سال‌هاست که قرار شده این تحول رخ بدهد و در شهرآورد پایتخت هم مثل مسابقه‌ای همچون دربی میلان، سکوهای ورزشگاه مشترک دو تیم به سود میزبان تقسیم شود. در ایران اما هر بار مانعی بر سر تحقق این مساله وجود داشته است. پارسال سازمان لیگ تا روزهای آخر اصرار داشت که تقسیم‌بندی ۹۰ به ۱۰ انجام شود، اما نهایتا استقلال که میزبان مسابقه رفت بود، این مساله را نپذیرفت. آن زمان گفته شد برای فصل بعد (همین لیگ نوزدهم) بدون اما و اگر شاهد اجرای این قانون خواهیم بود، اما الان که تقریبا یک هفته به زمان برگزاری این بازی باقی‌مانده، هیچ نشانه مثبتی از موفقیت احتمالی در این مورد دیده نمی‌شود.

درحال‌حاضر نه‌تنها برای دربی تهران که حتی برای برگزاری مسابقات عادی لیگ برتر هم شدیدا مشکل بلیت‌فروشی وجود دارد. اخیرا برای چندمین بار یک سامانه اینترنتی جدید برای فروش بلیت مسابقات معرفی شده و قرار است هواداران خرید بلیت را از طریق آدرس «pin۹۰.ir» انجام بدهند. جالب اینجاست که علاوه بر کارت ملی، ارائه پرینت کاغذی بلیت‌های خریداری شده هم به‌عنوان شرط لازم برای ورود به استادیوم در نظر گرفته شده؛ آن هم درحالی‌که طبیعتا کمتر شهروندی در خانه‌اش پرینتر دارد! حالا فرض کنید این شرایط برای دربی چگونه خواهد بود. به اینها اضافه کنید ناآماده بودن گیت‌های طبقه دوم را که اگر هم به موقع به دربی برسند، طبعا باید بدون آزمون و خطا در این مسابقه بزرگ محک بخورند.

مساله دیگر دشوار بودن شناسایی هواداران دو تیم است. تا به‌حال مدیران مختلف پرسپولیس و استقلال بیش از ۱۰ بار اقدام به توزیع کارت‌های هواداری بین طرفداران کرده‌اند، اما عواملی مثل بی‌ثباتی مدیریتی و فقدان سازوکارهای دقیق و حرفه‌ای باعث شده این کارت‌ها برای شناسایی هواداران کافی نباشد. الان هم دغدغه برخی‌ها این است که از کجا معلوم بعضی پرسپولیسی‌ها با خرید بلیت از سمت استقلال وارد ورزشگاه نشوند؟ در این مورد البته سعید فتاحی، مسوول برگزاری مسابقات سازمان لیگ گفته کسی که یک بار به‌عنوان هوادار پرسپولیس یا استقلال بلیت بخرد، تا آخر عمرش فقط قادر است به‌عنوان هوادار همان تیم بلیت رزرو کند و وارد ورزشگاه شود؛ اما شما واقعا چقدر به عملیاتی شدن چنین سازوکار دقیقی اطمینان دارید؟ دیروز محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل پرسپولیس گفت نسبت به برگزاری قانون ۹۰ به ۱۰ در بازی رفت خوش‌بین نیست، اما در مسابقه برگشت که پرسپولیس میزبان است، قطعا این قانون اجرا می‌شود. او البته بیش از حد خوش‌خیال است؛ چون اگر به هر دلیلی در بازی رفت شاهد اجرای قانون ۹۰ به ۱۰ نباشیم، قطعا به پرسپولیس هم اجازه داده نخواهد شد از این مزیت در موعد میزبانی‌اش استفاده کند و طبق معمول این ماجرا یک سال دیگر عقب می‌افتد!

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند