• محک نرخ جدید بازار انرژی

  دنیای‌اقتصاد: بالاخره پس از کش‌وقوس‌های فراوان نرخ جدید سقف انرژی در بازار برق مصوب شد. ۲۳ اردیبهشت امسال با ابلاغ مصوبه وزیر نیرو، قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها در بازار عمده‌فروشی و بورس مشخص شد. این درحالی است که طبق ارزیابی‌ها نرخ سقف بازار از سال ۱۳۹۴ ثابت باقی مانده بود. جزئیات مصوبه پیشنهادی هیات تنظیم بازار برق نشان می‌دهد نرخ پایه آمادگی، ۱۸۵ هزار ریال به ازای هر مگاوات ساعت آماده باقی‌مانده و سقف قیمت بازار متعادل‌ساز برق (بازار عمده‌فروشی) ۶۰۰ هزار ریال برای هر مگاوات ساعت انرژی تولیدی در نظر گرفته شده است. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با دو تن از فعالان بخش‌خصوصی صنعت برق، مصوبه جدید نرخ سقف بازار انرژی را زیر ذره‌بین قرار داده است.
 • حمله ویروسی به صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: بحران شیوع ویروس کرونا علاوه بر تهدید گسترده و عمیقی که برای سلامت جامعه ایجاد کرده است، همه فعالیت‌های جمعی از جمله فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی را نیز متاثر ساخته به‌نحوی که ابعاد همه‌گیری این بیماری و تبعات آن با همه بحران‌های پیشین قابل مقایسه نبوده و ضروری است آثار این موضوع بر حوزه‌های حیاتی و استراتژیکی مانند صنعت برق که زیرساخت شریان اقتصادی است، مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهایی برای مقابله با آثار خطرناک آن ارائه شود.
 • معضلات شرکت‌های صادراتی صنعت برق

  منصور سعیدی سرپرست شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر)
  شرکت صانیر سال ۱۳۷۳به دستور مهندس بیژن نامدار زنگنه، وزیر وقت نیرو با ۲۳ سهامدار حقوقی تشکیل شد. این سهامداران که از طیف‌های مختلفی همچون سازندگان تجهیزات برق، پیمانکاران، مشاوران و تولیدکنندگان بودند، صانیر را به‌عنوان لیدر فعالیت‌های اقتصادی و صادراتی در خارج از ایران انتخاب کردند.
 • بهار کرونایی می‌توانست سیلابی باشد

  تسنیم: در دو ماه نخست بهار ۹۹ بیش از ۷۰ سیل در کشور رخ داد که اگر سدها نبودند، بهار ۹۹ در کنار شیوع کرونا بهاری سیلابی با تخریب‌های متعدد در پایین‌دست رودخانه‌ها بود. براساس این گزارش، بهار سال‌جاری به علت شیوع ویروس کرونا، بهاری متفاوت در کشور بود؛ به‌طوری‌که علاوه بر رکود اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس، مردم نیز با سختی‌ها و محدودیت‌هایی مواجه شدند که پیش از این، نمونه آن را تجربه نکرده بودند.
 • تعیین تکلیف قرارداد پیمانکاران و تامین‌کنندگان تجهیزات

  دنیای‌اقتصاد: تولید ۶۰ درصد برق کشور به‌وسیله بخش غیردولتی و خصوصی، پیمانکاران و تامین‌کنندگان تجهیزات صورت می‌گیرد. از این‌رو صنعت برق حمایت از این بخش را در دستور کار خود قرار داده و طبق اعلام سخنگوی صنعت برق کشور قرار شده تا سرمایه‌گذاری در صنعت برق به دو برابر افزایش یابد. به‌گزارش «ایسنا» صنعت برق با وجود پیوستن سالانه یک میلیون مشترک جدید و لزوم پاسخگویی به تعهدات خود همچنین لزوم ظرفیت‌سازی برای توسعه بخش‌های صنعت، کشاورزی و سایر حوزه‌های خدماتی، نمی‌تواند در حوزه سرمایه‌گذاری متوقف بماند و باید متناسب با توسعه بخش‌های تولیدی، ظرفیت‌های لازم را ایجاد کند.
 • کاهش ۳۸ درصدی ورودی سدها

