در حالی که سبک و سیاق معامله خودرو گرایشی عمیق به سمت فضای مجازی پیدا کرده است، به‌موازات آن سودجویی‌ها و کلاه‌برداری‌ها نیز بیشتر مشاهده می‌شود. برای بسیاری از خریداران عادی تشخیص عیوب ظاهری و فنی خودرو کار ساده‌ای نیست. در چنین فضایی است که کارشناسان خبره به کار می‌آیند.

در یک تعریف ساده، کارشناسی خودرو به معنای بررسی دقیق خودرو در ابعاد مختلف فنی، ظاهری، موتوری و غیره است که با هدف تعیین ارزش واقعی خودرو و اعلام نظر در خصوص سلامت، ایمنی و کیفیت آن انجام می‌شود. کارشناسی خودرو اغلب به بررسی مواردی مانند رنگ بدنه، قطعات تعویضی، سلامت موتور و جعبه‌دنده، فرمان، ترمز، لنت، کیلومتر واقعی خودرو، سلامت چرخ‌ها، قطعات کامپیوتری و برقی خودرو و غیره مربوط می‌شود.

در بیشتر مواقع زمانی که از کارشناسی خودرو استفاده می‌شود، مواقعی است که اشخاص قصد معامله خودرو دست‌دوم را دارند. تردیدی نیست که در این موارد، نقص‌های فنی خودرو به‌راحتی قابل ‌تشخیص نیست. این نواقص ممکن است عامداً از سوی فروشنده پنهان شده باشند و یا حتی خود فروشنده هم از آن‌ها خبر نداشته باشد. کارشناسی خودرو در چنین مواردی کارکرد بالایی خواهد داشت و موجب می‌شود خریدار بتواند از معامله پرریسک در امان باشد و یا با آگاهی کامل از نواقص خودرو، وارد خریدوفروش شود.

کارشناسی رنگ، مهم‌ترین دغدغه

به نظر می‌رسد که برای مشتریان ایرانی میزان کارکرد خودرو از اهمیت بالایی برخوردار باشد، اما حقیقت آن است که مهم‌تر از میزان کارکرد وضعیت بدنه خودروست. برحسب یک باور قدیمی رنگ‌شدگی و یا تعویض شدن قطعات بدنه خودرو مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده قیمت خودرو است. به همین دلیل بسیاری از مالکان خودروها سعی می‌کنند در صورت بروز خط و خش روی رنگ خودرو، یا بدنه را به همان شکل رها کنند یا خط و خش‌ها را به‌اصطلاح قلم‌گیری کنند اما اگر اوضاع وخیم‌تر از این حرف‌ها باشد و نتوان با قلم خش‌گیر ایرادات بدنه پوشاند، سعی می‌کنند تا حد امکان به‌صورت صافکاری بدون رنگ بدنه خودرو را اصلاح کنند. 

کارشناسی خودرو

اگر اصلاحات انجام گرفته روی بدنه در حد صافکاری بی‌رنگ یا قلم‌گیری شده باشد، می‌توان با کمی دقت این موارد را مشخص کرد ولی در غیر این صورت، نقش کارشناس خودرو برای بررسی رنگ‌شدگی خودرو (همان تشخیص رنگ خودرو) معنادار می‌شود. تشخیص رنگ خودرو در قدیم و به روش سنتی اصولاً توسط صافکارها و به‌صورت چشمی و تجربی انجام می‌گرفت و یا در بهترین حالت از قلم آهنربایی استفاده می‌شد، اما امروزه کارشناسی رنگ خودرو توسط یک کارشناس خودرو انجام می‌شود که علاوه بر تجربه بالا در زمینه شناسایی قطعات معیوب، از تجهیزات دیجیتال اولتراسونیک تست ضخامت رنگ خودرو استفاده می‌کند.

کارشناسی برای فروش خودرو

بر اساس پژوهش‌ها و آمار به دست آمده، به طور کلی هر مالک خودرو بین پنج تا هشت سال یک بار اقدام به تعویض یا خرید خودروی جدید می‌کند. با این حال طبق گزارش‌ها تنها 50 درصد افراد قبل از خرید یک خودرو اقدام به انجام کارشناسی دقیق آن می‌کنند. اگرچه طی سال‌های اخیر به دلیل افزایش آگاهی و همچنین مواجه شدن با ضررهای و زیان گسترده توجه به این موضوع بیشتر شده است؛ اما برخلاف تصور که اغلب از خدمات کارشناسی خودرو برای خرید یک مدل دست‌دوم استفاده می‌شود، بسیاری نیز تمایل دارند تا در پروسه فروش خودروی خود نیز از کارشناسان این حوزه خدمت بگیرند. چراکه ارائه برگه ضمانت و سلامت خودروی کارشناسی‌شده به نوعی به اعتبار فروشنده می‌افزاید. این روشی هوشمندانه برای مرحله نهایی یعنی قیمت‌گذاری است که طی آن فروشنده قدرت چانه‌زنی بالاتری را در معامله خودرو به دست می‌آورد.

کارشناسی خودرو شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

پروسه اعزام کارشناس و یا انتقال خودرو به محل کارشناسی شامل چند مرحله است. اول از همه، کارشناسی بدنه خودروست که همان‌طور که گفته شد یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های کارشناسی خودرو به شمار می‌رود؛ چراکه هرگونه خوردگی، تغییر شکل یا دفرمه شدن، رنگ‌شدگی، تعویض و یا زنگ‌زدگی در قطعات، در تعیین قیمت خودرو تأثیر چشمگیری و بسیاری دارد. این بخش شامل موارد بررسی شاسی و ستون‌های خودرو، بررسی رنگ‌شدگی بدنه خودرو و بررسی تعویض قطعات بدنه خودرو می‌شود.

مرحله بعدی کارشناسی فنی است که ورود به این بخش مستلزم تسلط و دانش فنی حوزه مکانیکی خودرو و آشنایی کامل از قطعات در موتور خودرو است. این بخش از کارشناسی نیز شامل کارشناسی کامل عملکرد موتور، کارشناسی گیربکس، کارشناسی جلوبندی، کارشناسی سیستم تعلیق و در آخر تست دیاگ می‌شود.

تنظیمات خودرو

جالب آنکه کارشناسی آپشن و تجهیزات جانبی هم در این پروسه دیده می‌شود. در قسمت آپشن برحسب نوع خودرو، تمام تجهیزات خودرو ضمن تست از طریق دستگاه دیاگ به‌صورت دستی توسط کارشناس خودرو بررسی می‌شود. تجهیزات ایمنی خودرو از قبیل ایربگ، سیستم کنترل پایداری خودرو، ترمز، کمربند ایمنی، بررسی تمامی سنسورها و سیستم صوتی و تهویه مطبوع، بازدید وضعیت داخلی اتاق خودرو تنظیمات مربوط به صندلی‌ها و فرمان و بالابر شیشه‌ها، اطمینان از عملکرد صحیح سیستم روشنایی خودرو و به طور کلی تمام دکمه‌ها و کلیدهای داخل کابین.

دست‌آخر کارشناس خودرو اقدام به تست رانندگی می‌کند تا طی آن بتواند شتاب خودرو، عملکرد ترمزها، سیستم هیدرولیک فرمان، سیستم گیربکس در حالت دستی و اتوماتیک و میزان بودن فرمان را تشخیص دهد.

آموزش کارشناسی خودرو

با رونق گرفتن بحث کارشناسی خودرو حالا شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف اقدام به برگزاری کلاس‌های مختلف با هدف ارائه آموزش‌های لازم کرده‌اند. در این کلاس‌ها عناوین زیر آموزش داده می‌شود.

● آموزش آشنایی با انواع رنگ خودرو

● آموزش آشنایی با ضخامت رنگ خودروهای مختلف

● آموزش تست رانندگی

● آموزش تشخیص ایرادات فنی عمده مثل روغن‌سوزی

● آموزش تشخیص ضربات به قسمت‌های حساس بدنه

● آموزش تشخیص قطعات تعویضی یا رنگ‌شده بدنه خودرو

● آموزش شناخت آپشن‌های مدرن خودروها

● آموزش طرز استفاده از دستگاه ضخامت سنج

● آموزش طریقه محاسبه قیمت خودروهای کارکرده

● آموزش کارشناسی سلامت اتاق، شاسی، قطعات بدنه و موتور

● آموزش کارشناسی سلامت جلوبندی، ترمز و فرمان

● آموزش کارشناسی سلامت دیفرانسیل و پلوس‌ها

● آموزش کارشناسی سلامت موتور و گیربکس

● آموزش کیلومتر خودرو و تشخیص محاسبه آن

● آموزش محل شماره شاسی خودروها و تحلیل آن

● آموزش نحوه نوشتن قولنامه خودرو

● آموزش نکات مهم خریدوفروش خودرو

● آموزش بررسی و تشخیص پوسته سقف تعویضی

● آموزش تشخیص اتاق دوتکه

● آموزش تشخیص اتاق تعویض شده

ماششینچی

چرا ماشینچی؟

این روزها اگر یک سایت اینترنتی خرید و فروش خودرو ادعا کند که آگهی مشتریان را به صورت رایگان منتشر می‌کند و یا اینکه امکان جستجو بر حسب مدل و سال ساخت را دارد، دیگر یک اتفاق خاص به حساب نمی‌آید. حالا مشتریان به دنبال چیزی بیشتر از این می‌گردند. اطمینان از سلامت خودرویی که قصد خریدش را دارند و ارائه یک ضمانتنامه معتبر. داریم درباره کارشناسی حرفه‌ای خودرو پیش از زمان معامله صحبت می‌کنیم. اینجاست که مجموعه ماشینچی در بازار پرترافیک مجازی، خودنمایی می‌کند. 

ماشینچی می‌گوید نه فقط امکان خرید و فروش خودرو را به ساده‌ترین وجه ممکن فراهم کرده بلکه با ترسیم یک سیستم مکانیزه کارشناسی با کارشناسان زبده بحث تضمین کیفیت را نیز یک گام بالاتر برده است. اما باز هم این تمام ماجرا نیست. مجموعه ماشینچی از اولین‌هاست که خدمات وام خرید خودرو را نیز ارائه می‌دهد. به این صورت که می‌توانید برای خودروی موردنظر خود که پیش از این توسط کارشناسان ارزیابی شده، از ماشینچی تسهیلات خودرو (https://mashinchi.ir/finance) کم بهره با شرایط بسیار آسان بگیرید.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند