فولادمبارکه و روایتِ رهایی

 خط‌شکن بودن اسم رمز نجات ما از همه بحران‌ها بوده و خواهد بود. وی اضافه کرد: در شرایطی که همه راه‌ها بسته است، همه ناامید بودند و همه بحث می‌کردند، عده‌ای خط‌شکنی می‌کردند و راه امیدی می‌گشودند که دیگران کمتر جرئت انجام آن را داشتند و حتی نهی هم می‌کردند؛ اما آن شهید خط‌شکن بود که راه را باز می‌کرد و مفهوم تامی از ایثار و امید بود. با بهره‌گیری از این واژه، قصد دارم شرایط معاصری را برای اثبات ادعای خودم بیان کنم. خط‌شکن بودن ویژگی‌ها و شرایطی دارد و ادعای بزرگی است. من به‌عنوان یک صنعتگر در بزرگ‌ترین صنعت کشور عرض می‌کنم که اگر همه ما مدیریت به شیوه خط‌شکنان را ثبت و مدل آن را عملیاتی و پیاده می‌کردیم، قطعاً در اقتصاد و صنعت و سایر زمینه‌ها و عرصه‌ها مشکلی نداشتیم و ناامید نمی‌شدیم...

کربلای چهار؛ روایت غواصان خط‌شکن متعهد

وی در ادامه از «کربلای چهار» به‌عنوان اولین قصه‌اش نام برد و گفت: وقتی در آب‌های خروشان و دی‌ماه سرد، خیلی‌ها ناامید بودند، شهدای غواص خط‌شکن وارد آب شدند و با یکدیگر قرار گذاشتند که حتی اگر کسی تیر خورد دردش را به آب بگوید و فریاد نزند که مبادا دشمن متوجه حضور آن‌ها شود. در تاریخ جنگ‌های جهان کمتر چنین گروه‌هایی را سراغ داریم. اولین شاخص در خط‌شکن بودن متعهد بودن به حیثیت، آبرو و اقتدار کشور است تا مبادا دشمن متوجه درد ما شود. از همین‌ مطلب استفاده کنم و بگویم همکاران ما نیز در فولاد مبارکه از زمانی که وارد عرصه صنعت شدند، می‌دانستند که کمبودها و تحریم‌ها آزاردهنده است؛ اما ماندند، دم نزدند، درجا نزدند و حرکت کردند؛ چون تعهد و حرکت در خط‌شکن بودن شرط اول موفقیت است و ازاین‌رو امروز بومی‌سازی در فولاد مبارکه یک نهضت است و شعار نیست؛ به این معنا که از درد تحریم دم نزنیم، اما ده‌ها هزار قطعه و تجهیز را امروز بومی‌سازی کردیم.

وی با بیان اینکه همکاران ما از محدودیت‌های آب و برق و گاز دم نزدند و با وجود همه محدودیت‌ها اجازه ندادند پرچم تولید فولاد ایران پایین بیاید و در سال گذشته با مدیریت منابع، تعمیرات، ذخیره‌سازی به‌موقع و تدابیر مدیریتی صورت‌گرفته، فولاد مبارکه جزو معدود صنایعی بود که با بیش از صددرصد ظرفیت تولید کرد و رکورد بی‌سابقهای در تولید را به‌جای گذاشت، ادامه داد: به یُمن محدودیت‌ها ما جزو ۱۰ کشور برتر در فولاد جهان هستیم و این در حالی است که تا قبل از انقلاب در قعر این جدول جهانی قرار داشته‌ایم.

شهید ستاری؛ الگوی خطرپذیری

وی قصه دومش را در خصوص شهید ستاری روایت کرد و گفت: نقل است زمانی که شهید ستاری قصد داشت در بحران تحریم‌ها، تحولاتی را در صنعت هواپیمایی ایجاد کند، عده‌ای ریسک این نوآوری‌ها را بالا می‌دانستند و این شهید را از ادامه مسیر بازمی‌داشتند و معتقد بودند ورود به حوزه هوایی ممکن است به یک فاجعه ختم شود. همه توصیه می‌کردند که در ساحل آرامش بنشین و دل به واردات بده؛ اما ازآنجاکه ریسک‌پذیری از شئون اصلی خط‌شکنی است، شهید ستاری با جسارتی مثال‌زدنی ایستاد و امروز یکی از صنایع قابل‌ذکر در خودکفایی، صنعت هوایی در حوزه نظامی است. او ادامه داد: در جبهه‌های دیگر ما به شرکت‌های داخلی اعتماد کردیم و با اعتماد و حمایت از شرکت‌های داخلی طی دو سال نیروگاهی با بالاترین راندمان ساختیم؛ لکوموتیو ساخت داخل تولید شد و امروز ده‌ها شرکت در حوزه دانش‌بنیان را حمایت می‌کنیم و شاهد رشد آن‌ها هستیم و به‌زودی با رشد آن‌ها شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود. مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه ما در فولاد مبارکه تنها به فکر تولید فولاد نیستیم، گفت: ما خودمان را صرفاً تولیدکننده فولاد نمی‌دانیم. ما رسالتی بسیار بزرگ‌تر را برای خود تعریف کرده‌ایم و آن «خلق آینده بهتر برای ایران و ایرانی» است.

شهید تهرانی‌مقدم، خط‌شکنی آینده‌نگر

وی در پایان با روایتی در خصوص شهید تهرانی‌مقدم گفت: در خاطرات این شهید بزرگوار خواندم که عده‌ای جهت سنگ‌اندازی در مسیر این شهید بزرگوار نزد رهبر معظم انقلاب رفته بودند و بر این باور بودند که شهید تهرانی‌مقدم در حال هدر دادن بودجه کشور است؛ اما این شهید بزرگوار به این سنگ‌اندازی‌ها توجهی نکرد و امروز ثمره زحمات این شهید عزیز را می‌بینیم و شاهدیم که جهان امروز به قدرت موشکی و نظامی ما اعتراف می‌کند و نام شهید تهرانی‌مقدم در صنعت هوافضای جهان مطرح می‌شود و در ایران، خط‌شکن طرح‌های هوافضا، شهید تهرانی‌مقدم بود. طیب‌نیا تصریح کرد: شاید تا زمانی که انتقام خون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش با موشک‌های ما به عین‌الاسد نرسیده بود، فهم قابلیت‌های موشکی ما مشکل بود؛ اما امروز پس از عملیات عین‌الاسد و پاسخ موشکی ایران به اسرائیل، همه می‌فهمند که چرا شهید تهرانی‌مقدم این مسیر را طی کرد. وی اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که امروز نیز در صنعت ایران هستند کسانی که با الگوگیری از شهید تهرانی‌مقدم‌ها خط‌شکنی می‌کنند. البته آن‌ها چهل سال پیش، هم‌زمان با راه‌اندازی کارخانه فولاد مبارکه و در دوران جنگ تحمیلی که حتی امکان تأمین سلاح و مهمات برای جنگ وجود نداشت و خیلی‌ها احداث کارخانه فولاد را نقد می‌کردند و نتیجه خرید و انتقال هزاران تن تجهیزات را ایجاد تلی از آهن‌قراضه می‌دانستند، دوستان ما ایستادند و کارخانه فولاد مبارکه را به‌عنوان مولود انقلاب راه‌اندازی کردند و اهمیت این موضوع را ما طی ده سال اخیر و در تحریم‌ها متوجه شدیم که اگر محصولات فولادی نبود، هزاران صنعت و کارخانه تولیدی از خودروسازی و لوازم‌خانگی گرفته تا لوله‌سازی و صنایع بسته‌بندی مواد غذایی ممکن بود متوقف شود.

فولاد مبارکه برترین صادرکننده غیرنفتی کشور

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: امروز فولاد مبارکه بعد از تأمین نیاز داخل، به اولین صادرکننده غیرنفتی کشور تبدیل شده و در سال گذشته بزرگ‌ترین صادرکننده غیرنفتی کشور معرفی شد. وی با بیان اینکه امروز دیگر نباید در کشور از دست‌یابی به اقتصاد غیرنفتی ناامید باشیم، ابراز کرد: امروز دیگر جایگزینی اقتصاد فولادی به‌جای اقتصاد نفتی یک رؤیا نیست. زمانی که ما قصد تولید فولاد زنگ‌نزن را داشتیم، خیلی‌ها ممانعت می‌کردند. دانش فنی آن را نیز نداشتیم؛ چراکه تولید این محصول در انحصار چند شرکت و کشور خاص بود. هرچند در این زمینه در میانه راه هستیم، اما هیچ‌گاه برای رسیدن به قله ناامید نشدیم.

خط شکنی؛ راه برون رفت از بحران ها

طیب‌نیا تصریح کرد: راه برون‌رفت کشور در اقتصاد این است که در تولید، رسانه، مدیریت و عمل جهادی خط‌شکن باشیم. هر جامعه‌ای برای پیشرفت، خط‌شکنی می‌خواهد. همه نشسته‌اند تا کسی خط‌شکنی کند و آن اتفاق رخ دهد. ما اعتقاد داریم خط‌شکن باید راه را باز کند. حتی ممکن است شهید یا ستاره راهنمای راه شود.

انتقال آب دریا به اصفهان ثمره خط‌شکنی است

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اضافه کرد: امروز خبر خوش ما از اصفهان این است که در شرایطی که همه در موضوع آب دریا و آب اصفهان ناامید بودند، با سرمایه‌گذاری و حمایت فولاد مبارکه، امکان انتقال آب دریا در کمتر از دو سال به اصفهان فراهم شد؛ اتفاقی که می‌توانست بیش از چهار سال به‌طور بینجامد و این ثمره خط‌شکنی است. وی سخنان خود را با بیتی از صائب تبریزی به پایان رساند: ما زنده به آنیم که آرام نگیریم/ موجیم که آسودگی ما عدم ماست.