شماره روزنامه ۴۵۵۱
|

 • پیش‌شرط‌های رگولاتوری برق

  دنیای اقتصاد: بازار برق ایران در دهه دوم فعالیت خود به سر می‌برد و نیل به اهداف مورد نظر در این صنعت، منوط به وجود فرآیندی به نام «رقابت» است تا از این حیث، سازوکارهای مناسب رشد و پویایی اقتصادی آن فراهم شود.
 • تحقق خودکفایی فنی و مهندسی در صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: درحال‌حاضر صنعت برق از لحاظ فنی و مهندسی به خودکفایی رسیده و می‌توان از تولید بیش از ۹۰ درصدی تجهیزات صنعت برق در داخل کشور سخن گفت. علی اردوان معاون برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مشانیر، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، گفت: با وجود شرکت‌های خدمات مهندسی مانند شرکت مشانیر، هم اینک پروژه‌های عظیم ملی و منطقه‌ای مانند سدها و نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه، سد و نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی مسجدسلیمان، سد ژاوه و سامانه انتقال، سد و نیروگاه بختیاری، تصفیه‌خانه ششم تهران، نیروگاه ۳۰۰۰ مگاواتی دماوند، نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر، نیروگاه بادی منجیل، اطلس‌باد ایران و برقی‌سازی راه‌آهن تهران مشهد عملیاتی شده‌اند.
 • تازه‌ترین اقدامات وزارت نیرو برای تامین برق

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام وزارت نیرو، درحال‌حاضر ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه‌گذاران منعقد شده و حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده وجود دارد که تا پایان امسال به ۸۰۰ مگاوات می‌رسد؛ در این میان، وزیر نیرو وعده داده که تا پایان دولت دوازدهم این میزان ظرفیت به ۴هزار مگاوات افزایش می‌یابد. به‌گزارش «ایسنا» ایران از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی دارد، چراکه وجود تونل‌های باد مناسب، روزهای آفتابی و شدت تابش قابل توجه، ظرفیت خوبی برای ساخت توربین‌ها و تجهیزات لازم برای نیروگاه‌های بادی و خورشیدی فراهم کرده است. بر این اساس، وزیر نیرو از بهبود وضعیت خرید تضمینی برق و بهبود سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه خبر داده و می‌گوید تا این مرحله، مجلس به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و برای خرید تضمینی در سال ۱۳۹۸ منابع ریالی بیشتری پیش‌بینی شده است.
 • برق‌رسانی به ۲۸۰۰ خانوار روستایی

  ایسنا: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال تاکنون ۱۷۰ روستا با جمعیتی بالغ بر۲۸۰۰ خانوار از نعمت برق برخوردار شده‌اند که با بهره‌برداری از طرح‌های جدید برق‌رسانی در ایام دهه فجر جمع روستاهای برق‌دار شده ایران به ۵۷ هزار و ۲۰۰ روستا رسید. آمارها حاکی از آن است که از ابتدای سال تاکنون ۱۷۰ روستا با جمعیتی بالغ بر ۲۸۰۰ خانوار از نعمت برق برخوردار شده‌اند که برای تکمیل این طرح‌ها حدود ۳۵۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط، ۱۰۶ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و ۲۲۲ ترانسفورماتور نیز مورد استفاده قرار گرفته است. بر این اساس، با بهره‌برداری از طرح‌های جدید برق‌رسانی در ایران، جمع روستاهای برق‌دار شده ایران به ۵۷ هزار و ۲۰۰ روستا با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار رسیده است که برای برق‌رسانی به روستاهای یاد شده بیش از ۲۴۵ هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و ضعیف روستایی و ۷۷ هزار دستگاه ترانسفورماتور روستایی به ظرفیت ۷۷۰۰ مگاولت آمپر نصب و راه‌اندازی شده است.
 • راه مقابله با خاموشی

  دنیای اقتصاد: صنعت برق ایران با بیش از ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در جهان جایگاه هفدهم و در منطقه رتبه نخست را از‌آن خود کرده است. اما با وجود این افتخارات، نقاط ضعفی نیز دارد. «رشد مصرف برق و بالا بودن شدت مصرف انرژی»، «راندمان پایین نیروگاه‌ها و تلفات انرژی برق»، «تامین دشوار برق در ساعات پیک» همچنین «انباشت حجم بدهی‌های صنعت برق به تولیدکنندگان بخش‌خصوصی» از مهم‌ترین دغدغه‌هایی هستند که این صنعت استراتژیک را با چالش‌هایی همراه کرده است.
 • برنامه تامین برق پایدار در سال ۹۸

  حمیدرضا عظیمی معاون برنامه‌ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی
  تکیه برتجارب کسب شده گذر از اوج بار (پیک) تابستان‌های گذشته خصوصا تابستان سال ۱۳۹۷، دست‌اندرکاران وزارت نیرو را برآن داشت به منظور تامین برق مطمئن و پایدار در تابستان ۱۳۹۸، برنامه‌ای جامع با بررسی سناریوهای مختلف تدوین و عملیاتی کنند. براساس مطالعات انجام گرفته و برآورد میزان بار مصرفی شبکه سراسری برق کشور در سال ۱۳۹۸ و با توجه به ظرفیت قابل اتکای نیروگاه‌های حرارتی، برقابی، اتمی و تجدیدپذیر در مردادماه ۱۳۹۷، کمبودی در حدود ۸هزار مگاوات در تراز تولید و مصرف طی دوره اوج بار سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی شده است.
 • برنامه «۰۹۸»؛ آرزو یا واقعیت؟

  خلیل بهبهانی عضو هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  مهم‌ترین اتفاق امسال صنعت برق، خاموشی‌هایی بود که بعد از سال‌ها، گریبانگیر بخش‌های مختلف کشور شد. فاصله میان تولید و مصرف برق به‌دلیل رعایت نکردن اصول مدیریت مصرف، خشکسالی ریشه‌داری که بخش قابل‌توجهی از نیروگاه‌های برقابی را از مدار خارج کرد و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها، نگرانی‌های دولت و وزارت نیرو را برای مدیریت تولید و مصرف برق شدت بخشید. صنعت برق، وفق مرام همیشگی کوشید با هر آنچه در توان و توشه دارد با این معضل دست و پنجه نرم کند و برنامه «۰۹۸» را برای شرایط احتمالی آتی ارائه کرد.
 • آینده نا معلوم صنعت برق

  اهمیت و جایگاه صنعت برق در اقتصاد کشورها بر کسی پوشیده نیست. صنعت برق یکی از صنایع مادر و زیرساختی هر کشور محسوب می‏شود که توسعه اقتصادی بدون وجود این انرژی به طور تقریبی غیرممکن است. وضعیت این صنعت در ایران به مانند وضع دیگر صنایع در سال ۹۷ غم‏انگیز است. کسری ۷ هزار مگاواتی در دوران پیک مصرف، ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت مطالبات نیروگاه‏های بخش خصوصی و کاهش راندمان نیروگاه‏های کشور به دلیل فرسودگی، تنها گوشه‏ای از مشکلات صنعت برق در سال ۹۷ است. به منظور بررسی مشکلات پیش روی صنعت برق، ارزیابی ظرفیت حضور بخش خصوصی در این صنعت و همچنین پیش بینی چالش‏های نیروگاه‏ها برای دوران پیک مصرف برق در کشور، در واپسین روزهای بهمن ماه، به سراغ مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت ساینا گستر پردیسان رفتیم. در ادامه گفت و گوی دنیای اقتصاد با محمد بیات را مطالعه می‏کنید:
 • تقلیل مشکلات صنعت برق به دوران پیک مصرف

