• ۴ سناریوی اصلاح یارانه آب

  دنیای اقتصاد: آثار افزایش قیمت آب شرب بر طبقات مختلف مصرف طی سناریوهایی مورد بررسی قرار گرفت. «بازوی پژوهشی مجلس» در چهار سناریوی «کاهش ۲۵ درصدی یارانه بالای الگوی مصرف»، «کاهش ۵۰ درصدی یارانه بالای الگوی مصرف»، «کاهش ۷۵ درصدی یارانه بالای الگوی مصرف» و «کاهش ۱۰۰ درصدی یارانه بالای الگوی مصرف»، تاثیرات افزایش قیمت آب را زیر ذره‌بین قرار داد. در ارائه این سناریوها، این موضوع مدنظر قرار گرفته است که وضعیت قیمت فروش و یارانه پرداختی طبقه زیر الگوی مصرف مشابه وضع فعلی باقی بماند. مطابق با ارزیابی‌ها درحال‌حاضر قیمت فروش و قیمت تمام‌شده آب شرب و همچنین توزیع تعداد خانوارها در طبقات مصرف به‌گونه‌ای است که در طبقات مصرف «صفر تا الگو» و «الگو تا دو برابر الگو»، قیمت فروش آب به‌نحو چشمگیری از قیمت تمام‌شده آن کمتر است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد برای طبقه بیش از دو برابر الگوی قیمت فروش از قیمت تمام‌شده بیشتر است؛ این موضوع به این معناست که مشترکان این طبقه نه‌تنها یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، بلکه جریمه نیز می‌شوند. براساس داده‌های آماری، بیشترین میزان یارانه پرداختی مربوط به طبقه «الگو تا دو برابر الگو» است. این موضوع به این معناست که درحال‌حاضر به خانوارهای با مصرف بیش از الگوی مصرف نیز یارانه پرداخت می‌شود.
 • بررسی دو رویکرد در صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: نگاه مسوولان به صنعت برق باید تغییر کند و به این بخش نه به‌عنوان بخش ‌خدماتی، بلکه به‌عنوان یک «رونق‌دهنده» به کل اقتصاد نگاه کنند. احسان صدر رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان برق، حرارت و برودت کشور، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: دو رویکرد اساسی نسبت به صنعت برق ایران وجود دارد. رویکرد نخست بر این پایه استوار است که برق و برق‌رسانی به‌عنوان یک خدمت حاکمیتی باید هرچه سهل‌تر در اختیار عموم مردم قرار گیرد. رویکرد دوم انرژی برق را نوعی کالا در نظر دارد که می‌تواند سلسله جنبان یک چرخه عظیم اقتصادی شود.
 • ضرورت توسعه‌ سدسازی در ایران

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به احتمال بالای ترسالی در سال‌جاری، باید به‌طور جدی نسبت به توسعه‌ سدسازی و احیای سدهای قدیمی اقدام کنیم تا بار دیگر مشکلات فروردین ۹۸ تکرار نشود.
 • مخاطرات تغییر اقلیم در ایران

  دنیای‌اقتصاد: قاب آماری بارندگی‌ها در سومین فصل سال از پاییزی پربارش حکایت دارد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، آسمان ایران در فصل پاییز، روزهای پربارشی را در پیش‌رو خواهد داشت و این موضوع باز هم وقوع سیلاب‌ها را بر سر زبان‌ها انداخته است. فروردین‌ امسال بود که سیل‌های سهمگینی در برخی نقاط و شهرهای کشور جاری شد. در آن روزها چگونگی مدیریت این آب‌های روان و سهمگین محل پرسش قرار گرفته بود. حال با گذشت چند روز از سال آبی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ باز هم این پرسش در ذهن متبادر می‌شود که آیا در پاییز پربارش امسال سیلاب‌ها باز هم در شهرها به راه خواهند افتاد و در صورت وقوع آن سیاست‌گذاران چه برنامه‌هایی برای مدیریت آن در سر می‌پرورانند.
 • وعده جدید برای تامین آب شرب روستایی

  دنیای‌اقتصاد: متولیان دولتی وعده می‌دهند تا پایان امسال تعداد ۱۳۳۹ روستا به شبکه آب سالم و پایدار وصل شود و تا پایان دولت دوازدهم، جمعیت برخوردار به حدود ۱۰ میلیون نفر افزایش یابد. معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند اعلام کرد: امروز ایران به کارگاه اجرای طرح‌های بزرگ خدماتی و عمرانی تبدیل شده و هر هفته در سراسر کشور در بخش‌های مختلف طرحی برای رفاه و توسعه به بهره‌برداری می‌رسد.
 • عوامل موثر گذر از پیک تابستان ۹۸

  عبدالرسول پیشاهنگ/ معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی
  در تابستانی که گذشت میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی بیش از تعهد برنامه‌ریزی شده بوده و این موفقیت را مدیون تلاش صادقانه همکاران صنعت برق نیروگاهی هستیم. این امر سبب شده تا آمادگی واحدهای حرارتی در پیک سال ۹۸ نسبت به پیک سال ۹۷ حدود یک‌درصد (معادل ظرفیت ۲۲۰۰ مگاوات) افزایش یابد و به میزان ۹۹ درصد برسد که این یک‌ درصد افزایش آمادگی معادل صرفه‌جویی حدود ۲ هزار میلیارد تومان در بخش سرمایه‌گذاری تولید برای نصب واحدهای جدید نیروگاهی در کشور است. این آمادگی از آن رو حائز اهمیت است که تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان وضع شده، اما با تلاش گسترده و شبانه‌روزی کارکنان صنعت تولید برق توانستیم پیک پرمصرف تابستان را با کارنامه قابل قبول از نظر آمادگی تولید، پشت‌سر‌ گذاریم.عوامل تاثیرگذار در گذر موفق از پیک تابستان را می‌توان در چند بخش طبقه‌بندی کرد:
 • وضعیت بارش‌ها در سال آبی جدید

  دنیای اقتصاد: به گفته دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری ۹۹-۹۸ (اول مهر تا چهاردهم مهرماه) بالغ بر ۷/ ۲ میلی‌متر اعلام کرد. ارتفاع ریزش‌های جوی در سال آبی گذشته ۲/ ۲ میلی‌متر ثبت شده بود. مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد که میزان ریزش‌های جوی نسبت به سال آبی گذشته ۲۳درصد رشد کرده است. البته این میزان نسبت به میانگین ۱۱ ساله منفی ۱۹درصد و نسبت به میانگین ۵۱ساله نیز منفی ۴درصد افت داشته است.
 • ضرورت استفاده از لوله‌های اسپیرال در خطوط انتقال آب

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به اینکه بحران و تهدید آب یکی از عمده مسائل مورد توجه در کشور است، تولید لوله‌های فولادی به روش اسپیرال به همراه پوشش داخل و عایق خارج لوله می‌تواند نقش موثری در این زمینه ایفا کند.عباس اژدری مدیرعامل شرکت نورد لوله و پوشش نیزار با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: در حال حاضر جزو معدود شرکت‌های تولیدکننده ایرانی هستیم که کارخانه‌ای در این سطح و با این گستردگی را طراحی و آماده فعالیت کرده‌ایم. این مجموعه هم تولید لوله‌های اسپیرال و هم پوشش داخلی و خارجی لوله و اتصالات و تولید بخشی از مواد و متریال مربوطه را انجام می‌دهد.
 • ضرورت اصلاح فرآیند و قانون مناقصه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مناقصه‌های دولت برای انتخاب پیمانکار از کیفیت لازم برخوردار نبوده و این موضوع منجر به هدررفت منابع می‌شود. ایرج طهرانی‌زاده مدیرعامل شرکت مهندسی تارا، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: چالش‌های پیش روی شرکت‌های پیمانکاری بسیار متنوع است. با وجود اینکه شرکت‌های پیمانکاری در ایران به کفایت درخصوص توسعه و افزایش بهره‌وری نمی‌پردازند و این مورد باعث افزایش قیمت تمام‌شده و به‌دنبال آن عدم رقابت‌پذیری در مناقصه‌ها می‌شود، اما بخش عمده مشکلات یا چالش‌های صنعت احداث، مربوط به ساختار سنتی موجود است.
 • چشم‌انداز تجدید‌پذیرها تا ۲۰۲۳

  دنیای‌اقتصاد: در بسیاری از نقاط جهان، انرژی‌های تجدیدپذیر به کم‌هزینه‌ترین منابع تولید برق بدل شده‌اند. اما آمارها نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۷ حتی این هزینه‌ها نیز به‌ دلایلی نظیر ارتقای فناوری‌، افت هزینه‌های نصب و رقابتی شدن بازار مربوطه روبه کاهش گذاشته‌اند. شواهد نشان از آن دارند که انرژی‌های تجدید‌پذیر آماده‌اند که بمانند. این باشگاه که شامل منابع انرژی خورشیدی، بادی، برق‌آبی و زیست ‌انرژی می‌شود قرار است همچنان طی پنج سال آتی به رشد خیره‌کننده خود ادامه دهند و تا سال ۲۰۲۳ معادل۴۰ درصد از مجموع انرژی مصرفی در جهان را تامین کنند. در این میان گزارش آژانس بین‌المللی انرژی سازمان‌ملل حکایت از آن دارد که استفاده از این منابع برای تولید برق با شتاب بالایی رشد می‌کند و تا سال ۲۰۲۳، این منابع قادر خواهند بود تا یک‌سوم از کل برق موردنیاز جهان را تامین کنند. با این حال، به نظر می‌رسد که به‌دلیل نبود حمایت‌های کافی در عرصه سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر رشد ملایمی را در زمینه ترابری و گرمایی داشته باشند.
 • دو چالش توسعه انرژی‌های نو

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران، سیاست‌های وزارت نیرو را در راستای جلب سرمایه‌گذاری و توسعه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خوانده و از سیاست افزایش نرخ خرید تضمینی که توسط وزارت نیرو اجرا شده استقبال کرده است. به گزارش «روابط‌عمومی اتاق تهران»، حمیدرضا صالحی از دو چالش جدید در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد و عنوان کرد که وزارت نیرو افزایش ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق را عطف بماسبق نمی‌داند. ضمن آنکه، این وزارتخانه در نظر دارد از سیاست خرید تضمینی به سمت برگزاری مناقصه پیش برود. او گفت: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور طی یک دهه اخیر مرهون ثبات سیاست‌هایی بوده است که از سوی وزارت نیرو اعمال شد.
 • بهره‌برداری سومین واحد بخار نیروگاه جهرم در سال آینده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم از بهره‌برداری سومین واحد بخار نیروگاه جهرم با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در سال ۱۳۹۹ خبر داد. پیمان کنعان مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، اعلام کرد: بهره‌برداری از نخستین واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در فروردین ۹۷، بهره‌برداری از دومین واحد بخار در فروردین ۱۳۹۸ و پیشرفت ۸۴ درصدی واحد سوم بخار نیروگاه، مهم‌ترین دستاوردهای توسعه‌ای ما در دو سال گذشته بوده است.
 • رکود ادامه‌دار سرمایه‌گذاری‌ در تجدیدپذیرها

  اكبر ادیب‌فر / رئیس هیات‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران
  تصویر انرژی‌های پاک در ایران نشان می‌دهد هم‌اکنون ۳۸۴ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور درحال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو هم به ۸۴۱ مگاوات رسیده است. مطابق با بررسی‌ها، ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۳۷ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است. ارزیابی‌ها همچنین حکایت از آن دارد که حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است. با ارائه نمایی کلی از صورت وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، حال این سوال مطرح است که با توجه به برخی پارامترها سرمایه‌گذاری در این حوزه به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ آیا نیمه دوم امسال، سرمایه‌گذاری‌ها شتابان خواهد بود یا روند کندی را سپری خواهد کرد؟
 • وضعیت تولید برق در غرب کشور

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون): مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای غرب از تزریق ۲۵ مگاوات مازاد تولید انرژی مشترکان سنگین به شبکه سراسری در پیک بار تابستان ۹۸ خبر داد. علی اسدی گفت: برای گذر از پیک بار تابستان ۹۸ بدون اعمال خاموشی به مشترکان، تفاهم‌‌نامه‌های همکاری تولید و مدیریت مصرف مشترکان سنگین با هدف افزایش تولید و جلب همکاری مولدهای خودتامین صنایع با این شرکت منعقد شد. وی با بیان اینکه تلاش زیادی صورت گرفت تا نیروگاه دالاهو که بخش‌خصوصی در آن مشارکت دارد، در پیک تابستان سال ۹۸ به شبکه اضافه شود، افزود: با به مدار آمدن واحد دوم این نیروگاه با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات قبل از شروع پیک بار در خرداد امسال، ظرفیت توان تولیدی نیروگاه‌های منطقه غرب کشور به ۳۵۵۰ مگاوات افزایش یافت. اسدی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای افزایش تولید و جلب همکاری مولدهای خودتامین توسط صنایع گفت: ۵۷۴۱ تفاهم‌نامه با ظرفیت ۴۷۷ مگاوات با مشترکان صنعتی و توزیع برای مدیریت بار در منطقه غرب کشور منعقد شد و همچنین صنایع متعهد شدند تا در صورت نیاز ۴۵ مگاوات از انرژی مصرفی خود را کاهش دهند. وی افزود: علاوه بر اجرای طرح‌های پاسخگویی بار، شرکت برق منطقه‌ای غرب موفق به جلب همکاری شرکت‌های پالایش گاز چوار و پتروشیمی ایلام برای تولید و تزریق انرژی الکتریکی به میزان ۲۵ مگاوات به شبکه سراسری شد.
 • پایان عصر نیروگاه‌های فسیلی

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به استهلاک و قدمت بالای نیروگاه‌های فسیلی و همچنین یارانه‌ای که دولت بابت هزینه سوخت این نیروگاه‌ها پرداخت می‌کند، دیگر سرمایه‌گذاری در این بخش از صنعت برق، توجیه اقتصادی ندارد. بهزاد آسایی مدیرعامل شرکت آرین مه باد، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: قیمت متوسط جهانی برق تولید حاصل از نیروگاه‌های حرارتی یا همان سوخت فسیلی برای مصرف‌کننده، نزدیک به ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است. این در حالی است که در ایران این رقم چیزی در حدود ۹۰ تومان است. نکته دیگر اینکه قیمت گاز صادراتی ایران ۲هزار تومان به بالا است، اما هر متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها فقط ۵ تومان تحویل می‌شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر