• آلارم پیش‌بحران در نیروگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی‌ها حاکی است تا پایان مهر امسال مطالبات نیروگاه‌های غیردولتی تولیدکننده برق از شرکت‌های وزارت نیرو مجموعا رقمی بالغ بر ۲۵۰ هزار میلیارد ریال است. از سوی دیگر منابع مالی ریالی مورد نیاز این نیروگاه‌ها برای انجام تعمیرات دوره‌ای و اساسی رقمی در حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال است. همچنین این نیروگاه‌ها به ۷۴ میلیون یورو منابع ارزی برای تامین تجهیزات و قطعات نیاز دارند. به بیان دیگر مجموع منابع مالی فوری مورد نیاز برای انجام تعمیرات نیروگاهی به‌صورت تقریبی ۴۰ هزار میلیارد ریال است. تحلیلگران معتقدند با توجه به لزوم حفظ پایداری شبکه و جلوگیری از بروز خاموشی‌ها و خروج پیش‌بینی‌نشده نیروگاه‌ها از مدار، این منابع باید با اولویت و فوریت تخصیص یابد.
 • دو چالش جهانی تولید برق

  دنیای‌‌اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد، صنعت جهانی تولید برق با دو چالش اصلی روبه‌روست. جایگزینی دارایی یا سیکل مدرنیزه شدن نخستین چالش است. اما چالش دوم برای صنعت جهانی تولید برق، سیکل گسترده برقی‌سازی است. در چنین فضایی برق تولید شده به یک شیوه دوستدار محیط‌زیست، مستلزم کنار گذاشتن استفاده از سوخت‌های فسیلی خواهد بود.
 • آثار کم‌بارشی در کاهش ورودی آب به سدها

  دنیای‌‌اقتصاد: گرچه چند روز اخیر وضعیت بارشی کشور بهتر شده، اما همچنان با کاهش بارندگی‌ها نسبت به پارسال روبه‌رو هستیم. طبق ارزیابی‌ها حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر۹۹) تا آخر آبان‌ به ۲۴ میلیارد و ۲۶ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۴درصدی را نشان می‌دهد.
 • رئیس پژوهشگاه نیرو منصوب شد

  دنیای‌‌اقتصاد: وزیر نیرو با صدور حکمی رئیس پژوهشگاه نیرو را منصوب کرد. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه، با صدور حکمی، احد ضابط را به‌عنوان رئیس جدید پژوهشگاه نیرو منصوب و از تلاش‌های محمدصادق قاضی‌زاده در زمان تصدی این سمت قدردانی کرد. حکم احد ضابط در چارچوب برنامه‌های ابلاغی وزیر نیرو درخصوص اعمال فرآیند شایسته‌گزینی به‌عنوان معیار اصلی انتخاب، صادر شده است.
 • بررسی نحوه قیمت‌گذاری تجهیزات انحصاری

  دنیای‌‌اقتصاد: هشتاد و یکمین جلسه دوره هفتم هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران، با حضور اعضای هیات‌مدیره و بازرسان سندیکا به‌صورت برخط برگزار شد. در این جلسه کمیته یراق‌آلات توزیع، موضوع امضای یک میثاق‌نامه مشترک را در دستورکار خود دارد، مقرر شد ضمانت اجرایی این میثاق‌نامه از سوی کمیته حقوقی و قراردادها بررسی و به هیات مدیره ارائه شود اما در نهایت تصمیمات کمیته در این خصوص مرجع و نافذ باشد. در ادامه با توجه به استعلام تعرفه‌های گمرکی تجهیزات صنعت برق از سوی ساتکاب و همچنین نظر به اینکه سندیکا پیش از این نیز همواره بازنگری و تدوین پیشنهاد برای تعیین تعرفه‌های گمرکی تجهیزات این صنعت را در دستور کار خود داشته، مقرر شد سندیکا مطابق گذشته نسبت به بررسی و تهیه پیشنهاد در این خصوص اقدام کرده و پس از نهایی شدن پیشنهادها، مراتب را به شرکت ساتکاب نیز منعکس کند. همچنین درباره استعلام وضعیت و چالش‌های تولید صنعت برق، پیشنهاد شد نتایج و جمع‌بندی این استعلام به سازمان برنامه، وزارت صمت و سایر نهادهای ذی‌ربط منعکس شده و اعلام شود که در شرایط حاضر امکان تامین مواد اولیه و ادامه روند تولید تجهیزات صنعت برق وجود ندارد.
 • تامین آب شرب از طریق روش‌های غیرمتعارف

  فریبا گلریزان / مدیر کل دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
  خدمات آب و فاضلاب در هر کشوری، به‌عنوان خدمات اساسی دسته‌بندی می‌شوند، بنابراین استمرار این خدمات حائز اهمیت است. از طرفی شهرنشینی و رشد اقتصادی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، دو عامل عمده و مؤثر در افزایش مصرف بیش از حد آب‌های زیرزمینی و عدم پاسخگویی به تقاضای روزافزون برای آب آشامیدنی هستند.
 • بحران ساختار مالی، مشکل جدی بخش خصوصی

  سید فریدالدین معصومی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر
  اقتصاد صنعت برق بیمار، آسیب پذیر و ناکارآمد است. اگرچه این حرف جدیدی نیست اما متاسفانه واقعیتی غیرقابل انکار است که حل آن، تنها مسیر برای نجات این صنعت محسوب می‌شود. آنچه که ساختار اقتصادی صنعت برق را زیان ده می‌کند، عدم تعادل بین دخل و خرج این صنعت است. این ناترازی در حوزه تولید برق به دلیل سرمایه قابل توجهی که برای احداث، راه‌اندازی و نگهداری یک نیروگاه مورد نیاز است، به صورت عمیق تر و جدی تری خود را نشان می‌دهد.
 • روند مصرف برق در ۱۰ سال آینده

  دنیای اقتصاد: روند مصرف برق کشور در طول ۱۰‌سال آینده با سه متغیر تولید ناخالص داخلی، جمعیت و درصد شهرنشینی مورد بررسی قرار گرفته است. در سه سناریوی در نظر گرفته شده، مقدار مصرف برق و در حقیقت تقاضا برای انرژی الکتریکی همچون ۱۰ سال گذشته روندی صعودی خواهد داشت. برآورد می‌شود که مقدار مصرف برق در سال ۱۴۰۶ تحت سه سناریوی مختلف به ترتیب ۳۹۱۵۸۴، ۴۰۷۲۵۱ و ۴۴۰۴۴۱ گیگاوات ساعت باشد. از دلایل عمده این روند می‌توان افزایش مصرف برق در بخش خانگی و صنعت همزمان با توسعه و رشد اقتصادی کشور را نام برد.
 • نگاهی به شاخص‌های برق و ضرورت توجه به مباحث بیرونی

  دکتر مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ایران
  برق اکنون در دنیا به‌عنوان صنعتی زیرساختی و مادر سایر صنایع شناخته می‌شود. حتی اثرات مصرف برق در رشد اقتصادی و جهانی‌سازی توسط محققان به‌صورت مداوم در حال بررسی است تا آثار برق را در کنار سایر شاخص‌ها یا به تنهایی در رشد و توسعه‌یافتگی کشورها مورد سنجش قرار دهند. از سویی دیگر محدود بودن منابع انرژی به چالشی جدی در عصر حاضر تبدیل شده و در مقابل برق یکی از مهم‌ترین انرژی‌های پاک است که می‌تواند برای یک اقتصاد به ویژه یک اقتصاد در حال توسعه مانند ایران اهمیت بسزایی داشته باشد. نگاهی به برخی شاخص‌ها می‌تواند آینده شفاف‌تری را برای ما نمایان و برنامه‌ریزی‌ها را در جهت بهتری سوق دهد.
 • چالش‌های فراروی تولید برق در ایران

