این ماده سمی در مجاورت با اکسیژن در شرایط مناسب اکسید می شود و جیوه قرمز را تولید می کند. جیوه و تمام ترکیبات آن از جمله جیوه قرمز سمی است و مصرف آن موجب مسمومیت می شود؛ تاثیرات سوء این ماده بر روی دستگاه عصبی، لثه، دهان و دندان حائز اهمیت است. اما جیوه قرمز به جز مصارف خوراکی در پزشکی کاربرد های فراوان دارد.

جیوه قرمز خام چگالی بسیار بالا در حدود بیست گرم در سانتی متر مکعب دارد. این مایع سرخ به دلیل قابلیت انفجار بسیار بالایی که به مواد محترقه می دهد، میتواند در تسلیحات نظامی مورد استفاده قرار بگیرد. جیوه قرمز میتواند به عنوان حلال اورانیوم برای تسهیل و نگهداری اورانیوم در تولیدات هسته ای کاربرد دارد.

یکی از بهترین کیفیت های جیوه قرمز در کاربرد های مختلف را جیوه قرمز ۲۰۲۰ اوکراین دارد.

جیوه قرمز ابتدا در اتحاد جماهیر شوروی در صنعت هسته ای مورد استفاده قرار گرفت. پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، روسیه و اوکراین پرچم دار تولید جیوه قرمز بودند. در دهه نود به منظور کاهش گرفتاری های مالی روسیه، یک شرکت اقدام به فروش این ماده کرد. جیوه قرمز ۲۰۲۰ اوکراین به علت کیفیت بالا در مصارف پزشکی تقاضای بالایی دارد.

جیوه-قرمز

همچنین از جیوه قرمز 2020 اوکراین در تهیه سموم حشره کش و دفع آفات و موجودات موذی استفاده می شود. یکی از گران قیمت ترین ترکیبات جیوه، جیوه قرمز است. جالب توجه است که قیمت جیوه قرمز حتی از جیوه خام مایع هم گرانتر است. یکی از فاکتور های مهم و تاثیر گذار در قیمت جیوه قرمز مساله عرضه و تقاضا است که به علت درگیری های اخیر منطقه ای در اوکراین دچار تغیرات گسترده قیمت شده است.

کاربرد جیوه قرمز در وسایل قدیمی

جیوه قرمز نسبت به ترکیبات دیگر فلزات مایع از رسانایی گرمایی بسیار پایین برخوردار است. این قابلیت در گذشته باعث استفاده بسیار در تولید لوازم الکتریکی شده بود. امروزه  نیز در تولید بسیاری محصولات مانند لامپ، باتری، دماسنج و .... استفاده می شود. که دانشمندان به دنبال مواد جایگزین این ماده هستند.

به علت تقاضای بالا در صنعت پزشکی و نظامی قیمت جیوه قرمز ناپایدار و بالا است. در گذشته از ماده در تولیدات لوازم الکتریکی، صوتی و تصویری استفاده فراوان می شد که به مرور زمان منسوخ شد.

کاربرد جیوه قرمز

کاربرد جیوه قرمز در تولید وسایل الکترونیکی قدیمی و ارزش بالای این ماده در صنعت امروز جهان، باعث شده است که بازیافت جیوه قرمز در وسایل قدیمی یک راه مناسب برای تهیه این محصول باشد. در بازیافت جیوه قرمز مسئله مهم برای بازیافت کننده قیمت هر گرم جیوه قرمز است که با قیمت عمده و حجم های بالای آن متفاوت خواهد بود.

در اکثر موارد جیوه قرمز در لوازم قدیمی وجود دارد و اما باید دانست که این ماده بسیار سمی است و نباید در معرض تماس با دهان، بینی و دست قرار بگیرد. یکی از دردسر های بازیافت وسایل قدیمی وجود مواد شیمیایی مانند سرب، بریلیم، کادیم در آنهاست که هزینه بازیافت را بسیار بالا میبرد.

آمپول جیوه قرمز

در گذشته کیمیا گران، فلاسفه و دانشمندان در جستجو راز زندگی ابدی در جستجو بودند و به دنبال ماده ای که بتواند به آن ها زندگی دائمی بدهد می گشتند. در جهان امروز شایعات درباره وجود ماده ای کیمیا گونه وجود دارد که باعث جوانی و عمر طولانی می گردد. یکی از این مواد شایعه برانگیز جیوه قرمز است که میتواند به شخص عمر طولانی بدهد.

آمپول جیوه قرمز

آمپول جیوه قرمز که رسانه های شایعه ساز از حضور آن در بازار سیاه صحبت می کنند وجود خارجی ندارد. این شایعات از طریق رسانه ای انگلیسی آغاز شد و تنها برای جهت گیری سیاسی نسبت به روسیه ساخته شده بود. در حقیقت جیوه قرمز یک ماده خطرناک بوده، نه تنها اثر عمر طولانی نخواهد داشت بلکه مصرف آن موجب مسمومیت های حاد خواهد شد.

جیوه و تمام ترکیبات کشف شده آن تماما سمی بوده و وجود ماده شفا بخشی که از جیوه به دست می آید شایعه و در حد افسانه باقی می ماند.

این مطلب برایم مفید است
430 نفر این پست را پسندیده اند