فصل رکودی در حوزه «معاملات خرید» را پشت سر می‌گذراند و هیچ علائم یا نشانه امیدوارکننده درباره «رسیدن به خط پایان رکود در کوتاه‌مدت» قابل رصد یا احساس نیست. این «رکود فرسایشی» البته فقط به بازار خرید و فروش واحد مسکونی محدود نیست به‌طوری‌که طول زمانی «درگیری فعالان ساختمانی و سرمایه‌گذاران حوزه ساخت‌وساز با وضعیت غیرعادی بازار مسکن» خیلی بیشتر از ۹ فصل است و مدت این رکود ساختمانی تاکنون از ۵ سال نیز گذشته است. شرایط کنونی بازار مسکن هم به لحاظ رکود عمیق و دو بعدی - بازارهای معاملات و ساخت‌وساز- و هم به لحاظ رابطه معنادار بین متغیرها و پارامترهای بازار، تقریبا «بی‌سابقه» است.
 • «زمین» مسکن ملی در دو مدل

  معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن که راهبری و هماهنگی چند جانبه در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن – هم در این دستگاه دولتی و هم در مجموعه دولت- را برعهده دارد، ضمن تشریح آمار مربوط به پیشرفت این طرح، مدل‌های واگذاری و تامین زمین را نیز تشریح کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مدت زمان زیادی از اجرای واقعی (عملیاتی) طرح اقدام ملی مسکن نمی‌گذرد، اما در همین بازه اندک –از ابتدای امسال تاکنون - دولت در یک فاز از این طرح که «تامین و واگذاری زمین» است، تا حدودی موفق عمل کرده است. هر چند این مرحله، فاز پیش‌مقدماتی است و هرگز نمی‌شود به استناد به روند واگذاری زمین، انتظار مثبت از پیشرفت طرح داشت چرا که در دو سال اول طرح مسکن‌مهر یعنی در سال‌های ۸۶ تا ۸۸ نیز همین فاز پیش‌مقدماتی در برخی استان‌ها از جمله تهران، به مراتب بهتر از وضعیت فعلی پیش رفت، اما در سال ۸۹ و ۹۰ مشخص شد واگذاری زمین به تعاونی‌ها چاره کار نبوده و این فاز از نو تکرار شد و زمین‌های ۹۹ ساله با پس‌گرفتن از تعاونی‌ها به سازنده‌ها و پیمانکاران ساختمانی به شکل قرارداد سه جانبه –سازنده و بانک و تعاونی- با نظارت دولت (عملاً چهارجانبه) واگذار شد.
 • ۵ برنامه برای بخش مسکن

  دولت و مجلس در حال حاضر ۵ برنامه برای بخش مسکن تنظیم یا به اجرا گذاشته‌اند که مجموعه آنها همه طرح‌های فعلی برای تامین نیاز فاقدین مسکن را شامل می‌شود.
 • برنامه راه‌اندازی زنجیره تامین مسکن

  مدیرعامل بانک مسکن با تشریح جزئیات برنامه راه‌اندازی زنجیره تامین مسکن، استفاده بیشتر از امکانات و ابزارهای بازار سرمایه و همچنین به‌کارگیری موثر اعتبار و شهرت بانک را از جمله اقدامات برای تحقق این هدفگذاری اعلام کرد.«محمود شایان» با بیان اینکه افزایش سرمایه بانک یکی از مسیرها جهت تقویت توان مالی و تسهیلات‌دهی است، از تدارک طرح‌های جایگزین افزایش مستقیم قدرت تسهیلات مسکن خبر داد.گفت‌وگو با مدیرعامل بانک مسکن را در زیر بخوانید:
 • تصویر قدرت خرید آپارتمان در ۱۴۱۰

  سیاست‌گذار بخش مسکن در حالی هم‌اکنون برنامه ساخت نزدیک به یک میلیون واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن تا پایان دولت دوازدهم (۱۴۰۰) را در دست اجرا دارد که نویسنده طرح جامع مسکن و کارشناسان برجسته این بخش، تصویر قدرت خرید آپارتمان طی یک دهه پیش رو را ترسیم می‌کند.
 • نسخه پرچمدار «اقدام ملی» برای رونق مسکن

  مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با تحلیل اوضاع فعلی و وضعیت آتی بازارهای ساخت‌وساز و معاملات مسکن، «رکود تورمی» را برای آینده تصویر می‌کند، اما در عین حال معتقد است اجرای همزمان دو سیاست مالیاتی و بورسی در بخش مسکن می‌تواند مسیر بازار را به سمت رونق ساخت‌وساز و پایداری نسبی قیمت، تغییر دهد. روزبه ظهیری در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تاکید می‌کند: موج سفته‌بازی طی ماه‌های اخیر در بازار ملک و احتمالا ورود حجم بیشتر نقدینگی به این بازار در ماه‌های آتی نیازمند تدابیر ویژه از سوی سیاست‌گذار برای مقابله با این وضعیت است. اگر نقدینگی مخرب را به سیل ویرانگر برای بازار تشبیه کنیم در این صورت هم به «سد» یا مهارکننده نیاز داریم و هم به کانال انحراف سیل (نقدینگی) به مسیر سازنده همچون کانالی که سیل را قبل از رسیدن به بخش‌های در معرض تخریب، به مقصد مزارع به عنوان مکان‌های مورد نیاز آب (نقدینگی) هدایت می‌کند. مهارکننده سیل نقدینگی برای بازار مسکن، «مالیات» و کانال هدایت‌کننده نیز «بازار سرمایه با ابزارهایی همچون اوراق سلف موازی» است.گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن را در زیر بخوانید:
 • رموز ساخت ۶ میلیون مسکن در ۶ سال

  سیدعلی لطفی زاده/ کارشناس مسکن
  با آغاز فعالیت مجلس یازدهم، نشانه‌های متعددی از انگیزه بالای نمایندگان برای ایجاد تحولی مثبت در زندگی مردم و اقتصاد کشور دیده می‌شود، از جمله در بخش مسکن شاهد تلاش‌ها و گفت‌وگوهایی از سوی نمایندگان مختلف برای ایجاد تحرک در بخش ساختمان سازی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور هستیم که در جای خود بسیار امیدوارکننده است، لیکن نباید از این موضوع غفلت کرد که جهش در تولید مسکن نیازمند عزم عمومی‌ و هماهنگی همه دستگاه‌ها است و این تلاش ارزشمند مجلس باید در تعامل و مشارکت با دستگاه‌های اجرایی و تامین‌کنندگان منابع مالی و سازندگان مسکن صورت پذیرد تا منجر به نتیجه مطلوب شود.
 • نسل جدید تامین مالی مسکن

  محمدسعید حیدری/ کارشناس مسکن
  مجمع جهانی اقتصاد موج چهارم توسعه و رشد اقتصادی در جهان را مبتنی بر نهادسازی می‌داند (رشد اقتصادی در نسل اول مبتنی بر سرمایه فیزیکی، در نسل دوم مبتنی بر سرمایه انسانی، در نسل سوم مبتنی بر نوآوری و ابداع و در نسل چهارم مبتنی بر نهادسازی است). با عنایت به این موضوع می‌توان گفت ایجاد بورس املاک و مستغلات که عملا نوعی نهادسازی است، به صورت بالقوه می‌تواند از چند بعد تسریع‌گر و تسهیل ‌ر تحول در دو حوزه صنعت و اقتصاد مسکن/ ساختمان شود. البته همان‌طور که گفته شد، به صورت بالقوه، و لزوما این بالقوه قرار نیست به همین راحتی بالفعل شده و اقتصاد کشور از آن منتفع شود. آنچه در ادامه این یادداشت مختصر عرضه می‌شود عمدتا حول محور ابتکارات و پیشنهادهایی است که در قالب پروژه مطالعاتی تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای توسط اینجانب و تحت نظارت دکتر عبده تبریزی (مشاور وقت وزیر راه و مسکن و شهرسازی) ارائه شده و علاوه بر قابلیت عرضه در چارچوب یک بانک توسعه‌ای، توسط بازار سرمایه (مشخصا بورس املاک و مستغلات) نیز قابل ارائه است.
 • نسخه موفق ساخت در بافت فرسوده

  نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران نسخه موفق ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده وناکارآمد شهری را تشریح کرد.
 • ابزارهای مغفول برای پیوند دو بازار مالی

