شماره روزنامه ۴۴۷۷
|

 • تنگنای مالی در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز جریان سرمایه‌گذاری صنعت برق در سال ۹۷ چگونه ترسیم شده است؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در سال جاری توسعه صنعت برق کشور به بیش از ۲۱۴هزار میلیارد ریال منابع برای سرمایه‌گذاری نیاز دارد. این در حالی است که مطابق با بررسی‌های انجام شده کل منابع قابل تحقق ۹۵هزار میلیارد ریال است. حال این سوال مطرح است که برای ترغیب سرمایه‌گذاران چه باید کرد؟ «برقراری تسهیلات اعتباری لازم اعم از ارزی و ریالی»، «ثبات اقتصادی»، «ایجاد قوانین و مقررات لازم برای حمایت از سرمایه‌های بخش‌خصوصی»، «تضمین خرید برق»، «ایجاد سود مناسب برای سرمایه‌گذار» و «کمک‌های بلاعوض دولتی» الزاماتی هستند که برای تشویق و جلب سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی از سوی کارشناسان پیشنهاد می‌شود.
 • تولید برق و توسعه پایدار کشورها

  دنیای‌اقتصاد: طی سه دهه اخیر کشورها تلاش کرده‌اند تا در راستای توسعه پایدار حرکت کنند. یکی از فاکتورهای حیاتی برای عملی ساختن این مهم میزان تولید برق بوده است که بر این اساس دولت‌ها توان خود را به‌کار بسته‌اند تا تولید برق خود را افزایش دهند. طی یک دهه اخیر میزان سرمایه‌گذاری در حوزه تولید برق، بیش از دو برابر افزایش داشته است.
 • چالش‌های جذب سرمایه در صنعت برق

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  حیات صنعت برق ایران که این روزها به شدت گرفتار کمبود نقدینگی و رکود شده، بر پایه سه منبع درآمدی بنا نهاده شده است. درآمد این صنعت از سه محل «درآمد حاصل از فروش برق به مشترکان»، «درآمد حاصل از صادرات» و «سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی» تأمین می‌شود. بنابراین دو بخش درآمد فروش برق به مشترکان و درآمد صادراتی فروش انرژی کاملا به میزان تولید برق و قیمت فروش آن وابسته بوده و مانند حلقه‌های به هم متصل، زنجیره اقتصاد این صنعت را ایجاد می‌کنند.
 • تسهیل حضور بخش خصوصی در پروژه‌های برقابی کشورهای همسایه

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تاکید بر اینکه در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای عمان، گرجستان، ارمنستان و کوبا مذاکراتی را به‌عنوان تسهیل‌کننده بخش خصوصی آغاز کرده‌ایم، گفت: براین اساس هم اکنون در حال مذاکره برای اجرای یک نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای در عمان هستیم.
 • غول‌های انرژی اروپا در صدر توسعه انرژی پاک

  خبرگزاری تسنیم: شرکت‌های بزرگ نفت و گاز به‌طور مشترک حدود یک درصد از بودجه ۲۰۱۸ خود را صرف انرژی پاک کردند. ولی سرمایه‌گذاری‌های غول‌های اروپایی بسیار بیشتر از رقیبان آمریکایی و آسیایی آنها بود. بر اساس گزارش رویترز، شرکت‌هایی مثل رویال داچ شل، توتال و بریتیش پترولیوم در سال‌های اخیر بیشتر برای برق بادی و خورشیدی و فناوری‌های باتری هزینه کرده‌اند و به دنبال نقش بیشتری در تلاش جهانی برای کاهش تولید کربن هستند تا جلوی گرم شدن زمین را بگیرند.
 • حمایت جدید از سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی

  شاتا: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم مشکل تامین ارز را مهم‌ترین چالش سرمایه‌گذاری در انرژی‌های خورشیدی دانست و گفت: از سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های خورشیدی حمایت ویژه‌ای می‌شود. محمود سیجانی در سی و سومین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز حجم سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را کاهش داده است.
 • بایدهای صنعت برق در بودجه سال آینده کشور

  سرمایه گذاری صنایع برق و آب صبا (سهامی عام): با نزدیک شدن به زمان ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، طبق روال سنوات گذشته بحث‌‌های بسیاری پیرامون این موضوع شکل‌ گرفته و هریک از بخش‌ها به نوعی خواستار افزایش سهم خود از بودجه به منظور تطبیق هرچه بیشتر منابع و مصارف سالیانه خود هستند. بر اساس اطلاعات منتشره در سال‌های اخیر به دلیل شرایط خاص اقتصادی و سیاسی کشور، دولت‌ها همواره با کسری بودجه مواجه بوده‌اند؛ به‌طوری‌که نه تنها منابع پیش‌بینی شده در بودجه تحقق نیافته، بلکه بخش عمده‌ای از بودجه سرمایه‌ای و عمرانی در نظر گرفته شده نیز صرف پوشش هزینه‌های جاری شده است.
 • چشم‌انداز تراز برق ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: پیش‌بینی تراز تولید برق و مصرف در پیک سال ۹۸ از سوی تصمیم‌سازان نیرو چگونه به تصویر کشیده شده است؟ تابستان امسال خاموشی‌ها در اقصی نقاط ایران سایه افکند، خاموشی‌هایی که سرمنشا آن کمبود بارش‌ها و کاهش ظرفیت تولید نیروگاه‌های برقابی عنوان می‌شد. در این میان برخی از شهرها و استان‌های کشور به دلیل کمبود برق با خاموشی‌های بیشتری مواجه شدند که به‌گفته تحلیلگران اقتصادی پشت صحنه اصلی این ماجرا به عدم تعادل درآمدها و هزینه‌های صنعت برق بازمی‌گردد.
 • دو استراتژی برای اجتناب از خاموشی‌ها

  پیام باقری نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران
  ریشه‌یابی دلایل احتمال وقوع خاموشی‌ها در پیک سال ۹۸ را باید از چند منظر مورد بررسی قرار داد. تجربه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد در این کشورها متناسب با میزان مصرفی که برآورد می‌شود، تولید برق نیز در دستورکار قرار می‌گیرد. این در حالی است که در ایران با وجود میانگین رشد مصرف سالانه ۶ تا ۷ درصد، تولید برق رشدی متناسب با مصرف نداشته است. براساس ارزیابی‌ها برای گذر از کسری برق در کشور و پوشش رشد مصرف باید سالانه به‌صورت میانگین ۵ هزارمگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود. طبیعتا برای عملیاتی کردن این برنامه، سرمایه‌گذاری در صنعت برق امری حیاتی است، اما سرمایه‌گذاری در این صنعت بسیار گران است.
 • نشانه‌های فرسودگی شبکه برق تهران

  علیرضا کلاهی صمدی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تهران یکی از استان‌هایی خواهد بود که در پیک سال ۹۸ با تراز منفی تولید برق و مصرف مواجه خواهد بود. حال این سوال مطرح است که چرا پایتخت ایران برای گذر از اوج بار سال آینده با چالش‌ احتمالی خاموشی‌ها روبه‌رو خواهد شد؟ نکته قابل‌توجهی که در این مورد باید به آن اشاره کرد، مسائلی است که در مورد ساخت و زمان شبکه برق تهران وجود دارد.
 • چالش‏های اصلاحات ساختاری در صنعت برق ایران

  سرمایه گذاری صنایع برق و آب صبا (سهامی عام): طی چند سال گذشته مباحث زیادی در مورد لزوم اصلاح ساختار صنعت برق در کشور شکل گرفته و موضوعات مطرح شده تا حدی باعث تصویب قوانین و اتخاذ سیاست‌هایی به منظور اصلاح ساختار برق شده است. نگاهی اجمالی به سیر تحولات صنعت برق در ایران از ابتدای فعالیت تا امروز نشان می‌دهد که از کلیه قوانین و اصلاحات صورت گرفته در گذشته، فارغ از درست یا غلط بودن آن، نه نتیجه مطلوبی حاصل شده و نه درعمل این تغییرات منجر به کاهش تصدی‌گری دولت شده است.
 • از امتیازنامه ایجاد شبکه برق امین الضرب تا پروانه تولید و توزیع برق وزارت نیرو

  دکتر مرتضی اصغرنیا پژوهشگر حوزه حقوق رقابت و انرژی
  صنعت برق ایران، در طول بیش از یکصد سال سابقه حیات و فعالیت خود تا به امروز اتفاقات و رخدادهای مختلفی را در زمینه حکمرانی دولت در ارائه خدمات تولید، توزیع و انتقال برق شاهد بوده و بازیگران بازار و کنشگران متفاوتی را در عرصه ارائه خدمات به شهروندان به خود دیده است. این امر به روشنی از طریق رجوع به آثار مورخان و پژوهشگران حوزه تاریخ از دوره ناصری تا دوره حاضر، قابل تصدیق می باشد. رقابت های موجود میان فرانسوی ها و انگلیسی ها در دوره ناصری از یک سو و تلاش نهادهای دولتی و شبه دولتی در عصر حاضر برای در اختیار گرفتن امتیازات انحصاری در این زمینه گواهی بر این مدعاست.
 • جزئیات تامین برق ۹۸

  دنیای اقتصاد: گذر از پیک تابستان امسال با وقوع خاموشی‌ها در سراسر کشور، دغدغه‌های بسیاری برای متولیان نیرو در جهت تامین برق پیک تابستان ۹۸ به وجود آورده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد با در نظر گرفتن ظرفیت تولید موجود در ابتدای مردادماه سال جاری، حدود ۸ هزار مگاوات کمبود قدرت اتکا برای تامین اوج بار سال ۹۸ به چشم می‌خورد.
 • چند تکنیک‌ برای کنترل خاموشی‌ها

  حمیدرضا صالحی نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران
  در تابستانی که گذشت، گذر از پیک مصرف برق به یکی از بحران‌های جدی متولیان نیرو کشور تبدیل شد. واکاوی ریشه این بحران از عدم سرمایه‌گذاری‌ در زیرساخت‌ نیروگاه‌ها و عدم امکان بهره‌برداری از سدهای آبی حکایت دارد که به دلیل کاهش نزولات، امکان استفاده از نیروگاه‌ها را با دست‌اندازهای بی‌شماری همراه کرده بود. حال با توجه به پیش‌بینی رشد ۸/ ۶ درصدی مصرف برق در سال ۹۸، این سوال مطرح است که تصمیم‌سازان نیرو برای عبور از پیک سال آتی چه راهکارهایی را باید در دستور کار قرار دهند تا خاموشی‌های سال آینده رخت بربندند.
 • در مسیر شبکه برق پویا

  دنیای اقتصاد: دستیابی به صنعت برق پایدار، نیازمند کاهش هزینه‌های عملیاتی، سرمایه‌گذاری برای آینده، عرضه برق قابل‌اتکا و متعهد بودن به اهداف محیط‌زیستی و اجتماعی مربوط به شبکه برق است. تا سال ۲۰۱۷ بیش از ۲/ ۱ میلیارد نفر از مردم دنیا دسترسی به برق نداشتند. گرچه برق‌رسانی به این افراد برای جوامع اهمیت دارد، اما موضوع مهم‌تر، قابل‌اتکا بودن و کیفیت شبکه برق است، ویژگی‌ای که حتی برای کشورهای پیشرفته چالش محسوب می‌شود. یکی از معیارهای قابل‌اتکا بودن شبکه‌های برق، میزان قطعی است. عوامل مختلفی بر قطعی برق اثر دارد.

بیشتر