  دنیای‌اقتصاد: از ابتدای سال آبی جاری، ورودی آب به سدهای کشور برای هفته گذشته ۹۳/ ۱ میلیارد مترمکعب ثبت شده و این درحالی است که در مدت مشابه سال آبی گذشته، این رقم ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر، بررسی‌ها نشان می‌دهد ظرفیت کل مخازن سدهای کشور درحال‌حاضر، ۵/ ۵۰ میلیارد مترمکعب است و درصد پرشدگی این سدها از ابتدای سال آبی (۹۹-۹۸) تا ۲۶ اردیبهشت سال‌جاری ۷۸ درصد بوده. این درحالی است که ورودی آب به سدهای کشور برای هفته گذشته، ۹۳/ ۱ میلیارد مترمکعب ثبت شده؛ درحالی‌که در مدت مشابه سال آبی گذشته این رقم ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. خروجی آب از سدهای کشور نیز در هفته گذشته ۴۲/ ۱ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این رقم برای مدت مشابه سال آبی گذشته ۷۵/ ۲ میلیارد مترمکعب بوده است. طبق اطلاعات به دست آمده از ابتدای سال آبی جاری، میزان آب ورودی به مخازن سدهای کل کشور ۳۸ درصد کاهش را تجربه کرده است، این درحالی است که خروجی آب از سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی تاکنون، ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. براساس این گزارش، میزان بارندگی غیرتجمعی سال آبی ۹۹-۹۸ در پایان فروردین ماه رقم ۵/ ۸۰ میلی‌متر را نشان می‌دهد. از سوی دیگر برای بارش تجمعی سال آبی جاری رقم ۶/ ۲۷۷ میلی‌متر ثبت شده است.
 • گره کور قراردادهای متوقف

  دنیای اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به اینکه در نظام قراردادی صنعت برق، شرایط عمومی و خصوصی قراردادها به نحوی تدوین شده که تمامی ریسک‌های ناشی از تغییر قیمت مواد اولیه و تجهیزات و نوسانات ارز به‌طور یکجانبه به پیمانکاران و تولیدکنندگان تجهیزات تحمیل می‌شود، عملا ادامه اجرای پروژه‌ها با مبالغ قراردادی غیرممکن شده است. نتیجه این نامعادله پروژه‌هایی است که در صنعت برق متوقف شده و ضرر مالی بزرگی به شرکت‌های بخش‌خصوصی تحمیل کرده است. «اکو ایران» در گفت‌وگو با علی بخشی، رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران به عمده‌ترین چالش‌های این‌روزهای صنعتگران برق پرداخته و به‌طور مشخص به راهکارهایی برای بازکردن گره‌های کور قراردادهای متوقف و بلاتکلیف پرداخته است. پیشنهاد مشخص بخشی اولویت‌بندی فنی و اقتصادی قراردادها است.
 • استراتژی کسب‌وکارها در دوران کرونا

  دنیای اقتصاد: معاونت پژوهشی سندیکای صنعت برق ایران با انجام یک نظرسنجی از شرکت‌های عضو سندیکا و مطالعه تجارب جهانی، در دو بخش گزارشی از استراتژی کسب‌وکارهای صنعت برق در شرایط کرونا با عنوان‌های «استراتژی شرکت‌های زنجیره تامین صنعت برق ایران» و «استراتژی کسب‌وکارها در مواجهه با کرونا» رونمایی کرده است. درجامعه آماری مورد مطالعه سندیکا، ۷۴درصد پاسخ‌دهندگان نظرسنجی انجام شده، شرکت‌های کوچک و متوسط و ۴۵ درصد پاسخ‌دهندگان شرکت‌های پیمانکاری و مشاوره (احداث تاسیسات) و ۵۵ درصد شرکت‌های سازنده و تامین‌کننده تجهیزات بوده‌اند.
 • دنیای جدید صنعت برق در پساکرونا

  علیرضا شیرانی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران
  در ایام تعطیلات عید نوروز مطالعه‌ای از سوی شرکت موننکو ایران صورت گرفت تا نقشه راهی برای متولیان و سیاست‌گذاران صنعت برق در دوران کرونا و پساکرونا باشد. این تحلیل با نگاهی اقتصادی به موضوع جهانی شدن پرداخته و سپس تصویری از دنیای بعد از کرونا را ترسیم کرده است. اوایل سال ۲۰۰۰ بود که دنیا به سمت جهانی شدن حرکت کرد. طبق این تعریف دهکده جهانی شکل گرفت و کشورها سعی کردند حداکثر تعاملات را با یکدیگر ایجاد کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بیشتری را برای جامعه جهانی به ارمغان آورند.
 • سناریوی تامین برق در فصل گرم

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا تابستان سختی را برای تامین برق پیش‌روی ما قرار داده است، گفت: با توجه به بروز این بیماری همچنان رفتار مصرف‌کنندگان در ماه‌های آتی و میزان افزایش مصرف برق در زمان پیک تابستان غیرقابل پیش‌بینی است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محسن طرزطلب با اشاره به اینکه تابستان امسال با وضعیت خاص و ویژه‌ای روبه‌رو هستیم، ادامه داد: بر اساس یک پیش‌بینی وضعیت ویروس کرونا به همین منوال تا پایان تابستان ادامه خواهد داشت و ساکنان مناطق مختلف به ویژه اهالی مناطق گرمسیری که هر ساله در زمان تعطیلات تابستانه به مسافرت می‌رفتند، امسال در محل اقامتی خود باقی خواهند ماند و همین امر منجر به افزایش مصرف برق و استفاده هر چه بیشتر از سیستم‌های سرمایشی خواهد شد.
 • رشد ۲۷ درصدی صادرات برق نسبت به پارسال

  دنیای اقتصاد: میزان صادرات برق ایران به کشورهای همسایه در سال ۱۳۹۸ با رشد ۶/ ۲۷درصدی نسبت به سال قبل از آن به بیش از ۸ میلیارد کیلووات ساعت رسید که این رقم ۶ برابر واردات برق در همین سال است.
 • آب دریای خزر به کمترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسید

  ایرنا: «مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو» با انتشار گزارش نوسان‌های آب دریای خزر در سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرد: سطح آب دریای خزر در سال ۲۰۱۹ میلادی، در ادامه روند کاهشی خود از سال ۱۹۹۵، به کمترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسید. براساس این گزارش میانگین تراز آب در این سال با کاهش ۱۳ سانتی‌متری نسبت به سال ۲۰۱۸، برابر با ۱۸/ ۲۷- متر شده است. کاهش تراز آب اخیر درحالی است که میزان ورودی آب رودخانه‌ ولگا به‌عنوان تامین‌کننده بخش اعظم آب رودخانه‌ای به این دریا، در سال ۲۰۱۹، حدود ۲۲ درصد کاهش یافته که این مساله می‌تواند به‌عنوان یکی از علل موثر در کاهش تراز آب اخیر محسوب شود. متوسط سالانه ورودی آب ولگا به دریای خزر حدود ۲۴۰ میلیارد مترمکعب و برآورد سالانه کل ورودی رودخانه‌های منتهی به خزر، ۳۰۰ میلیارد مترمکعب است. از سایر رودخانه‌های مهم نظیر کورا، اورال، اترک، سفیدرود و هراز، در مجموع به‌طور متوسط ۳۴ میلیارد مترمکعب آب وارد دریای خزر می‌شود.
 • حاشیه‌های کرونا برای بخش آب

  دنیای‌اقتصاد: شیوع‌کرونا به‌صورت زنجیره‌وار بسیاری از بخش‌های اقتصاد ایران را با اختلال روبه‌رو کرده است. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد بخش آب کشور هم از آسیب‌های کرونا مصون نبوده و از زمان گسترش کووید- ۱۹ مصرف آب با افزایش چشمگیری همراه بوده است. روند صعودی مصرف آب در حالی این روزها ادامه دارد که افت بارندگی‌ها نسبت به سال آبی گذشته هم اتفاق افتاده است و این نگرانی را به وجود آورده که با توجه به نزدیک شدن به فصل‌ گرم سال، سرنوشت تامین آب چه خواهد شد؟ «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با قاسم‌تقی‌زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا مهم‌ترین چالش‌های بخش آب در عصر کرونا را زیر ذره‌بین قرار داده است.
 • چرایی استمرار مشکلات صنعت برق

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  در اقتصاد ایران چه می‌گذرد؟ آیا تصمیم‌سازان کلان کشور از رخدادهای ویران‌کننده‌ای که در بطن صنایع مختلف در حال وقوع است، بی‌اطلاعند؟
 • چالش‌های وزارت نیرو در دوران کرونا

  رضا دیده‌ور مدیر عامل اهورا مقام سرزمین کهن
  در شرایط کنونی که درگیری ویروس کرونا به شمولیت جهانی رسیده با مصرف بی‌رویه آب از سوی مردم مواجه هستیم. به‌گونه‌ای که وزیر نیرو هم از افزایش ۴۰ درصدی مصرف آب خبر داد. در چنین شرایطی یافتن راهکارهای عملی و علمی مدیریت زمان شیوع و زمان پساکرونا در زمینه مدیریت منابع آبی کشور از دغدغه‌های وزارت نیرو است. البته علاوه بر رعایت بهداشت فردی که صد البته از ضروریات این دوران است، بخشی از استفاده بی‌رویه از آب به مسائل و شرایط ذهنی و روحی جامعه بازمی‌گردد. حال آنکه این موضوع یک وسواس کاذب را از لحاظ ذهنی و روحی در بین مردم ایجاد کرده که شاید با مدیریت صحیح مصرف آب و تغییر الگوی زندگی مردم در دوران شیوع بیماری و کنترل آن در دوران پسا کرونا، تغییر سبک زندگی را شاهد باشیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر