نتیجه اتفاق بزرگی مثل رزرو بلیط پرواز و چک این آنلاین است که دردسرهای مسافران و شرکت خط هوایی را هم‌زمان کمتر می‌کند.

اگر می‌خواهید در پرواز بعدی بدون وقت‌کشی در فرودگاه و فقط با نشان‌دادن کارت شناسایی وارد هواپیما شوید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید. 

چک این پرواز چیست؟ 

یکی از مراحل مهم بعد از رزرو بلیط پرواز، چک این پرواز است. شاید برای شما هم سوال شده باشد که چک این پرواز چیست؟ اگرچه مراحل "چک این" در فرودگاه ها بسته به نوع ایرلاین فرق می‌کند، هدف همیشه تأیید خرید بلیط هواپیما و انتخاب صندلی است. در این مرحله، صندلی مسافر انتخاب می‌شود و او علاوه بر هزینه‌های چمدان تحویل‌شده، در صورت تمایل هزینه سایر خدمات پرواز را می‌پردازد. مسئول چک این فرودگاه بعد از چند سؤال امنیتی و بررسی مدارک هویتی مسافر، درخواست او را تأیید یا رد می‌کند. 

چک این در فرودگاه

چک این پرواز آنلاین چطور انجام می‌شود؟ 

مراحل چک این پرواز آنلاین تقریبا شبیه مراحل چک این در پرواز داخلی و خارجی است با این تفاوت که مسافر در یک بازه زمانی مشخص با مراجعه به وب‌سایت خط هوایی یا اپلیکیشن ایرلاین، بلیط پرواز را تأیید می‌کند. این بازه زمانی برای پروازهای داخلی و بین‌المللی متفاوت است و توسط فرودگاه به مسافران اعلام می‌شود. 

مراحل چک این آنلاین بعد از رزرو بلیط پرواز چیست؟ 

گرفتن کارت پرواز

برای چک این اینترنتی پروازهای بین‌المللی باید جزئیات پرواز، PNR (شماره رزرو یا شماره تأیید) و شماره پاسپورت خود را داشته باشید. همچنین باید تعداد چمدان‌های همراه را بدانید. وارد وب‌سایت یا اپلیکیشن شرکت هواپیمایی شوید و دنبال بخش «چک این آنلاین پرواز» بگردید.

شماره تاییدیه و مشخصات خود را وارد کنید و در صورت تمایل هزینه خدمات اضافه پرواز را بپردازید تا بلیط الکترونیکی برای شما ایمیل شود. بعد از گذراندن این مراحل و گرفتن کارت پرواز، کافی است در فرودگاه مدارک شناسایی را همراه خود داشته بشید و بلیط الکترونیکی را روی تلفن همراه یا کاغذ چاپی ارائه کنید. 

چه زمانی برای چک این آنلاین اقدام کنیم؟ 

اکثر خط‌های هوایی تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز اجازه چک-این آنلاین می‌دهند. اما هرچه زودتر این کار را انجام دهید، به‌نفع شماست. تا زمانی که صندلی‌های هواپیما پر نشده، دست‌تان برای انتخاب صندلی‌ها کاملا باز است و می‌توانید در قسمت دل‌خواه خود صندلی انتخاب کنید. 

در صورت چک این آنلاین، چه زمانی در فرودگاه حاضر باشیم؟ 

مسافر با چک این آنلاین جلوی اتلاف وقت در فرودگاه را می‌گیرد اما نمی‌تواند ۱۰ دقیقه قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شود! حتی در صورت رزرو اینترنتی پرواز و تکمیل مراحل چک این در سایت یا اپلیکیشن خط هوایی، بهتر است حداقل دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید. این‌طوری مراحل بررسی چمدان‌ها، عبور از گِیت امنیتی و پیاده‌روی در باند فرودگاه و رسیدن به هواپیما را با آرامش بیشتری طی می‌کنید. حتی بعضی از ایرلاین‌ها بازه زمانی مشخصی برای تحویل چمدان مسافران در نظر می‌گیرند. 

چک این آنلاین بعد از رزرو بلیط پرواز چه مزایایی دارد؟ 

چک این آنلاین برای فرودگاه صرفه اقتصادی زیادی دارد و برای همین بیشتر خطوط هوایی مسافران را به آن تشویق می‌کنند اما مزیت‌های این کار برای مسافران به‌مراتب بیشتر است. در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم. 

۱. جلوگیری از اتلاف وقت در فرودگاه 

چک این اینترنتی در درجه اول دردسر انتظار در صف‌های طولانی را از میان برمی‌دارد. یعنی اگر مسافر چمدانی نداشته باشد، می‌تواند مستقیما از گیشه ورود عبور کند و به بخش امنیت پرواز برود. البته بعضی از خط‌های هوایی میز مشخصی برای تحویل چمدان‌ها مخصوص چک این آنلاین در نظر می‌گیرند. در این صورت هم نیازی به گذراندن مراحل "چک این" در فرودگاه ها نیست. 

۲. انتخاب صندلی در بخش دل‌خواه هواپیما 

انتخاب صندلی در هواپیما

با چک این اینترنتی مسافر می‌تواند تکلیف صندلی‌ خود را زودتر مشخص کند. محل نشستن در هواپیما به‌طور مستقیم بر تجربه پرواز تأثیر می‌گذارد، به‌خصوص در سفرهای طولانی که مسافر دوست دارد کمی استراحت کند. یادتان باشد هرچه زودتر اقدام کنید، صندلی‌های بیشتری در دسترس خواهد بود. 

۳. پرداخت هزینه کمتر برای چمدان اضافه 

یکی از مزیت‌های چک این آنلاین پرواز این است که اگر هنگام خرید سریع بلیط هواپیما تعداد چمدان‌ها را کمتر وارد کنید، در مرحله چک این اینترنتی می‌توانید به تعداد چمدان‌ها اضافه کنید.

۴. تکمیل فرایند چک این در خانه 

از آنجا که برای رزرو بلیط پرواز و تکمیل فرایند چک این آنلاین فقط به اتصال اینترنت نیاز دارید، می‌توانید این عملیات را از هرکجا با موفقیت انجام دهید. توصیه می‌کنیم برای این کار از تلفن همراه خود استفاده کنید تا گرفتن کارت پرواز یا بلیط الکترونیکی برای شما راحت‌تر باشد.

آیا چک این آنلاین برای رزرو بلیط پرواز اجباری است؟ 

 برای گرفتن کارت پرواز، چک این آنلاین ضروری نیست اما اگر به وقت‌تان اهمیت می‌دهید، حتما امتحانش کنید چون بهترین گزینه برای خلاصی از صف‌های طولانی چک این فرودگاه است، به‌خصوص برای مسافرانی که چمدان ندارند و فقط برای نشان‌دادن کارت پرواز به مسئول چک این، باید ساعت‌ها در این صف منتظر بمانند.

برای کدام مسافران امکان چک این اینترنتی نیست؟ 

متأسفانه چک این آنلاین همیشه ممکن نیست. گاهی مسافران با مراجعه به وب‌سایت ایرلاین می‌بینند دسترسی آن‌ها به چک این برای پرواز مسدود است. علت می‌تواند یکی از موارد زیر باشد: 

  • بعضی از مسافران (به‌طور تصادفی) برای غربالگری ثانویه در فرودگاه انتخاب می‌شوند. این تصمیم از جانب ایرلاین گرفته می‌شود و کاری از دست مسافر ساخته نیست؛ 

  • مسافر موقع رزرو بلیط پرواز برای کودکی که تنهاست یا روی ویلچر می‌نشیند، کمک ویژه درخواست می‌کند؛ 

  • مسافر تنها نیست و برای کل خانواده یا حتی گروه‌های بزرگتر، یک بلیط چندنفره تهیه می‌کند؛ 

  • شرکت هواپیمایی پاسپورت مسافر را برای پرواز بین‌المللی در پرونده ندارد. 

مهم‌ترین نکات چک این آنلاین بعد از رزرو بلیط پرواز 

  • گاه می‌بینیم بعضی از خطوط هوایی (خارجی) مسافرانی را که چک این آنلاین انجام نداده‌اند یا نسخه چاپی کارت پرواز خود را ندارند، مجبور به پرداخت جریمه می‌کنند.

  • حتی اگر امکان چاپ بلیط را ندارید، در فرودگاه از مسئول پذیرش بخواهید بارکد بلیط را از روی صفحه نمایش گوشی هوشمند شما اسکن کند.

  • همه پیشنهادهای شگفت‌انگیزی که خط هوایی هنگام چک‌این آنلاین ارائه می‌کند، برای سفر راحت الزامی نیست. از خودتان بپرسید چه چیزهایی در طول سفر نیاز دارید و فقط هزینه آن‌ها را بپردازید. 

  • حواستان به ساعت مجاز چک این باشد. اگر این کار را به‌موقع انجام ندهید، نه‌تنها احتمالا پرواز را از دست می‌دهید، که هیچ غرامتی به شما تعلق نمی‌گیرد و باید بار دیگر اقدام به رزرو بلیط پرواز کنید. 

کلام آخر 

اشتیاق ایرلاین‌ها به خودکارسازی تعامل با مشتری، منجر به نوآوری‌هایی شده که هم دردسر مسافران را کمتر می‌کنند و هم باری از دوش پرسنل فرودگاه برمی‌دارند. چک این آنلاین یکی از این نوآوری‌هاست. امروز که بسیاری کارها ازجمله رزرو بلیط پرواز اینترنتی انجام می‌شود، بیشتر شرکت‌های هوایی امکانات انجام آنلاین مراحل دیگر را هم برای مسافران فراهم کرده‌اند تا سفری راحت و بی‌دغدغه را برای آن‌ها رقم بزنند.

9 نفر این پست را پسندیده اند