مظلوم هزار میلیاردی؟

بعد از تساوی کسالت‌بار پرسپولیس برابر سپاهان که با حاشیه‌های چندش‌آور زیادی هم از سوی اردوگاه هر دو تیم همراه بود، شاهد رگبار بیانیه‌ها و مصاحبه‌ها بودیم؛ جایی که هر کدام از آنها می‌خواستند ثابت کنند کمتر از طرف مقابل مقصر هستند، اما این تنها پیامد این رویکرد، کدرتر شدن فضا بود. در همین راستا نیز گروهی از بازیکنان سپاهان به‌طور دسته‌جمعی یک استوری منتشر کردند که در آن از مظلومیت این باشگاه و حتی استان اصفهان سخن به میان آمده بود!

قیمه‌ها در ماست‌ها

مغالطه اول در استوری مشترک سپاهانی‌ها آنجاست که به قول آن دیالوگ فکاهی معروف، آقایان قیمه‌ها را داخل ماست‌ها ریخته‌اند و مباحث را با هم مخلوط کرده‌اند. نفس تعمیم دادن حواشی یک بازی فوتبال به مسائل قومی و جغرافیایی و استفاده از هشتگ‌های تحریک‌آمیزی مثل «اصفهان مظلوم» خود به خود جای شک و شبهه دارد و نوعی جرزنی حساب می‌شود. اینکه این قبیل مناقشات را به سرعت بزرگ کنیم و مردمان دو شهر را رودرروی هم قرار بدهیم، هیچ کمکی به ایران عزیز نمی‌کند. آدم عاقل و وطن‌دوست کسی است که اتفاقا این قبیل شکاف‌ها را تا حد امکان ترمیم کند و در جهت یکپارچگی مردم کشور گام بردارد. بنابراین کاش رفقا برای جلو انداختن خودشان در جنگ‌های کم‌ارزش فوتبالی، دست به این کارهای خطرناک نزنند و هزینه‌ای به بزرگی دوگانه‌سازی‌های کاذب در مورد مردمان این سرزمین نتراشند. همه ایران یک تن است، برای وطن؛ ‌گیریم که چهار تا بازی فوتبال هم به حاشیه آلوده شد. باید سعی کنیم آن حواشی جمع شود.

آیا واقعا سپاهان مظلوم است؟

راستش در فضای غیرشفاف فوتبال ایران نمی‌دانیم سپاهان در این فصل چقدر هزینه کرده است. صحت و سقمش پای مدعی، اما علی خطیر، مدیرعامل پیشین استقلال زمستان گذشته ادعا کرده بود باشگاه سپاهان امسال حدود هزار میلیارد تومان خرج کرده. حتی اگر این عدد یا آنچه مثلا محمدرضا زنوزی، مالک تراکتور در مورد برخی خریدهای نجومی طلایی‌پوشان گفته درست نباشد، باز تردیدی نیست که سپاهان امسال یکی از پرهزینه‌ترین باشگاه‌های تاریخ لیگ برتر بوده است.

یکجا جمع کردن ستارگانی همچون پیام نیازمند، محمد دانشگر، سیاوش یزدانی، رامین رضاییان، امید نورافکن، میلاد زکی‌پور، فرشاد احمدزاده، احسان پهلوان، رضا اسدی، رضا شکاری، کاوه رضایی، شهریار مغانلو و... پروژه بسیار سرسام‌آوری بوده؛ حالا پرسش اینجاست که وقتی یک باشگاه می‌تواند در فصل تعیین سقف بودجه چنین تیمی ببندد، آیا واقعا مظلوم واقع شده؟ در نقطه مقابل دستاوردهای فنی سپاهان چه بوده است؟ لطفا دوباره آن داستان کهنه رفت و برگشت امتیازات و محرومیت چند بازیکن سپاهان در یک مسابقه را وسط نکشید؛ هیچ‌کدام از اینها آن‌قدر قدرت نداشتند که باعث شوند تیم مربی گران‌قیمتی مثل ژوزه مورایس در یک فصل ۷ باخت بدهد. بنابراین بهتر است بازیکنان سپاهان به جای آدرس غلط دادن و پست و استوری گذاشتن، کمی روی کارشان متمرکز شوند تا نتایج بهتری بگیرند. داریم از تیمی صحبت می‌کنیم که در سه بازی بزرگ اخیرش برابر استقلال، تراکتور و پرسپولیس، سه نمایش بسیار ضعیف داشته، هیچ گلی نزده و تنها ۲ امتیاز به دست آورده است.