چهار شریک برای اجرای یک ابر پروژه ملی

دنیای اقتصاد- بندرعباس- محمد خداکریمی- خبری که هنوزرنگ واقعیت به خودنگرفته و این پل،هنوز سازنده خودرانشناخته، گرچه دولت تمایل دارد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا این ابرپروژه ملی را به دست بگیرد.سفردور دوم رئیس جمهور و هیات دولت دردهه فجرامسال به هرمزگان فرصت خوبی بود تا رئیس دولت سیزدهم سرنوشت پل خلیج فارس را روشن کند.

دستور صادرشد سید ابراهیم رئیسی درسفربه بندرعباس با بیان اینکه هماهنگی میان استاندارهرمزگان، مدیرعامل منطقه آزاد قشم و وزیر راه و شهرسازی ایجادشده برتکمیل پل خلیج فارس تاکید می کند.او با اشاره به جلسه ویژه ای با مهدی دوستی،عادل پیغامی و مهرداد بذرپاش در باره ساخت پل خلیج فارس می گوید: برای این ۱۸۰۰ متر در حال بررسی برای فعال ساختن پل هستیم و ممکن است افرادی فکر کنند که مگر می شود! اما منطق ما منطق «ما می توانیم» است.در همین راستا ودرنشست پیگیری مسائل استان، موضوع پروژه بزرگ معطل مانده پل خلیج فارس و دلایل چرایی توقف اجرای این پروژه و همچنین راهکارهای تامین منابع مالی برای تکمیل آن مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس گزارش معاون اجرایی رئیس جمهور، روند اجرای این پروژه از دو دهه پیش و به دلیل عدم تامین مالی با ۱۵ درصد پیشرفت متوقف مانده است.رئیس جمهور درهمین جلسه و پس از استماع گزارش و پیشنهادهای معاون اجرایی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، با تاکید بر ضرورت‌های استراتژیک اجرای این پروژه، دستورات لازم برای رفع یا بررسی این موانع را صادر کرد.همچنین به سازمان منطقه آزاد قشم دستور داد ضمن طرح این مسئله در شورای اقتصاد، اقدامات اجرایی آن را آغاز کند.

تقویت ردیف بودجه چندی پیش نیزدرجلسه حجت الله عبدالملکی دبیر شورایعالی مناطق آزاد با محمد مخبرمعاون اول رئیس جمهور مقررشد، ردیف بودجه احداث پل خلیج فارس در سال ۱۴۰۳ تقویت شود. در این جلسه با دستور معاون اول رییس جمهور به رییس سازمان برنامه و بودجه مقرر گردید بودجه قابل توجهی برای احداث این پل در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شود تا یکی از کلان پروژه‌های ملی و آرزوی دیرینه ساکنان جزیره قشم به سرانجام برسد.

حمایت دولت از ابرپروژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه دولت سیزدهم حمایت‌ ویژه‌ای از احداث پل خلیج فارس دارد می گوید: دستورات ویژه‌ای از سوی معاون اول رییس جمهور برای تامین بودجه این پروژه صادر شده است.

عادل پیغامی، پل خلیج فارس را یکی از مهمترین پروژه‌های کلان ملی می داند که نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه منطقه و جزیره قشم خواهد داشت.اومعتقداست:راه اندازی پل خلیج فارس باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل حداقل به میزان ۳۰ درصد، کاهش زمان سیر کالا به میزان ۴۰ درصد، کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات به دلیل وجود شبکه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای می‌شود.

ساخت پل با دست ایرانی یا خارجی حجت‌ الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد علت توقف پروژه را اختلاف نظربا قرارگاه خاتم و یک سری پرداخت های غیر منطقی می داند.او در خصوص منابع مالی پیش بینی شده برای ساخت این پروژه می گوید: یکی از منابع ما فروش املاک دارایی‌ های سازمان منطقه آزاد قشم است که همین الان نیز در جریان است و در پروژه هزینه می‌ شود،گرچه سرعت کار کم است. یکی دیگر از منابع مالی پیش بینی شده ردیف بودجه بود که سازمان برنامه و بودجه در یک فرایند نامعلوم ردیف آن را در بودجه ۱۴۰۲ حذف کرد. با ورود دکتر منصور به سازمان برنامه و بودجه پیگیری کردیم که این ردیف به بودجه برگردد. همچنین پیگیرتامین مالی از طریق فاینانس هستیم که در این راستا با چینی‌ ها و اروپایی‌ ها مذاکراتی داشته‌ایم ضمن اینکه قرارگاه خاتم الانبیا نیز در این زمینه برنامه‌هایی دارد. دبیر شورای عالی مناطق آزادتاکید می کند: ما همچنان به وعده ساخت سه ساله این پل پایبندیم و آن را در مدت اعلام شده به اتمام خواهیم رساند.

چرایی توقف پروژه علیرضا زارع، سرپرست مدیریت فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد قشم در خصوص علل توقف این پروژه می گوید: کل پروژه از سال ۹۵ تا ۱۴۰۱ به دلیل موضوعات تامین مالی متوقف مانده اما در دو سال اخیر این گره باز شده است و با تدابیر دولت سیزدهم، شروع عملیات اجرایی در برنامه کاری قرار گرفته است.کل پروژه پل خلیج فارس در مجموع به ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد تا به مرحله بهره برداری برسد و حدود سه تا پنج سال مدت زمانی است که در صورت تامین مالی برای ساخت کل پروژه پیش بینی می شود.

ساخت پل با ترکیب ۴گانه ازسویی دیگرمهدی دوستی استاندارهرمزگان می گوید: آمادگی داریم با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و تقسیم کار در دولت عملیات اجرایی این پروژه را به دست بگیریم. تصمیم بر این است که چهار شریک شامل سازمان بنادر، وزارت راه و شهرسازی، سازمان منطقه آزاد قشم و استانداری هرمزگان این کار را انجام دهند. اومعتقداست؛ پروژه را با ترکیبی از مشارکت پیمانکار، مجری طرح و آورده این چهار بخش، آورده سرمایه‌گذار خارجی و اراضی که در طرفین پل ارزش پیدا می‌کنند، انجام دهیم. تقسیمی که انجام می‌شود بر این مدل است.چهار شریک؛ بخشی توسط مجری و بخشی توسط ارزش افزوده‌ای که در اراضی سرزمین اصلی و جزیره ایجاد می‌شود.

پل خلیج فارس؛مطالبه ای بر زمین مانده

ناگفته نماند، سیزده سال پیش، ۲۳ اسفند ماه ۱۳۸۹ مراسم کلنگ‌ زنی پروژه پل خلیج فارس با حضور محمود احمدی نژاد و مقامات و مدیران وقت هرمزگان برگزار شد اما پس از ۶ سال و در سال ۱۳۹۵ کارساخت پل خلیج فارس به دلیل عدم تامین مالی متوقف شد.

پل خلیج فارس یکی از چهار رکن طرح شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس با محوریت و اتکا بر چهار پروژه، بندر، پل، جاده و ریل است. مکان احداث این پل از محدوده بندر لافت درجزیره قشم تا بندر پهل درسرزمین اصلی است . طول کل پل ۳۴۳۰ متر است که ۲۵۰۰متر آن بر روی دریا قرار دارد.

این پل که  توقف آن منجربه  اتلاف سرمایه‌های ملی شده یکی از مطالبات دیرینه مردم هرمزگان محسوب می‌شود.توسعه کریدور شمال به جنوب کشور، بارگیری آسان، ایجاد تولید ناخالص و ارزش افزوده، تسهیل تردد برای مردم و اتصال بزرگترین جزیره خاورمیانه و کشور به سرزمین اصلی از بزرگترین دستاوردهای این پروژه ملی است.شاید شعار "ما می توانیم" رئیس دولت سیزدهم شاه کلید ساخت این پل باشد آنهم پس ازنیم قرن.