  تلاش برای برقراری ارتباط موثر میان بورس و مسکن با استفاده از ابزارهای نوین بازار سرمایه به منظور تامین مالی بخش مسکن به تجربه روش‌های مختلفی در کشور طی حدود هفت سال اخیر منجر شده است. با این وجود بازخوانی روش‌هایی که برای برقراری این ارتباط در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد نشان می‌دهد ایران هنوز در قدم اول پیوند بازار سرمایه و بازار مسکن قرار دارد.
 • حلقه مفقوده نوسازی بافت‌های فرسوده

  بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در حالی به لحاظ پیشرفت امر نوسازی مطابق با قوانین موجود در این زمینه مجموعا در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند که کارشناسان و فعالان این حوزه از وجود نواقص و نارسایی‌های زیادی در این حوزه یاد می‌کنند.
 • هشت راهکار توسعه بازار مسکن

  بازار معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی در میانه تابستان امسال با افزایش قابل توجه قیمت‌ها مواجه شد. به طوری‌که تنها در شهر تهران میانگین قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی از مرز ۲۳ میلیون تومان عبور کرد. این در حالی است که حجم معاملات خرید مسکن به‌رغم رشد بیش از ۱۰ درصدی میانگین سطح قیمت‌ها نه تنها در این ماه نسبت به ماه قبل افزایش نداشت، بلکه تعداد معاملات خرید مسکن ۳۵ درصد هم نسبت به تیر ماه کم شد.
 • ۲۳ چالش بازار ساخت وساز

  امین زرگر مرادی/ کارشناس بازار مسکن
  بازار ساخت‌وساز و تولید مسکن با چالش‌ها و مشکلات خرد و کلان فراوانی روبه‌رو است که باعث می‌شوند موانع بسیاری روبه‌روی بخش‌خصوصی باشد، در این مجال به صورت فهرست‌وار برخی از این چالش‌ها و راه‌های برون‌رفت از این چالش‌ها را مرور خواهم کرد.
 • ریشه‌ پا نگرفتن بازار حرفه‌ای ساخت وساز

  محمود اولاد، تحلیلگر ارشد بخش مسکن معتقد است: اگرچه بخش‌خصوصی سهم پررنگی در ساخت‌وسازهای کشور دارد، اما این سهم به صورت غیرحرفه‌ای و انفرادی طی همه سال‌های گذشته شکل گرفته است. او یکی از مهم‌ترین دلایل عدم شکل‌گیری ساخت‌وسازهای حرفه‌ای توسط بخش‌خصوصی را، نبود ثبات در سیاستگذاری بخش ساخت‌وساز کشور می‌داند. او در این گفت‌وگو ضمن برشمردن مهم دلایل شکل نگرفتن حرفه‌ای بازار ساخت‌وساز، نقش دولت و شهرداری‌ها را در کمک به بخش‌خصوصی بررسی می‌کند.
 • نقشه راه سیاست‌گذار مسکن برای عبور از گردنه

  یکی از با اهمیت‌ترین بازارهایی که در اقتصاد ایران از گذشته تاکنون دارای جایگاه ویژه‌ای بوده؛ بازار مسکن است. این اهمیت از آن رو است که بسیاری از تصمیمات کلان اقتصادی و حتی شخصی ایرانیان تحت تاثیر تغییرات این بازار تعیین می‌شود. تصمیمات کلان اقتصادی به روند بخش مسکن از این جهت وابسته است که این بخش با ایجاد رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در بخش ساختمان از طریق تاثیر بر مخارج مصرفی و سرمایه‌گذاری، تغییرات در تولید ناخالص داخلی و نوسانات اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی تصمیمات اقتصادی خانوارها نیز به این بخش بستگی دارد چرا که مسکن در اقتصاد خانوارها گذشته از نقش مصرفی آن به عنوان کالای سرمایه ایی در تفکر سنتی خانوارها قرار گرفته است. به این معنی که برخلاف بسیاری از بازارها، در بازار مسکن عوامل سمت تقاضا به دو دسته تقاضای واقعی مسکن (تقاضای ناشی از نیاز خانوار) و تقاضای سرمایه‌ای (تقاضای مسکن برای حفظ ارزش دارایی) تقسیم می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر