شماره روزنامه ۴۵۵۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • صنعت روشنایی در وضعیت هشدار

  دنیای اقتصاد: خاموشی‌های رندومی و سراسری تابستان امسال چند متهم داشت؛ یکی از متهمان تاثیرگذار و اخلال‌گر در قطعی‌های برق، مشترکانی بودند که در سهم ۳۰ درصدی روشنایی‌ها در مصرف برق کشور، دایره بدمصرفان را شکل دادند.
 • الگوی بهینه‌سازی روشنایی معابر

  دنیای اقتصاد: روشنایی معابر یکی از مهم‌ترین اجزای چهره شبانه شهرها است. این روشنایی‌ها علاوه بر جذاب کردن چهره شهری، باعث بهبود ایمنی و امنیت عمومی می‌شوند. با این‌حال روشنایی معابر بار الکتریکی سنگینی برای شبکه برق ایجاد می‌کند و یکی از بزرگ‌ترین ردیف‌های هزینه‌ای شهرها هستند. در این رابطه حذف روشنایی‌های غیرضروری معابر و تبدیل تکنولوژی‌های قدیمی به لامپ‌های ال‌ای‌دی، به مدیران شهری کمک می‌کند تا با کاهش هزینه‌ها، محیط شبانه شهرهای خود را بهبود بخشند.
 • طراحی تعرفه جدید برای مشترکان پرمصرف برق

  دنیای اقتصاد: معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از طراحی تعرفه جدید برای مشترکان پرمصرف برق در کشور خبر داد. به‌گفته محمودرضا حقی‌فام در همین راستا وزارت نیرو تا یک ماه آینده افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها را به مجلس ارائه خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که رویکرد وزارت نیرو برای مقابله با مشترکان پرمصرف‌ برق چیست و اینکه آیا تا پایان تابستان مصوبه دولت برای افزایش تعرفه‌های برق را خواهیم داشت، گفت: ما معتقد هستیم که باید هر چه سریع‌تر تعرفه‌های برق پرمصرف‌ها اصلاح و مصوب شود و در حال حاضر هم تمام وقت با مجلس در حال رایزنی بررسی این موضوع هستیم. وی افزود: وزارت نیرو تا یک ماه آینده به‌صورت مشخص پیشنهاد خود را به مجلس ارائه خواهد کرد واگر کمیسیون انرژی با این موضوع همراه باشد، بلافاصله اگر نیاز باشد، این موضوع باید در صحن مجلس یا اگر نیاز نبود به وزیر نیرو این مجوز را بدهد که این تعرفه‌ها را اعمال کنند.
 • دستیابی به ظرفیت ۱۰۰ هزار مگاواتی با واقعیت صنعت برق سازگار نیست

  با توجه به محدودیت‌های شدید دولت در تامین منابع و شرایط حاکم بر فضای کلان اقتصاد و در نتیجه بی‌رغبتی بخش خصوصی برای نیروگاه‌سازی، چنین به نظر می‌رسد دستیابی به ظرفیت ۱۰۰ هزار مگاواتی در پایان برنامه ششم توسعه، چندان با واقعیت‌های صنعت برق سازگار نباشد.
 • ظرفیت‌ها، دستاوردها و موانع احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی

  گروه مپنا: در حال حاضر بیشترین سهم در تولید برق کشور به نیروگاه‌های حرارتی تعلق دارد. واحدهای حرارتی با داشتن سهمی حدود ۸۱ درصد (واحدهای گازی ۲۹/ ۳۱ درصد، سیکل ترکیبی ۶۳/ ۲۹ درصد و بخاری متعارف ۱/ ۲۰ درصد) در سبد تولید برق کشور، بیشترین نقش را در بخش تولید این حامل مهم انرژی ایفا می‌کنند. از این رو هر گونه اصلاح در واحدهای حرارتی به منظور کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان، به‌طور مستقیم به مقرون به‌صرفه‌تر شدن فرآیند تولید برق کشور می‌انجامد.

بیشتر