  بحث حضور، اهمیت و جایگاه بخش خصوصی در صنعت برق، همواره یکی از مباحث کلیدی حوزه نیرو است که روزنامه دنیای اقتصاد بارها بدان پرداخته است. امیر انوری یکی از فعالان حوزه نیرو، معتقد است: صنعت برق در سال‌های اخیر نه تنها برنامه مشخصی برای توسعه پایدار نداشته، بلکه از وزارت نیرو تا رسانه‌های تخصصی و عمومی، همه در فکر گذراندن دوران پیک مصرف برق با کمترین هزینه و خاموشی هستند.
 • عواقب یارانه پنهان برق

  دنیای اقتصاد: اوایل بهمن‌ماه امسال، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه، یارانه پنهان بودجه ۹۸ را ۹۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد؛ یارانه‌ای که بخش قابل‌توجهی از آن در قالب حامل‌های انرژی به مصرف‌کنندگان اعطا می‌شود. مساله اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و توزیع عادلانه آن موضوع جدیدی در اقتصاد ایران نیست و همواره نقل محافل کارشناسان، تحلیلگران و ناظران بوده است. به اعتقاد صاحب‌نظران بخش انرژی، تخصیص سوبسید به بخش‌های مختلف انرژی از جمله برق منجر به توزیع ناعادلانه یارانه‌ها می‌شود و نتیجه‌ای جز رواج بدمصرفان در جامعه مشترکان و مصرف‌کنندگان در پی نخواهد داشت. آنان معتقدند ساختار نظام تعرفه‌ای برق کشور به‌شدت به نفع پرمصرف‌ها دستکاری شده و در صورت ادامه این روند، در آینده نه‌چندان دور ورشکستگی صنعت برق امری محتمل خواهد بود. «دنیای اقتصاد» در گزارشی پیامدهای تخصیص یارانه به طیف‌های مختلف مصرف‌کنندگان برق در کشور را مورد بررسی قرار داده و در ادامه راهکارهای پرهیز از اختصاص تعرفه‌های غیرمنطقی و اصلاح تخصیص یارانه به بخش برق را مورد واکاوی قرار داده است.
 • ایران در صدر اعطاکنندگان یارانه‌ انرژی

  شهرام اتفاق کارشناس حوزه‏ سوخت و انرژی
  اول- خبر ناگوار: طبق گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی، ایران با بیش از ۴۵ میلیارد دلار یارانه انرژی در صدر لیست اعطاکنندگان یارانه‌ انرژی در سال ۲۰۱۷ بوده است. در جهان، ۴۱ کشور هنوز یارانه انرژی اعطا می‌کنند که مجموع آن در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۳۰۲ میلیارد دلار بوده است؛ سهم ۴۵ میلیارد دلاری ایران برابر ۱۵درصد از مجموع یارانه‎های انرژی پرداختی در جهان می شود. به بیان دیگر، ایران در سال ۲۰۱۷ با در اختیار داشتن یک درصد از جمعیت جهان، معادل ۱۵درصد از کل یارانه‌های انرژی پرداختی در جهان را پرداخت کرده است. پس از ایران کشور چین با جمعیت ۴/ ۱ میلیارد نفر و یارانه انرژی ۳۸ میلیارد دلار در سال قرار دارد. از این ۴۵ میلیارد دلار یارانه‌ انرژی در ایران، ۳/ ۱۲ میلیارد دلار به مصرف برق تخصیص داده شده است. به گزارش آژانس بین‎المللی انرژی، سرانه یارانه‌ انرژی پرداختی به هر شهروند ایرانی در سال ۲۰۱۷، معادل ۵۵۵ دلار (حدود ۵۰ میلیون ریال) بوده است؛ بنابراین یک خانواده چهار نفره در سال ۲۰۱۷، معادل ۲۲۲۰ دلار (حدود ۲۰۰میلیون ریال) یارانه دریافت کرده است.
 • ریشه مشکلات اقتصادی صنعت برق

  محمدحسن غفوری عضو هیات‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی
  وزارت نیرو با حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران خصوصی صنعت برق و نیروگاه‌داران عنوان بدهکارترین نهاد ایرانی را دارد. روزبه‌روز از رغبت سرمایه‌گذارانی که پول فروش برق‌شان را دریافت نکرده‌اند، برای احداث نیروگاه جدید کاسته می‌شود و بانک‌ها نیز طرح‌های مربوط به وزارت نیرو را به‌دلیل عدم بازپرداخت اقساط در لیست سیاه قرار می‌دهند. کار به‌جایی رسیده است که تابستان سال ۹۷ پس از مدت‌ها هشدار کارشناسان بالاخره به خاموشی انجامید و این روند در سال ۹۸ بیشتر خواهد شد.
 • رویکرد مسأله محور، راهبردی راهگشا

  گروه مپنا: در دنیای امروزِ صنعت برق، شرکت‌های موفق، اولویت‌های خود را تنها صرف زمان و هزینه برای توسعه فناوری نمی‌کنند، بلکه سهم بیشتر بازار به شرکتی تعلق می‌گیرد که «مسئله‌محور» باشد. مسئله‌محور بودن رویکردی هوشمندانه است که در آن، راهبردهای شرکت، بر اساس توسعه نامتوازن فناوری چیده نمی‌شود، بلکه نیازهای بازار و دغدغه‌های جامعه هدف را نیز در نظر می‌گیرد و تلاش می‌کند چالش‌های این جامعه را برطرف سازد. به عبارت دیگر، شرکتی موفق‌تر و به ویژه از نگاه مشتریان کارآمد‌تر است که توانایی “حل مسئله” داشته باشد.
 • نقصان بودجه‌ای بخش آب

  دنیای اقتصاد: وقوع کم‌آبی‌ها و خشکسالی‌های متعدد در سال‌های اخیر یا به عبارت دیگر وجود بحران آب از یک طرف و کمبود اعتبارات با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور از طرف دیگر، باعث شده حساسیت بودجه‌ریزی برای بخش آب مضاعف شود. در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در مناطق مختلفی از کشور تنش‌های اجتماعی متعددی مرتبط با آب اتفاق افتاد که حاکی از اهمیت و حساسیت برنامه‌ریزی برای اعتبارات بخش آب است. بررسی جزئیات لایحه بودجه آب سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای بخش آب نسبت به بسیاری از بخش‌های دیگر بالاتر است؛ به‌طوری که اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای فصل منابع آب ۵/ ۲۱ درصد کل اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای امور اقتصادی و همچنین اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای فصل آب و فاضلاب ۳/ ۴۶ درصد کل اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای امور مسکن، عمران شهری و روستایی است.
 • چشم‌‌انداز کمبود آب در ایران

  دنیای اقتصاد: موسسه بین‌المللی «مدیریت آب»، چشم‌انداز کمبود آب در ۴۵ کشور تا سال ۲۰۲۵ را مورد ارزیابی قرار داده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۵ حدود ۲۵ درصد مردم جهان از جمله ایران دارای کمبود فیزیکی آب خواهند بود. این در حالی است که براساس داده‌های این گزارش، افزایش تقاضای آب در بخش کارخانه‌ها ۴۰۰ درصد، در بخش برق ۱۴۰ درصد و در بخش خانگی ۱۳۰ درصد رشد را تجربه خواهد کرد. واکاوی‌ این موسسه بین‌المللی حاکی از آن است که عوامل تهدیدکننده دسترسی به آب آینده ایران، «هدررفت» و «استفاده بدون چرخش آب» است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد تلفات شبکه آبرسانی در ایران بسیار بالاست. مطابق با مطالعات صورت گرفته در ایران آب با یک بار مصرف از دسترس خارج شده درحالی که در کشورهای توسعه‌یافته، برای نمونه آب در بخش صنعت تا ۱۶ بار از طریق چرخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای برون‌رفت از این چالش‌ها چه باید کرد؟ در ادامه این گزارش به این پرسش پاسخ داده شده است.

بیشتر