  دکتر ناصر اسکندری معاون راهبری تولید شرکت مادر‌تخصصی تولید برق حرارتی
  تاثیرات متقابل اقتصاد و انرژی الکتریکی در کلیه جوامع امروزی چالش‌ها، نگرانی‌ها و فرصت‌هایی را متناسب با سطح توجه و توانمندی‌های بالقوه و بالفعل آنها به‌وجود آورده است. بر‌کسی پوشیده نیست که بدون استمرار تامین برق، کلیه وجوه و ابعاد جامعه تحت‌تاثیر قرار گرفته و لطمات جبران‌ناپذیری بر پیکره اقتصاد، امنیت، تولید، رفاه، بهداشت، آموزش و سایر فعالیت‌های جاری وارد خواهد شد. بنابراین تامین مطمئن انرژی الکتریکی به‌عنوان اصلی‌ترین زیر ساخت نیازمند توجه در توسعه و سرمایه‌گذاری متناسب با نیاز و همچنین تامین هزینه‌های جاری و قیمت تمام‌شده آن در کلیه سطوح است و غفلت از توجه ویژه به این بخش اساسی و بنیادین جامعه هزینه‌های گزاف و جبران‌ناپذیر اقتصادی و اجتماعی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.
 • گزارش خرابی شبکه برق با اپلیکیشن «برق من»

  دنیای‌اقتصاد: معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق گفت: مشترکان می‌توانند مشکلات و خرابی شبکه‌های توزیع را از طریق اپلکیشین «برق‌من» یا شماره ۱۲۱ اعلام کنند. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، غلامعلی رخشانی مهر افزود: همکاران مواردی را که نیاز به رسیدگی فوری داشته باشد، بلافاصله انجام خواهند داد. وی ادامه داد: طول و گستره شبکه‌های توزیع برق بسیار زیاد است و با وجود بازرسی‌های مداوم، ممکن است برخی موارد و اشکال‌ها در شبکه نیز در فاصله بازرسی‌های دوره‌ای ایجاد شود و به همین دلیل مردم می‌توانند به‌عنوان «چشم بینای برق» موارد موجود را به شرکت‌های برق در سراسر کشور گزارش کنند. معاون هماهنگی توزیع توانیر در ادامه به برگزاری مانور سراسری تعمیر شبکه‌های برق اشاره کرد و گفت: این برنامه از ۲۹ و ۳۰ ماه جاری آغاز و پنج‌شنبه و جمعه آخر هر ماه نیز انجام خواهد شد. رخشانی‌مهر افزود: برای نخستین بار در کشور و در یک حرکت جمعی، یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه اصلاح و بازسازی خواهد شد که می‌تواند باعث ایجاد هم‌افزایی و کاهش هزینه‌های تعمیرات شود. وی با بیان اینکه این حرکت تنها در ماه جاری نخواهد بود، بر لزوم ایجاد مطالبه‌گری از سوی مردم تاکید کرد.
 • مشترکان برق حوزه صنعت و کشاورزی چقدر پاداش گرفتند؟

  ایرنا: مدیر عامل شرکت توانیر گفت: مشترکان برق در حوزه صنعت و کشاورزی که در زمره تولیدکنندگان بزرگ کشور هستند تابستان امسال از محل انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های برق منطقه‌ای ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال پاداش گرفتند. محمدحسن متولی‌زاده افزود: تابستان هر سال به منظور مدیریت اوج مصرف بار در شبکه برق، با واحدهای تولیدی در حوزه صنعت و کشاورزی تفاهم‌نامه همکاری منعقد می‌شود تا بتوان برق مورد نیاز را به تناسب در شبکه تامین کرد. وی ادامه داد: پارسال ۱۲۰ هزار مشترک صنعتی و کشاورزی بزرگ در کشور با شرکت‌های برق تفاهم‌نامه منعقد کردند تا مصرف برق خود را با ساعات غیر اوج مصرف جابه‌جا کنند و پاداش بگیرند که این تعداد در تابستان امسال به ۲۹۰ هزار مشترک رسید. مدیرعامل شرکت توانیر همچنین درخصوص تاثیر شیوع کرونا در حوزه برق گفت: با اینکه شیوع کرونا در اکثر نقاط دنیا باعث شد مصرف انرژی در بخش تولید و خدمات کاهش یابد در ایران به خاطر رونق تولید، نه تنها مصرف انرژی کاهش نداشت بلکه افزایش قابل ملاحظه‌ای نیز پیدا کرد. متولی‌زاده افزود: امسال میزان برق مصرفی صنایع بزرگ کشور ۱۴ درصد افزایش یافت و صادرات برق نیز رشد قابل ملاحظه‌ای داشت.
 • «مپنا» در لیست ۱۰ شرکت برتر پیمانکاری نفتی

  گروه شرکت‌ها: گروه مپنا در بین ۱۰ شرکت برتر پیمانکاری قراردادهای مهندسی، تامین و احداث منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در جایگاه هفتم قرار گرفت. نشریه اقتصادی MEED در آخرین شماره خود به ارزیابی قراردادهای مهندسی، تامین و احداث (EPC) در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت. بر اساس اعلام MEED، گروه مپنا در بازار داخلی خود در این صنعت عملکرد خوبی بر جای گذاشته و موفق به عقد قرارداد ۸۷۶ میلیون دلاری توسعه میدان‌های نفتی پارسی و پرنج با شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شده است. در این رتبه‌بندی، شرکت JGC ژاپن برای قرارداد با وزارت نفت عراق در پالایشگاه بصره و قرارداد با شرکت سعودی آرامکو در میدان گازی شرق عربستان، شرکت کره‌ای مهندسی سامسونگ برای قراردادهای پروژه ذخیره‌سازی گاز مخزن در عربستان و پروژه پالایشگاه حاسی مسعود در الجزایر، شرکت اسپانیایی Tecnicas Reunidas برای قرارداد مشترک با سامسونگ جهت فعالیت در پالایشگاه حاسی مسعود الجزایر و قرارداد دیگری برای نصب واحد آب شور در پالایشگاه راس‌تنوره آرامکو در جایگاه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.
 • تجربیات جهانی «بازار آب»

  دنیای‌اقتصاد: مواجهه با کمبود آب یا ناتوانی برخی از گروه‌های جامعه در دسترسی به آب، در بسیاری از مناطق جهان بهره‌برداران را به سراغ تبادل حقابه‌ها برده است. در بررسی تجربیات بین‌المللی مهم‌ترین ابعادی که برای بهبود بازارهای آب مورد تاکید قرار گرفته است مواردی همچون تقویت حقوق آب از طریق حقوق قابل مبادله و جدا کردن حقوق آب از زمین، آموزش و اطلاع‌رسانی همسان، نظارت بر مبادلات و کاهش هزینه‌های مبادلاتی، اعتلای رویه‌های رسیدگی به تنش‌ها، تعارضات و دعاوی حقوقی، استفاده از ظرفیت‌های و توانایی‌های تشکل‌های غیردولتی در تقویت بازارهای محلی آب، کنترل آثار منفی مبادلات از طریق تدابیر مدیریتی، ضوابط و دستورالعمل‌های لازم و تقویت سامانه‌های فیزیکی ذخیره و توزیع آب بوده است.
 • دو عامل اختلال در قراردادهای صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درخواست کرد با توجه به شرایط کنونی کشور، اعلام شرایط فوق‌العاده برای قراردادهای صنعت برق را پیگیری و اقدامات لازم را انجام دهد. به گزارش پایگاه خبری سندیکای صنعت برق ایران، در ابتدای این نامه ضمن اشاره به جلسه مشترک دوازدهم آبان کمیسیون انرژی مجلس و کمیسیون انرژی اتاق ایران، تاکید شده است که شیوع مجدد و گسترده ویروس‌کرونا و همچنین نوسانات شدید نرخ ارز و تورم‌های لجام‌گسیخته قیمت‌ها، عملا شرایط اضطراری را بر کشور حاکم کرده است. این شرایط توقف فعالیت‌های تولیدی و پیمانکاری صنعت برق را به دنبال داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر