بندرعباس بزرگترین بندر تجاری ایران

بندرعباس با دو گمرک فعال و مجهز شهید رجایی و شهید باهنر یکی از بزرگترین و مهم ترین بنادر تجاری ایران است که سالانه به طور میانگین حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا از این بندر ترخیص می شود. بندرعباس با وجود دو گمرک همیشه فعال یکی از مهم ترین مناطق تجاری در زمینه صادرات و واردات بوده و از این نظر مورد توجه تجار و بازرگانان داخلی و خارجی قرار گرفته است؛ اما با این حال عوامل مختلفی وجود دارد که هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس را افزایش می دهد و این موضوع از نظر اقتصادی چندان موضوع جالبی نیست!

گمرکات بندرعباس از جمله گمرک های دریایی مجهز در منطقه جنوبی کشور هستند که از دیرباز مورد توجه تجار و بازرگانان قرار گرفته اند، به طوری که با گذشت سال ها این منطقه از جمله مناطق آزاد تجاری شناخته شده و مزایای مختلفی را در خصوص ترخیص انواع کالا برای تجار و بازرگانان به همراه دارد که از جمله آن می توان به امتیازات ویژه در خصوص پرداخت مالیات های ورودی و کاهش هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس اشاره کرد. هزینه ترخیص کالا تحت تاثیر عوامل مختلفی محاسبه می شود و لذا می تواند به شکل های متفاوتی محاسبه شود.

با توجه به قوانین صادرات و واردات کشور تجار و بازرگانان می توان هر نوع کالایی را توسط گمرک های شهید رجایی و شهید باهنر از بندرعباس ترخیص کنند؛ اما این امکان برای محصولات غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی با وجود آب و هوای گرمسیری بندرعباس با مشکلات مختلفی مواجه است که از جمله آن استفاده از کانتینرهای یخچال دار می باشد.ایده استفاده از کانتینرهای یخچال دار برای ترخیص کالاهایی که امکان فساد آن ها به شدت بالا است، ایده خوبی می باشد؛ اما انتخاب و استفاده از این ابزار همان موضوعی است که هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را افزایش می دهد.

با این حال بندرعباس یکی از مهم ترین و بزرگترین بنادر تجاری کشور شناخته شده و در زمینه ترخیص کالا، از نظر میانگین جزء رتبه های اول تجارت های صادراتی و وارداتی کشور می باشد. موقعیت جغرافیایی مناسب، تجهیزات پیشرفته در بارگیری کالا، اسکله های بزرگ، استفاده از انواع روش های حمل و نقل در ارسال کالاها و در نهایت سیستم گمرکی مجهز و پایین بودن هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس از جمله دلایلی است که تجار برای ترخیص کالاهای خود این بندر را انتخاب می کنند.

[هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس چگونه محاسبه می شود؟]

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که اشاره شد هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در ابتدا به نوع کالاهای وارداتی یا صادراتی بستگی دارد که البته قوانین و امتیازات مشخص شده می تواند در کاهش هزینه ها موثر واقع شود؛ اما به طور کلی هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس با توجه به مزایای ترخیص از این گمرک بسیار به صرفه تر از سایر گمرکات کشور می باشد، به طوری که با وجود عدم سهولت در بارگیری و نگهداری کالاهای دارویی، غذایی و آرایشی و بهداشتی هنوز هم تجار و بازرگانان ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را یک فعالیت اقتصادی سودآور معرفی می کنند.

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس بر اساس عوامل و فاکتورهای مختلفی چون هزینه های خرید کالا، هزینه های حمل و نقل، هزینه های ارسال از کشور مبدا به کشور مقصد، هزینه های بارگیری، هزینه های تخلیه و انبارداری، حقوق  عوارض ورودی، هزینه های ترخیص کالا از گمرک و پرداخت مالیات و دارایی محاسبه می شود که در این زمینه مشورت با مشاورین بازرگانی می تواند در انتخاب بهترین راه های ورود کالا به کشور در نهایت کاهش هزینه موثر باشد.

در بررسی هزینه های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس همواره راهکارها و ترفندهایی وجود دارد که می تواند هزینه ها را کاهش دهد و قطعا چنین ترفندهایی را تجار و بازرگانان باتجربه می دانند؛ اما شما می توانید با مراجعه به شرکت های بازرگانی و مشورت با مشاورین متخصص برنامه ریزی بهتری را برای برنامه تجاری خود در نظر گرفته و با انتخاب راهکارهای مناسب هزینه ها را کاهش دهید. در این زمینه شرکت بازرگانی اورانوس با سال ها سابقه فعالیت تجاری در حوزه صادرات و واردات راه حل های به خصوصی را به شما ارائه می دهند که می تواند در کاهش هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس موثر باشد.

[هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس با توجه به نوع کالا]

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس با توجه به نوع کالا

قوانین محاسبه هزینه های ترخیص کالا در تمامی گمرکات به شکل یکسانی وضع شده؛ اما با توجه به نوع کالا، حجم و تعداد آن و شرایط نگهداری و انبارداری کالاها معمولا هزینه های ترخیص در گمرکات مختلف متفاوت است؛ اما با این حال انتخاب کالاهای تجاری مناسب می تواند در کاهش هزینه های ترخیص به شما کمک کند.

به عنوان مثال در گمرکات فعال شهید رجایی و شهید باهنر شما می توانید هر نوع کالای تجاری را به کشور وارد نمایید؛ اما توجه داشته باشید که کالاها پس از ورود به کشور در انبارداری گمرک نگهداری می شوند تا فرایند ترخیص کالا انجام شود و لذا تا زمانی که کالاها در انبارداری گمرک قرار دارند، شما باید هزینه های لازم را در خصوص نگهداری کالاها بپردازید. بنابراین در اینجا انتخاب کالاهای تجاری مناسب که امکان فساد کمتری دارند، می تواند در کاهش هزینه ها موثر واقع شود.

هزینه های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس با توجه به تعرفه ها و قوانین تصویب شده، مرتبا تغییر می کنند؛ اما فاکتورهایی مثل نوع کالا، تعداد و حجم کالاها عواملی هستند که همواره می توانند در کاهش یا افزایش هزینه های ترخیص موثر واقع شوند. بنابراین برای مدیریت هر چه بهتر هزینه ها لازم است پیش از هرگونه اقدام در زمینه واردات و صادرات کالا با مشاورین بازرگانی مشورت کرده و ضمن بررسی دقیق هزینه های ترخیص، بهترین برنامه ریزی را در انجام پرداخت ها داشته باشید تا بدین وسیله از پرداخت جریمه نیز جلوگیری به عمل آورید.

شرکت بازرگانی اورانوس (bazarganioranos) از جمله هلدینگ های تجاری فعال و باسابقه در کشور است که در زمینه صادرات و واردات کالا خدمات متنوعی را به تجار و بازرگانان ارائه می کند. در زمینه ترخیص کالا، دریافت مشاوره های بازرگانی، استخدام ترخیص کاران حرفه ای و سایر امور بازرگانی تجارت خود می توانید به این گروه بازرگانی مراجعه کرده و از خدمات آن ها در گسترش تجارت خود بهره مند شوید.

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند