ساحر صحرا

این گزاره از آن جهت بار دیگر در فضای مجازی داغ شده و مورد توجه قرار گرفته که امسال عربستان، دیگر تیم آسیایی در نخستین بازی مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ برابر آرژانتین به پیروزی ۲بریک دست یافت. آنها با وجود اینکه با گل زودهنگام لیونل مسی از روی نقطه پنالتی از حریف عقب افتادند، اما در ادامه دو گل به آلبی‌سلسته زدند تا یک روز تاریخی بسازند. مردم حالا نقطه‌ای که ما و عربستان هشت سال پیش در آن بودیم را با وضع فعلی دو کشور مقایسه می‌کنند و نتیجه می‌گیرند رقیب سنتی در آسیا، پیشرفت بسیار بهتری داشته است.

می‌گویند دولت عربستان سعودی به پاس پیروزی بر عربستان یک روز تعطیل رسمی در این کشور اعلام کرد و پاداش‌های چشمگیر هم به بازیکنان پرداخت که البته هیچ‌کدام از اینها عجیب نیست. آنها تیمی را بردند که آخرین باختش را کسی به یاد نمی‌آورد؛ تیمی که در آخرین جام‌جهانی لیونل مسی، از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان بخت اول قهرمانی معرفی شده است. در پایان روز اول و با توجه به تساوی بدون گل مکزیک و لهستان، عربستان در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفت و با توجه به اینکه آرژانتین بزرگ برای صعود نیاز به کسب برتری در برابر هر دوی این تیم‌ها دارد، باید عربستان را صاحب شانس بسیار زیادی برای صعود به مرحله بعد دانست.

در این میانه اما یک نکته قابل تامل‌تر هم برای اهالی فوتبال در ایران وجود دارد. روند رو به رشد عربستان از زمانی شروع شد که آنها هروه رنار، سرمربی فرانسوی را روی نیمکت خود نشاندند. این مربی پیش از حضور در عربستان، برای هدایت ایران با مدیران ارشد فدراسیون به توافق نهایی رسیده بود. او اما از فدراسیون خواست فقط یکی، دو ماه تا پایان جام ملت‌های آفریقا صبر کنند که مهدی تاج نپذیرفت و ضایعه بزرگ مارک ویلموتس را به فوتبال ایران تحمیل کرد. حتی آماتورترین هواداران فوتبال در ایران هم شهادت می‌دادند رنار در جام‌جهانی قبلی از مراکش تیمی بسیار خوب و قابل احترام ساخته بود. ما فرصت استفاده از او را از دست دادیم، اسیر شیادی به اسم ویلموتس شدیم و حالا بعد از سنگین‌ترین شکست تاریخ‌مان در جام‌های جهانی، باید پشتک‌وارو زدن سالم‌الدوساری پس از گل استثنایی‌اش به آرژانتین را تماشا کنیم. ممنون آقای تاج!