شماره روزنامه ۵۹۶۱
|

 • سلاطین زباله

  باران مدرس- زباله که این روزها باید نام صنعت را پیشوندش کرد، گردش مالی درشتی دارد که نه‌تنها کسری بودجه شهرها را درمی‌یابد که می‌تواند نرخ اشتغال و حتی نرخ تولید ناخالص داخلی کلان‌شهرها را هم جابجا کند. در ایران زباله خشک، دلالی می‌شود. دلال‌ها واسطه بین پیمانکاران و کارخانه‌های بازیافت هستند و صنعت بازیافت را با مخاطره مواجه کرده‌اند. صنعت کاغذ و پلاستیک ایران به‌نوعی وابسته به مقواها و پلاستیک‌هایی است که از خیابان‌ها جمع می‌شود. اهمیت جمع‌آوری بازیافت به همین نکته خلاصه نمی‌شود و با کاهش ورود قراضه به کشور، بخشی از تولید و فعالیت ذوب‌آهن نیز به قراضه‌های داخل خانه‌ها، انبارها و... وابسته خواهد شد! بااین‌وجود مرجع بالادستی برای رسیدگی به مشکلات صنعت بازیافت، وجود ندارد و مواد اولیه چند دست می‌‌چرخد تا به کارخانه‌های تولیدی برسد.
 • استقلال وکلا؛ اصلی خدشه‌ناپذیر

  گروه گزارش: رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت: ذهنیت این است که کانون‌های وکلا باید محدود شوند، در این مباحث اخیر به خصوص قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، قوه قضائیه در کنار کانون وکلا قرار گرفته است زیرا آثار مخرب این قانون به مردم برمی گردد.
 • ساز و کار مذاکره مجدد در صورت تغییر شرایط بنیادین قرارداد

  حسین نوریان / مشاور مدیریت استراتژیک
  بروز تغییرات غیر قابل پیش‌بینی در شرایط اولیه حاکم بر قرارداد، یکی از واقعیت‌های مهم و تاثیر‌گذار در کسب و کار است. زیرا با بروز دگرگونی‌های ناگهانی، شدید و پرتکرار در وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع، عدم‌قطعیت‌های قراردادها بسیار بیش از پیش شده است. این دشواری به ویژه در قراردادهای طولانی مدت و پیچیده بیشتر به چشم می‎خورد.
 • بیکاران گمنام

  لیلی زواره‌ای: جمعیت بیکار وضعیت نیروی کار جوان کشور را به‌درستی توصیف نمی‌کند، چراکه در محاسبه نرخ بیکاری، جوانان غیرفعالی که مشغول به تحصیل نیستند یا در شغلی کارآموزی نمی‌کنند، دیده نمی‌‌شود. بیکاران پنهان، افرادی هستند که در تعریف‌های رسمی بازار کار پوشش داده نمی‌شوند. آن‌ها یا جستجوی خود برای یافتن شغل را متوقف کرده‌اند، کمتر ازآنچه تمایل دارند، کار می‌کنند یا در معرض اخراج قرار دارند. نرخ بیکاری پنهان معیاری است که می‌تواند تصویر جامع‌تری از وضعیت بیکاری در بازار کار ارائه دهد. این داده‌ها دورنمای میان‌مدت وضعیت بیکاری کشور و استان‌ها را به‌خوبی ترسیم کرده و می‌تواند مشکلات دیده نشده را برای سیاست‌گذاران آشکار کند. ازآنجا ‌که بسیاری از این جوانان نمی‌توانند در بازار کار مشارکت داشته باشند در معرض خطر طرد اجتماعی هم قرار دارند. گروه زیادی از NEET ها ازنظر اقتصادی به سایر افراد شاغل وابسته هستند که افزایش بار تکفل این افراد را باعث شده‌اند. نتیجه طولانی‌مدت این وابستگی به گسترش فقر نسبی و حتی فقر مطلق منجر می‌شود.
 • چه‌کسی بیکار است

