احداث باغ گردوی پیوندی:
 • نهال گردو ژنوتیپ رویال زمان برگ دهی اش همزمان با نهال گردو پدرو امریکایی دارد.

 • هیچ یک از دیر برگ ده های موجود خصوصیت خود گردافشانی ندارند اما نهال گردو ژنوتیپ خود گردافشان است.

 • از نظر باردهی جانبی صد درصد میباشد یعنی بسیار پربار تا جایی که دو برابر رقم دیر برگ ده چندلر تناژ دارد.

 • در حالی تناژ بالا میدهد که دارای میوه ای با کیفیت با درصد مغز بالای ۶۵ میباشد که نهال گردو چندلر و فرنور زیر ۴۷ میباشند.

این رقم بر خلاف نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور زود خزان است یعنی سرمای پاییزی آسیبی نخواهد زد و برای مناطق با سرمای بسیار سخت زمستان مقاوم است

نکته مهم : ۶ تن گردو با مغز ۶۵ درصد یعنی ۴ تن مغز گردو در حالی که چندلر با ۳ تن گردو با مغز ۴۷ درصد ۱.۵ تن مغز خواهد داشت، خودتان قضاوت کنید درامد 150 ملیونی چندلر و فرنور یا 400 میلیونی دیر برگ ده ژنوتیپ رویال !!!

نکات مهم احداث باغ گردو ژنوتیپ رویال با بازدهی بالا:

دوستان برای احداث باغ گردو و همچنین خرید نهال گردو هرگز گول نکات زیر را نخورید:

 • نهال گردو دیر گل است

 • گردو خیلی پر بار است

 • گردو خیلی درشت است

 • همه این موارد زمانی برای ما مهم خواهد بود که نتیجه نهایی کار را داشته باشیم.

شما این را در نظر بگیرید که خشکبار یا قنادی از شما چند تن مغز گردو سفارش داده است.

این بار نظرتان کلا به همه ساختار ها عوض خواهد شد، در صورتی که اگر از یک هکتار باغ با ۴ تن گردوی خشک، یک و نیم تن مغز (بخاطر درصد پایین مغز) درمقابل همزمان از باغ دیگری از ۴ تن گردوی خشک باغ یک هکتاری ۳ تن مغز گردو بدهد.

تفاوت در چیست؟

تناژ گردوی خشک هر دو باغ یکی است و عکس و ظواهر درختان یکی هست اما وقتی به برداشت مغز محصولات می رسیم تناژ باغ دوم دو برابر باغ اولی می شود و درآمد دو برابر می شود. این نکات مهم احداث باغ گردو هست که اکثر نهال کاران و محققان در کشور و در نهایت باغداران از آن غافل می شوند و جبران ناپذیر است.

برای روشن شدن مطلب چند نکات مهم احداث باغ گردو را بررسی کنید:

 1. گردو دیر گل است اما بخاطر اقلیم اب و هوایی اغلب مناطق توجیه اقتصادی ندارد.

 2. گردو خیلی پر بار اما ریز توجیح اقتصادی ندارد و جزو ارقام نمی باشد

 3. گردو خیلی درشت است اما مغز را در رده گردو های تجاری پر نمیکند.

با وجود اینکه بین پر بار ترین گردوهای شناخته شده ایران درشترین آنهاست اما بین ارقام اصلی گردو ژنوتیپ حذف کردیم.

شرایط احداث باغ گردو پیوندی ارقام برتر نهالستان آرمین قاسمی:

بی سبب نیست که نهالستان رویال نهال بیش از یک دهه زمان را صرف تحقیقات در مورد شناخت ارقام خود جهت انتخاب بهترین آنها را برای خرید نهال گردو و احداث باغ گردو شما می کند.

چرا نهال گردوی پیوندی بکاریم ؟ چرا راندمان باغ های نهال گردو بذری مینیمم است؟ چرا حتی باغ پیوندی یک گردوی نسبتا خوب راندمان قابل توجهی می دهد؟

اغلب یا تمام باغات گردوی مثمر کشور را درختان گردوی بذری که مشخصات خوبی هم ندارند تشکیل میدهد و بازدهی سالانه هر هکتار به زیر یک تن میرسد.

حتما برای همه شما اتفاق افتاده وقتی در یک باغ بزرگ گردو با فاصله ۷ در ۷ قدم می‌زنید اغلب گردو ها میوه خیلی کمی دارند و تعدادی باردهی متوسط و در هر باغ اتفاق میفتد که چند درخت هرساله باردهی مطلوبی از خود نشان میدهد.

در این باغات بذری با تعداد ۲۰۰ درخت اغلب درختان زیر ۵ کیلو گردو خواهند داشت و بسیاری در حد چشم پوشی که راندمان یک باغ بذری را به زیر یک تن میرساند.

گردو

نهال گردو پیوندی نقشه ی گنج شما برای رسیدن به سود آوری!

از نظر ما نهال گردو بذری هم بخاطر ارزان بودن خوبه اما برای کاشت محدود و تعداد کم تا در صورت مشاهده نهال ها با کیفیت نامطلوب به راحتی توسط کشاورزی که پیوند زدن هم بلد است اصلاح شود.

ولی در همین باغات غیر تجاری تک درختایی هم هستند که حداقل ۱۵ تا ۲۰ کیلو گرم هم گردو می دهند.

چرا نهال گردوی پیوندی پربازده و مقام به سرما !!!

برای پاسخ سوال چرای گردوی پیوندی را بکاریم؛ با یک حساب ریاضی ساده میبینیم که اگر همه درختای باغ مثل همین درخت خوب و بی نام و نشان باغمون بود ما امسال به جای برداشت یک تن ۴ تن گردوی خشک برداشت میکردیم. پس اولویت اول هر باغداری برای احداث باغ باید گردوی پیوندی باشد.

حال در مرحله دوم این موضوع را در نظر بگیریم که درختانی هستن برای فاصله ۷ در ۷ به جای ۲۰ کیلو بین ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم محصول خشک می دهند. و اگر ما باغمان رو بصورت پیوندی از این تک درختها احداث کنیم به راحتی برداشت محصول مان به بالای ۶ تن خواهد رسید.

انواع الگوهای کاشت نهال گردو:

 1. الگوی کاشت درخت گردوی لترال صد درصد و خیلی پربار و زود بازده مثل نهال گردو ژنوتیپ رویال ۸ با تاج کوچک :

در این شرایط برای هر هکتار ما متوسط ۳۰۰ درخت کشت میکنیم و از سال ۵ باغمان اقتصادی خواهد بود و قبل ده سالگی باغ از هر درخت در حدود ۱۵ الی ۲۰ کیلوگرم گردوی خشک برداشت خواهیم کرد که عملکرد حدود ۶ تن برای یک هکتار اتفاق خواهد افتاد.

ما در این شرایط نسبت به میزان آبی که داریم ۵ هکتار از سطح زمین مان را میتوانیم زیر کشت ببریم که برداشت نهایی ما از این ملک (هر ملکی نسبت به آبی بودنش ارزش دارد و در واقع ما الان فقط ۵ هکتار زمین خواهیم داشت و ۵ هکتار دیم و بی مصرف) ۳۰ تن گردو در ۱۰ سالگی باغ خواهد بود .

 1. الگوی کاشت از درختان تاج بزرگ ارقام تاج ژنوتیپ رویال ۲۱ لترال ۵۰ درصد و پر بار :

در این الگو ما برای هر هکتار میتوانیم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درخت کاشت کنیم که  در این مثال ۱۵۰ درخت را  در نظر میگیریم که با این وجود همه ۱۰ هکتار زمین را میتوانیم زیر کشت گردو ببریم.

این ارقام برای فاصله مربعی ۸ متری درختان در ۱۰ الی ۱۲ سالگی خود به اوج رشد و باردهی خواهند رسید و هر درخت را متوسط ۳۰ کیلوگرم گردوی خشک خواهد داشت که معادل ۴.۵ تن در هکتار خواهد بود که عملکرد نهایی ما از این ملک کشاورزی ۴۵ تن گردوی خشک خواهد بود .

حال دو الگو را باهم مقایسه کنیم:

الگوی اول با اینکه عملکرد در هکتار ۶ تن بود و ۱.۵ تن بیشتر از قبلی بود اما در نهایت درآمد اقتصادی خیلی پایین تری نسبت یعنی ۱۵ تن برداشت کمتر نسبت  به الگویی دوم نشان میدهد .

دوستان باید این نکته را هم در نظر بگیرند که درختانی که تاج بزرگ میگیرند گردوی آنها در مقابل چالش های گرمای شدید تابستانه بخاطر منظم بودن تقسیم میوه در کل شاخه ها و داشتن برگ کافی و پوشش میوه با برگ در مقابل آفتاب سوختگی مقاوم باشند.

 ما همیشه در مناطقی چالش گرمای شدید داریم که معضل کم آبی تابستانه هم همراه خشک سالی هم خواهیم داشت.

در ادامه این مقاله به بررسی خصوصیات رقم ژنوتیپ و مقایسه نیاز آبی  و بهره وری نهایی این رقم با سایر ارقام تجاری خواهیم پرداخت.

مقاوم به کم آبی:

۳۰ الی ۴۰ کیلو گرم گردوی خشک برای رقم گردو ژنوتیپ که زیر ۶۴ متر مربع سایه انداز دارد.

چرا این همه محصول؟

۱. درصد بالای  خود گردافشانی.

۲. لترال بودن و داشتن میوه های دو قلو تا چهار قلو.

۳. داشتن محصول با سایز بالای متوسط (سایز ۱۲ تا ۱۴ گرمی) و داشتن درصد مغز بالای ۵۵ و بازار پسندی بالا .

۴. تقسیم جوانه مناسب و خوش هرس بودن طبیعی درخت. نیاز به هرس کاری ندارد.

۵. یکی از مهم ترین دلایل پر باری این نهال ریز بودن برگ های درخت است که مثل چتر باعث عدم نور گیری مرکز و نواحی پایینی درخت نمیشود و بخاطر نورگیری مناسب تمامی حجم درخت هیچ شاخه و جوانه ای خشک نمیشود و در نتیجه عملکرد نهایی درخت چشم گیر میشود.

نهالستان گردو

ما در مجموعه نهالستان گردوی رویال نهال به این باور رسیدیم و با تکثیر تک رقم های استثنایی خود به این هدف میرسیم. بازده بالای نهال گردوهای پیوندی گلخانه نهال پیوندی گردو با انجام اصلاح، رشد و انتخاب بهترین درختان در منطقه سردسیر میاندواب کار خود را شروع کردیم.

سپس با پیوند بهترین ها برای تولید نهال های با کیفیت و پربازده به تکثیر انبوه آن در یک مکان کنترل شده اقدام کردیم. انواع رقم های نهال گردو ژنوتیپ رویال جهت ارسال به سراسر کشور موجود می باشد، با ما تماس بگیرید تا برای خرید نهال گردو مشاوره لازم را دریافت کنید.

آدرس سایت: royalnahal

شماره تماس: 09141811520

این مطلب برایم مفید است
293 نفر این پست را پسندیده اند