آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۷۴۵

 • افت‌و‌خیز صادرات خدمات برق

  دنیای‌اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها از کاهش سهم صادرات صنعت برق ایران در بازارهای سنتی حکایت دارد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهدسال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۴ طلایی‌ترین سال‌های صادرات خدمات فنی و مهندسی در کشور بوده است؛ در سال ۹۰ میزان کل صادرات خدمات فنی و مهندسی به بیش از ۴ میلیارد دلار رسید و این رقم در سال ۱۳۹۴ روی ۴/ ۲ میلیارد دلار ایستاد. اما روند رشد صادرات سال به سال آب رفت؛ سال ۹۶ میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی به ۴۹۸ میلیون دلار رسید و سال ۹۷ سهم صادرات این گروه در ۱۰ماهه، ۱۱۱ میلیون دلار ثبت شد.
 • اجرای بزرگ‌ترین پروژه انتقال آب در سریلانکا

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های ایرانی مهاب قدس و فراب، از بزرگ‌ترین پروژه مدیریت و انتقال آب در سریلانکا بهره‌برداری کردند. ناصر ترکش‌دوز، مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، با اشاره به روند آغازین این پروژه گفت: یکی از درآمدهای بسیار مهم سریلانکا، در بخش کشاورزی است. این کشور با وجود بارش‌های فراوان در طول سال، طبیعت سختی دارد؛ زیرا زمین‌های پست در این کشور آب ندارد و زمین‌های مناطق مرتفع و کوهستانی آب فراوان دارد. بنابراین مدیریت و انتقال آب برای کشور سریلانکا از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • ضرورت فعالیت بین‌المللی شرکت‌های مهندسی مشاوره

  گروه بنگاه‌ها: معاون طرح‌های تولید شرکت مشانیر با تاکید بر اهمیت توسعه فعالیت شرکت‌های مهندسی مشاوره، حضور این شرکت‌ها در کشورهای همسایه به‌منظور دریافت پروژه‌ها را ضروری دانست.مسعود صادقی با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی ایران، بنگاه‌های اقتصادی از جمله شرکت‌های مهندسی مشاوره‌ای برای ادامه حیات خود باید روی بازار خارج متمرکز شوند.وی با بیان اینکه تاکنون در بسیاری از کشورهای همسایه پروژه‌هایی را به اتمام رساندیم، افزود: سوریه، عراق و ارمنستان از جمله کشورهایی هستند که شرکت مشانیر در سال‌‌های اخیر پروژه‌های موفقی را در آنها پیاده کرده است.
 • چالش‌های قراردادهای صنعت برق

  مهدی مسائلی / رئیس‌کمیته حقوقی قراردادهای سندیکای صنعت برق ایران
  صنعت برق به‌عنوان یک زیرساخت، نیاز همیشگی محسوب شده و با توجه به نیاز کشور و رشد مصرف سالانه ۵ درصد با ابعاد مالی حدود یکصد هزار میلیارد ریال در حوزه توزیع و انتقال، بازار مناسبی برای بخش‌خصوصی فعال در زنجیره تامین این صنعت تلقی می‌شود. طی ۱۰ سال گذشته به‌دلایل متعددی از جمله تغییرات نرخ ارز، نرخ تورم، افزایش حقوق و دستمزد، تغییر هزینه‌های حمل‌ونقل و تعمیق تحریم‌ها، این صنعت و به همراه آن بازار کسب‌وکار با مشکلاتی مواجه شده است.

بیشتر