  «مگه بیکاری» پرسشی دوپهلو است و معمولا با کلمه ربط «که» ادامه پیدا می‌کند! حالا اگر واقعا بخواهید بدانید آیا کسی واقعا بیکار است بیایید و باهم بیکاری را تعریف کنیم و انواع آن را بشناسیم، برای شروع بیکار کیست؟ کسی که فاقد کار باشد: شخص موردنظر باید فاقد هرگونه شغل یا درآمد برای خود باشد. در مرحله دوم فرد آماده‌به‌کار است، به‌عبارت‌دیگر شخص موردنظر باید ازنظر جسمی و روحی شرایط انجام کار را داشته باشد و بتواند مسئولیت شغل را بپذیرد.
 • بارش برف و باران هوای اصفهان را در وضعیت پاک قرار داد

  بارش برف و باران در اصفهان سبب قرار گرفتن شاخص کیفی هوای این کلانشهر در وضعیت پاک و سبز در صبح دیروز (دوشنبه) شد.
 • مقایسه صنعت بازیافت در ایران و کشورهای پیشرفته

  گروه محتوا: تولید زباله در ایران به طور متوسط بیش از دو برابر میزان جهانی است. با تخمین حدود ۷۰۰ گرم برای هر نفر در ایران مقابل میزان جهانی که حدود ۳۰۰ گرم برای هر نفر است، این اختلاف نشان‌دهنده وضعیت نامساعد مدیریت زباله در کشور است. این موضوع نیاز به توجه بیشتر به مسائل مدیریت زباله و بازیافت در ایران دارد.
 • ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار تُن کالا از گمرکات اصفهان صادر شد

  مدیرکل گمرکات اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار تُن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.
 • ۳۰۰ کیلومتر از شبکه‌های آب و فاضلاب اصفهان نیازمند بازسازی است

  مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان اصفهان گفت: به علت شرایط کم آبی و خشکی رودخانه زاینده‌رود روند فرو نشست زمین و تاثیرات آن در تشدید وقوع حوادث شکستگی شبکه‌های آب و فاضلاب فرسوده طی چند سال اخیر افزایش یافته است.
 • ۶۴۰ قرارداد ارتباط با صنعت در دانشگاه صنعتی اصفهان منعقد شد

  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان از انعقاد ۶۴۰ قرارداد ارتباط با صنعت در سال جاری در این مرکز علمی به ارزش حدود ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال خبر داد.
 • تغییر عادت خرید و چالش های سایبری

  گروه محتوا: در سال های کرونایی بیشتر بخش‌های فروش ضربه شدیدی از این همه‌گیری خوردند، اما یکی از جالب‌ترین تغییراتی که در جهان رخ داد، تغییر عادت مردم به‌سمت دنیای دیجیتال بود.
 • شیادی بر خط

  نسیم زمانی: باوجود تاکیدها و هشدار‌های پلیس و سایر نهاد‌های مربوطه ، رفت‌وآمد قربانیان کلاه‌برداری‌های اینترنتی در چند ماه اخیر به دفاتر پلیس فتای اصفهان بیشتر شده است. به‌ویژه در این ایامی که در آستانه نوروز قرارگرفته‌ایم احتمال خریدهای اینترنتی بیشتر و به‌تبع کلاه‌برداری‌ها و شکایات هم فراوان‌تر می‌شود.
 • یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار زمین به شاهین‌شهر اصفهان الحاق می‌شود

  شاهین‌شهر و میمه گفت: الحاق یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار شامل ۸۰۰ هکتار از زمین‌های ملی در غرب شاهین‌شهر و ۵۰۰ هکتار زمین متعلق به بنیاد مستضعفان برای توسعه طرح نهضت ملی مسکن در این منطقه مورد موافقت قرار گرفت.
 • اجرای برنامه‌های راهبردی برای رفع مشکلات شهری

  مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: این اداره کل راهبری و نظارت برکلیه امور مربوط به بخش شهرسازی و معماری در استان را بر عهده دارد و در این راستا برنامه‌ریزی های لازم به منظور تسریع دررفع مشکلات شهری انجام شده است.
 • اجرای طرح های توسعه شهری اصفهان مبتنی بر مصوبات قانونی

  مدیرکل طرح های توسعه شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان این مطلب که تمامی طرح و برنامه های این اداره کل سیر قانونی اخذ مصوبات از مراجع ذیصلاح را طی می نماید اظهار‌کرد: طرح های توسعه شهری اصفهان مشتمل بر چهار دسته اطلاعات مرتبط با اراضی و پهنه ای که شهر در آن مستقر است، می باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر