شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • تکرار نسخه‌های نجات صنعت برق

  دنیای اقتصاد: چالش‌های صنعت برق این روزها دامن‌گیر بسیاری از زیرمجموعه‌های این صنعت استراتژیک شده است. در این میان نیروگاه‌های مقیاس کوچک یکی از بخش‌هایی هستند که طی سال‌های گذشته با مشکلاتی همچون لغو مجوز احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک، انعقاد قراردادهای بدون نرخ دقیق، عدم تضمین برای تامین سوخت مورد نیاز، لغو سهمیه‌بندی ظرفیت شبکه، عدم صدور مجوز لازم برای ورود مولدهای مستعمل، قراردادهای خرید تضمینی برق کوتاه‌مدت و غیر فعال شدن سامانه الکترونیکی جامع مولدهای مقیاس کوچک در راستای استقرار پنجره واحد مواجه شده‌اند. «دنیای اقتصاد» در میزگردی با حضور علی علایی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت ایران و محمد بیات، نایب رئیس هیات مدیره این انجمن چرایی شکل‌گیری چنین معضلاتی را مورد واکاوی قرار داده است. این فعالان صنعت برق معتقدند خصوصی‌سازی معلول و دولت فربه از عمده‌ترین دلایلی هستند که هم به‌طور اعم به صنعت برق و هم به‌طور اخص به CHPها آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده‌اند. در ادامه این کارشناسان به سه سوال اصلی در این حوزه پاسخ داده‌اند.
 • رویکرد کارآمد برای تامین امنیت انرژی

  دنیای اقتصاد: نیروگاه‌های برق مقیاس‌کوچک (CHP) تولید برق و انرژی حرارتی کارآمد را در یک سیستم یکپارچه بر عهده دارند. این فرآیند به‌طور همزمان با استفاده از گاز انجام می‌شود. عملکرد یک واحد CHP به‌نحوی است که با استفاده از گاز موجب فعال‌شدن موتور گازی خود می‌شود. درپی این عمل موتور تولیدکننده برقی که در آن نصب شده ‌است کار خود را آغاز می‌کند. علاوه بر تولید برق از این واحد‌های تولید انرژی در جهت تولید گرمایش و سرمایش برای کاربری مسکونی نیز استفاده می‌شود. به عبارت دیگر CHP نه یک فناوری، بلکه نوعی رویکرد در استفاده از فناوری است.
 • آغاز برنامه‌ریزی برای پیک برق سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: متولیان نیرو مدیریت تامین و مدیریت تقاضا را دو محور اصلی برنامه‌ها برای پوشش پیک برق سال ۹۸ می‌دانند و امیدوارند با اجرای دقیق برنامه ها، در تابستان ۹۸ شاهد بروز خاموشی نباشیم.
 • دلایل عدم توسعه انرژی‏های تجدیدپذیر در ایران

  گروه مپنا: تأمین انرژی همواره یکی از دغدغه‌های بشر بوده است، با این حال زمانی که بشر به منابع نفت و گاز دست یافت، آن را بزرگترین منبع سوخت در کنار زغال سنگ قرار داد و عمده تأمین سوخت برای کارخانه‌ها، حمل و نقل، سیستم‌های حرارتی و برودتی خود را بر مبنای سوخت فسیلی طراحی کرد. اما در چند دهه اخیر به علت مصرف بی‌رویه و بدون توجه به توسعه پایدار، استفاده از منابع آیندگان و آلودگی محیط زیست، هوا، آب و خاک، آلودگی دی اکسید کربن و ... حرارت بیش از ظرفیت اتمسفر به زمین تزریق شده است و جهت تصحیح این امر اشتباه، در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۹۶کشور متعهد شدند تا هر کدام به اندازه سهم خود، این آلودگی‌ها را تا سال ۲۰۳۰ کاهش دهند. ایران نیز جزء این کشورهای متعهد است و باید ۱۲ درصد به صورت مشروط و ۴ درصد غیر مشروط، سهم خود را در این پروژه انجام دهد.

بیشتر