نکات آموزنده آمازون برای شرکت‌های نوآور

تلاش مداوم برای تکامل و پیشرفت: بخشی از دلیل اینکه آمازون چنین رشد پایدار و پرشتابی را تجربه می‌کند به‌دلیل این حقیقت است که آنها فعالانه روی سیر تکامل خود کار می‌کنند. این شرکت هرگز زمانی برای رکود ندارد؛ چرا که همواره در فرآیند تغییری قرار دارد که نوید بازدهی‌های بزرگ را می‌دهد. آمازون از فروش کتاب تا پخش موسیقی، تلویزیون و فیلم، یک مجموعه گلچین از همه چیز ارائه می‌دهد تا اطمینان یابد که همه چیز را برای همه افراد ارائه داده است. درحالی که سایر شرکت‌ها بر خدمات ساده‌ای تمرکز می‌کنند که در یک مسیر خاص هستند، تنها چیزی که خدمات آمازون را به یکدیگر مرتبط می‌کند، میزان راحتی و سهولت دسترسی به آنهاست. آنها در نتیجه رشد پایدارشان، یک توزیع جمعیتی بالقوه دارند که شامل ۱۰۰ درصد جمعیت می‌شود.

تمایز خود را در فضای رقابتی: راحتی و سهولتی که آمازون ارائه می‌کند همیشه پاسخی برای نیازهای مشتریان برای خرید آسان بوده است. این همان نگرش رفع نیازهای مشتریان آنهاست که منجر به کسب موفقیت در دیگر محصولات آنها مانند کیندل و Echo شده است. (آمازون اکو که به هنگام توسعه به عنوان داپلر یا پروژه D شناخته می‌شد و به اختصار اکو نامیده می‌شود یک بلندگوی هوشمند است که توسط Amazon.com طراحی و توسعه داده شده است.) گرچه شرکت‌هایی مانند گوگل تلاش کرده‌اند تا با محصولاتی مانند « عینک گوگل۱» از نقطه آسایش خود خارج شود، اما آمازون با جدیت در نظر می‌گیرد که پایگاه مشتریانش چه چیزی می‌خواهند و سپس بهترین روش برای ارسال به آنها را پیدا می‌کند.

آمازون تا اندازه‌ای این کار را به‌دلیل آنچه آنها «قانون دو پیتزا» می‌خوانند به انجام می‌رساند. (جف بزوس مدیرعامل شرکت آمازون قانون ۲ عدد پیتزا را مطرح کرده است. این قانون می‌گوید تعداد تیم کاری باید به قدری باشد که بتوان با ۲ عدد پیتزا آنها را سیر کرد.) گرچه بسیاری از شرکت‌ها تمام انرژی خود را روی ایده بعدی‌شان می‌گذارند، آمازون در مقیاس کوچک شروع می‌کند و سپس به گسترش یک ایده در طول زمان ادامه می‌دهد. برای اینکه آنها اطمینان یابند که می‌توانند بر چندین مورد از این فرصت‌ها تمرکز کنند باید مطمئن شوند که تیم‌های خلاق آنها آنقدر کوچک هستند که با دو پیتزا سیر شوند. در نتیجه، آمازون می‌تواند اطمینان حاصل کند که یک ایده پیش از اینکه آنها میزان زیادی از زمان و انرژی شرکت را برای آن صرف کنند، قابل‌دوام است.

از ورود به صنایع جدید نمی‌هراسد: آمازون نه تنها در مخاطرات آنلاین بی‌باک است؛ بلکه همواره تلاش می‌کند به صنایع دیگر نیز ورود کند. خرید اخیر زنجیره خواربارفروشی Whole Foods مثال فوق‌العاده‌ای از تعهد آنها برای پیگیری صنایع جدید است و از زمانی که این شرکت در ۲۰ سال پیش کارش را شروع کرد، انتظار می‌رود آمازون صنعت خواربارفروشی را با تغییر بزرگی روبه‌رو کند. پی‌.‌کی.‌کانان، استاد علوم بازاریابی در دانشگاه مریلند می‌گوید: «اکنون که آمازون خواهد توانست بازاریابی شخصی‌سازی شده۲ را برای مشتریان Whole Foods ارسال کند، احتمالا خواربار‌فروش‌های بزرگ دیگر تلاش می‌کنند مشتری-محورتر باشند. برای مشتریان، این مساله احتمالا نکته خوبی خواهد بود.»

گاهی حرکت بر خلاف جریان آب: گرچه آمازون به‌خاطر اینکه یک فروشگاه آنلاین بزرگ است شناخته می‌شود، اما اخیرا اخباری شنیده شده است که این شرکت تلاش می‌کند تا خودش را از کسب‌و‌کار بر مبنای فرمول آزمون و خطا جدا کند و موقعیت فیزیکی خود را بسازد. فروشگاه بزرگ ۴۰۰ مترمربعی این شرکت که در نیویورک واقع شده است شامل مجموعه بزرگی از کتاب‌ها می‌شود. اما چرا این موضوع مهم است؟ چون مردم هنوز فروشگاه‌های فیزیکی را دوست دارند. ممکن است این امر در عصر خرده‌فروشی آنلاین یک عقب‌گرد به نظر بیاید (به‌خصوص اینکه این شرکت خود غول خرده‌فروشی آنلاین است) اما این هم نمونه دیگری است که نشان می‌دهد شرکت آمازون نیازهای مردم را می‌شناسد. گرچه ۶۷ درصد افراد در ایالات متحده آمریکا یک خرید آنلاین در سال گذشته داشته‌اند؛ اما هنوز ۹۰ درصد تراکنش‌ها به صورت شخصی انجام می‌شود. با گسترش موقعیت‌های فیزیکی، آمازون می‌تواند پایگاه مشتریان خود را گسترش دهد.

دادن اولویت اصلی به مشتریان: در نهایت، آمازون اولویت را به مشتریانش می‌دهد و این مساله همیشه برای کسب‌و‌کار خوب است. آمازون از طریق خدمات اختصاصی برای مشتریان، نوآوری‌های منظم یا تلاش‌های مداوم آنها برای بهبود سرعت و کارآیی، همیشه برای ارائه تجربه بهتر به مشتریانش تلاش می‌کند. حتی در حال حاضر آنها روی یک سرویس تحویل کار می‌کنند که به تغییر روش ارسال آنها کمک خواهد کرد.

پی‌نوشت:

۱- یک برنامه تحقیقاتی است که مربوط به تولید اولیه و ساخت یک نمایشگر سربند (head-mounted display) واقعیت افزوده است و توسط شرکت گوگل پشتیبانی می‌شود.

۲- personalized marketing همانند بازاریابی نفر به ‌نفر شامل شخصی‌سازی محصولات می‌شود. شخصی‌سازی سعی می‌کند یک محصول منحصربه‌فرد برای ارائه به هر یک از مشتریان را درست کند.