استنلی چپمن، معاون اجرایی و مدیرعامل TC Energy مستقر در آلبرتا در ۳ مه اظهار کرد که انتظار دارد تقاضا برای گاز طبیعی مرتبط با گسترش عملیات مراکز داده تا سال ۲۰۳۰ تا ۸ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش یابد. این سطح برابر با ۲۱‌درصد از تقاضای فعلی برای سوخت در نیروگاه‌‌‌های گازی ایالات متحده است. چپمن افزود: ما در سال‌های آینده با توجه به رشد مراکز داده، یک فرصت رشد بار معنی‌‌‌دار و افزایش تقاضا را می‌‌‌بینیم. چپمن گفت که شرکت او در حال ارتقای شبکه خطوط لوله خود در برخی ایالت‌‌‌ها و افزایش اتصال به شبکه‌‌‌های توزیع محلی به عنوان بخشی از استراتژی خود برای حمایت از رشد تقاضا برای گاز طبیعی است.

تجزیه و تحلیل ولز فارگو از صنعت برق که در ماه آوریل منتشر شد، بیان کرد که انتظار می‌رود مراکز داده و فناوری مرتبط با هوش مصنوعی(AI) به تنهایی تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۲۳ تراوات ساعت به تقاضای برق در ایالات متحده اضافه کنند. گلدمن ساکس نیز گفته است که برای ۸‌درصد از کل مصرف برق ایالات متحده تا پایان دهه برروی مراکز داده حساب خواهند کرد. تقویت مدل‌‌‌های هوش مصنوعی انرژی زیادی می‌‌‌طلبد. هر تعامل آنلاین به چارچوبی از اطلاعات ذخیره‌شده در سرورهای راه دور متکی است و این ماشین‌‌‌ها که در مراکز داده یا دیتاسنترها در سراسر جهان روی هم چیده شده‌‌‌اند، به انرژی و برق بسیار زیادی نیاز دارند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، در حال حاضر در سراسر جهان، مراکز داده حدود ۱ تا ۱.۵‌درصد مصرف برق جهانی را به خود اختصاص می‌دهند و رونق این بخش در حال انفجار در هوش مصنوعی در جهان می‌تواند این میزان را به سرعت و بسیار بالا ببرد. این در حالی است که محققان در چند ماه گذشته هشدارهای عمومی‌‌‌ را در موردنیاز بالای هوش مصنوعی به انرژی اعلام کرده‌‌‌اند.

ادامه روند فعلی در ظرفیت و پذیرش هوش مصنوعی قرار است تا سال ۲۰۲۷ منجر به فروش ۱.۵ میلیون واحد سرور هوش مصنوعی در سال توسط NVIDIA شود. بر اساس ارزیابی جدید، این مقدار بیشتر از آن‌چیزی است که بسیاری از کشورهای کوچک در یک سال استفاده می‌کنند. تجزیه و تحلیل توسط آلکس دی وریس، دانشمند داده در بانک مرکزی هلند و دانشگاه Vrije آمستردام انجام شد، جایی که او هزینه‌‌‌های انرژی فناوری‌‌‌های نوظهور را مطالعه می‌کند.

تقاضای جهانی برق برای مراکز داده

مراکز داده باعث افزایش تقاضا برای برق در سراسر جهان می‌‌‌شوند، تا حدی به این دلیل که از فناوری مرتبط با هوش مصنوعی و شبکه‌‌‌های محاسباتی پشتیبانی می‌کنند. تقاضای برق به قدری زیاد است که بسیاری از تحلیلگران می‌‌‌گویند رشد استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر برای برآوردن افزایش مصرف برق از جمله برقی شدن حمل‌ونقل کافی نخواهد بود. به همین دلیل است که چپمن و دیگران در صنعت گاز طبیعی می‌‌‌گویند که تقاضا برای سوخت آنها به عنوان روشی مقرون به صرفه برای تولید برق افزایش می‌‌‌یابد.

چهار فناوری بیش از نیمی ‌‌‌از رشد جهانی تقاضای برق را به خود اختصاص داده‌‌‌اند که شامل خودروهای برقی، پمپ‌‌‌های حرارتی، سیستم‌های تهویه مطبوع و مراکز داده هستند. همه این فناوری‌‌‌ها به سرعت در حال رشد و توسعه هستند که به گفته کارشناسان باید هرچه سریع‌تر تمهیدات لازم برای پاسخگویی به تقاضای برق صورت پذیرد که بهترین گزینه بدون شک تکیه بر تولید منابع تجدیدپذیر خواهد بود.

p30 copy

ریچارد کیندر، رئیس اجرایی اپراتور خط لوله کیندر مورگان در ماه آوریل گفت: این شرایط نشان می‌دهد که تاکید بر انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر به عنوان تنها منبع انرژی، از نظر برآورده کردن نیازهای واقعی بازار، به‌‌‌شدت ناقص است. کاربرد اولیه این مراکز داده در فناوری‌‌‌های بزرگ است و من معتقدم که آنها شروع به درک نقشی کرده‌‌‌اند که گاز طبیعی و انرژی هسته‌‌‌ای باید ایفا کنند. به عنوان مثال خدمات وب آمازون از جمله گروه‌‌‌هایی است که به دنبال انرژی هسته‌‌‌ای برای برق‌رسانی به مراکز داده تحت نظر خود است. سایر اپراتورهای مرکز داده نیز به دنبال انرژی هسته‌‌‌ای، از جمله رآکتورهای کوچک مدولار، برای تامین برق موردنیاز خود هستند.

این در حالی است که برخی از اپراتورهای مراکز داده برای بهره‌‌‌مندی از‌‌‌ هاب‌‌‌های هیدروژن در حال برنامه‌‌‌ریزی هستند. مایکروسافت سال گذشته مجوز استفاده از نیروگاه خصوصی گاز طبیعی خود را برای تامین برق برای مراکز داده این شرکت در پارک تجاری Grange Castle در دوبلین، ایرلند به دست آورد. کارسون کرل، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی اینوروس (EIR)، در گزارشی در ماه مه نوشت که رشد ظرفیت مراکز داده به رشد خالص تقاضا برای بار جدید شبکه برق تبدیل نخواهد شد و اپراتورها به دنبال ورودی ارزان‌تر از مصرف‌کنندگان صنعتی فعلی خواهند بود.

علاوه بر این، ظرفیت مراکز داده نصب شده از سال 2023 تا 2030 تقریبا 14 گیگاوات افزایش می‌‌‌یابد، زیرا کاربردهای روزافزون هوش مصنوعی تقاضای ظرفیت مرکز داده را تسریع می‌کند. این معادل 2 میلیارد مکعب در روز تقاضای افزایشی برای گاز طبیعی است، اگر به طور کامل توسط تولید نیروگاه‌‌‌های گازی تامین شود. کرل نوشت که مراکز داده یکی از بخش‌‌‌های دارای حساسیت کم در بین مصرف‌کنندگان برق هستند. وی در ادامه خاطرنشان کرد که از نظر ما، به دلیل اقتصاد قوی کسب و کارهای اساسی و شرکت‌های فناوری بزرگ و همچنین رقابت شدید میان شرکت‌کنندگان برای برنده شدن در مسابقه هوش مصنوعی، توانایی انتقال هزینه‌‌‌ها به مصرف‌کنندگان وجود دارد.