انتخابات قیمت میلگرد را پایین کشید!

رپرتاژ آگهی: به گزارش آهن آنلاین - روز گذشته همزمان با اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری، پیش‌بینی‌ کارشناسان اقتصادی محقق شد و با پیروزی مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح‌طلب در این دوره، نرخ دلار در معاملات غیررسمی نوسانات کاهشی خود را کرد. جبهه اصلاح‌طلب در ارائه برنامه‌های اقتصادی خود تمایل خود به تداوم مذاکرات رفع تحریم با کشورهای غربی، انتظارات فعالان بازار را با خود همراه کرده بود و طبیعتا با پیروزی این جناح در انتخابات، کاهش همزمان قیمت ارز دور از ذهن نبود. این روند اگرچه هنوز اثر خود را روی بازارهای تحت تاثیر ارز به شکل کامل نشان نداده ولی تداوم آن می‌تواند با اندکی تاخیر در بازارهایی مانند آهن‌آلات با کاهش قیمت تیرآهن، میلگرد، ورق و پروفیل نمایان شود.

البته کارشناسان اقتصادی بر این نکته هم تاکید دارند که تاثیر کاهشی قیمت دلار پس از انتخابات ایران، با در نظر گرفتن انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیامدی موقت خواهد بود. صاحبنظران اقتصادی یکی از ریسک‌های مهم اقتصاد کشور را حضور دوباره دونالد ترامپ بر مسند قدرت و احتمال افزایش تحریم‌های اقتصادی می‌دانند.

در هر حال در شرایط موجود، قیمت دلار در بازار امروز دوباره به زیر ۵۹ هزار تومان بازگشته و باید منتظر ماند و دید در روزهای‌ آتی بازیگردان اصلی قیمت آهن‌آلات در کشور، در این بازار چگونه ایفای نقش خواهد کرد.

قیمت میلگرد در سراشیبی

بررسی نمودار قیمت امروز میلگرد نشان می‌دهد که تقریبا قیمت همه محصولات در کارخانه‌ها و مبادی فروش روند کاهشی داشته است. نوسان قیمت میلگرد سایزهای مختلف در بازه‌ای بین صفر تا ۱.۸- درصد مشاهده می‌شود. البته در میان کارخانه‌های تولید‌کننده تنها قیمت محصولات میلگرد بافق یزد در نمودار سیر صعودی را نشان می‌دهد و ۰.۷ درصد افزایش قیمت دارد. قیمت سایزهای پرمصرف ۱۶، ۱۸ و ۲۰ میلگرد در این کارخانه قیمت ۲۵۲۷۰ تومان را ثبت کرد.

نوسانات قیمت میلگرد آج‌دار سایز 18 نیشابور (بنگاه تهران)

مقاومت قیمت ورق در برابر تغییر

در نمودارهای نوسان قیمت ورق سیاه نیز تحرکات مثبتی مشاهد نمی‌شود اما به نظر می‌رسد که قیمت‌ها در این بخش همچنان در مقابل تغییرات کاهشی مقاومت دارند. قیمت این محصول در بسیاری از کارخانه‌ها و مبادی فروش بدون تغییر نسبت به روز گذشته باقی‌ مانده اما در برخی موارد تا ۱.۲ درصد کاهش قیمت نیز در این گروه مشاهده می‌شود. بر اساس داده‌های آنلاین آماری آهن‌آنلاین، قیمت ورق سیاه ۴ (۶۰۰۰*۱۵۰۰) فولاد مبارکه در بنگاه تهران، امروز با یک درصد کاهش، رقم ۳۴۹۱۰ تومان را ثبت کرده است.

نوسانات ناهماهنگ در قیمت تیرآهن

جداول قیمت تیرآهن برای امروز -۱۷ تیر ۱۴۰۳- سیر نوسان چندان همگونی را نشان نمی‌دهد. قیمت اکثر محصولات این گروه روی نمودار نوسان قیمت در بازه‌‌ای بین صفر تا ۲.۴- در نوسان است.  البته قیمت محصول تیرآهن ۱۴ ذوب آهن و تیرآهن ۲۰ فایکو در بنگاه تهران با نوسان مثبت حدود ۱.۲ درصد سیر صعودی داشته‌اند. قیمت امروز تیرآهن سایزهای پرمصرف ۱۴، ۱۶ و ۱۸ ذوب آهن نیز با حفظ سیب نزولی ۰.۷ درصد روز گذشته، به رقم ۲۶۶۴۰ تومان (به ازای هر کیلوگرم) رسیده است. قیمت امروز تیرآهن سایزهای پرمصرف ۱۴، ۱۶ و ۱۸ ذوب آهن نیز با حفظ شیب نزولی ۰.۷ درصد روز گذشته، به رقم ۲۶۶۴۰ تومان (به ازای هر کیلوگرم) رسیده است. قیمت محصولاتی چون لوله، نبشی و ناودانی نیز در مبادی فروش کم‌ و بیش مانند روز گذشته است و تغییرات محسوسی در قیمت آنها مشاهده نمی‌شود.

برگرفته از اخبار آهن آنلاین:

https://ahanonline.com/۲۱۱۵۲۵/انتخابات-کاهش-نرخ-میلگرد/

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.