مدیرعامل شستا در این جلسه گفت: مجموعه‌های اقتصادی گروه شستا در جهت برنامه‌های کلان راهبردی خود در راستای افزایش بهره‌وری و بهبود ظرفیت‌های داخلی تلاش می‌کند تا چالش‌های پیش رو را در مجموعه صنایع خود به حداقل برساند. ابراهیم بازیان اظهار کرد: با توجه به نام‌گذاری سال توسط مقام معظم رهبری مبنی بر سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین، چندین مجموعه اقتصادی زیر‌مجموعه شستا موظف هستند با تاکید بر هم‌افزایی، موضوعات دانش‌بنیان را اولویت قرار دهند. مدیرعامل شستا در ادامه افزود: با امضای تفاهم‌نامه احداث نیروگاه بین شرکت سرمایه‌گذاری انرژی تامین و شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین چالش قطعی برق مجموعه‌های تولیدکننده سیمان که اثر مستقیمی بر میزان تولید آنها دارد، برطرف خواهد شد. بازیان با تاکید بر اینکه با نقش فعال و موثر شرکت‌های دانش‌بنیان بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری در صنعت سیمان و سایر صنایع به طور جد دنبال خواهد شد، افزود: همچنین تلاش می‌شود با استفاده از توان این شرکت‌ها، چالش‌های موجود در صنایع وابسته به شستا را به حداقل رساند و بهره‌وری را نیز افزایش داد. وی با اشاره به اینکه مجموع سیمان تامین ۳۰ درصد کل سیمان کشور را تامین می‌کند که بروز هرگونه مشکل در این صنعت تبعات زیادی به همراه دارد، تاکید کرد: با احداث نیروگاه توسط هلدینگ تامین انرژی و بهینه‌سازی مصرف این چالش‌ها به حداقل برسد.

یکصد مگاوات نیروگاه برای صنایع سیمان احداث می‌شود

مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین در ادامه این جلسه با اشاره به احداث نیروگاه یکصد مگاواتی برای صنایع سیمان به‌ویژه سیمان آبیک که بزرگ‌ترین تولید‌کننده سیمان در غرب آسیا است، گفت: قطعی برق در تابستان گذشته خسارات زیادی به صنعت سیمان وارد کرد و بر همین اساس این تفاهم‌نامه منعقد شده است. رضا افتخاری با بیان اینکه از طریق احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و نیز نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی به دنبال برطرف کردن این نیاز هستیم، گفت: عدم‌النفع حاصل از قطع برق به صنعت سیمان در سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. وی با اشاره به اینکه استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر یکی دیگر از روش‌های تامین انرژی مورد نیاز است، اظهار کرد: طبق مصوبه دولت هر یک از شرکت‌های تولیدی که از این نوع انرژی استفاده کنند، وزارت نیرو به میزان برق تولیدی، خاموشی برای آنها اعمال نمی‌کند.

افتخاری با بیان اینکه به زودی با حدود ۱۰ شرکت سیمانی قرارداد دوجانبه برای تامین برق منعقد خواهیم کرد، ادامه داد: ظرف ۲ تا ۳ سال آینده برقی برای صنایع تامین تولید نخواهد شد و همه صنایع و شرکت‌های تولیدی باید برق خود را به صورت مستقیم تامین کنند. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری انرژی تامین با بیان اینکه با توجه به افزایش قیمت برق برای صنایع بهتر است صنایع نسبت به تامین برق خود اقدام کنند، گفت: ممکن است تابستان امسال، صنایع به مدت سه ماه برق نداشته باشند. وی تاکید کرد: میزان سرمایه‌گذاری برای تامین هر مگاوات نیروگاه حدود ۸۰۰ هزار یورو است و یکصد مگاوات نیروگاه، حدود۴۰ میلیون یورو نیاز دارد، البته با کمک فناوری‌های خارجی و داخلی نیروگاه مورد نظر احداث خواهد شد.

حذف یارانه‌های پنهان، طرح‌های بهینه‌سازی انرژی را توجیه‌پذیر کرد

مدیر عامل سیمان تامین با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های مهم صنعت به‌ویژه صنعت سیمان تامین انرژی برق است، اظهار کرد: تامین برق پایدار در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. حمیدرضا هوشیاری تاکید کرد: صنایع سیمانی باید به صورت خودتامین، انرژی مورد نیازشان را تولید کنند تا فشاری در این زمینه بر دیماند کشور و صنعت برق وارد نشود. البته سیاست‌های دولت سیزدهم و انجام جراحی اقتصادی برای حذف یارانه‌های پنهان، باعث شد بهینه‌سازی انرژی در تولید برق صنایع سیمان که به آن یارانه پنهان تعلق می‌گرفت، توجیه پیدا کند. وی با اشاره به اینکه حذف یارانه پنهان موجب شد به سمت تامین برق و اصلاحات مصرف انرژی حرکت شود، گفت: در سال گذشته برای اولین بار بیش از دو ماه در برخی واحدها با قطعی برق مواجه شدیم که عدم‌النفع آن برای ما بسیار سنگین بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند