بازار سهام

01

واگرایی نماگر بورس با دو شاخص دیگر

بورس تهران روز گذشته معاملات را با افت شدید آغاز و در میانه روز اندکی از ریزش را جبران کرد و صعودی شد اما دیری نگذشت که با بالا گرفتن عرضه‌ها شاخص مجدد نزولی شد و در نهایت با کاهش بیش از 2 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 436 واحدی ایستاد. دیروز اقبال بازار به سهام کوچک‌تر بیشتر از سهام شاخص‌ساز بود تا جایی که شاخص هموزن رشد بیشتر از 4 هزار واحد معادل (02/ 1) درصد افزایش را به ثبت رساند و روی رقم 452 هزار و 419 واحدی ایستاد. همچنین شاهد جابه‌جایی سهام در معاملات خرد بورس به ارزش 9 هزار و 884 میلیارد تومان بودیم. حقوقی‌ها هم بیش از حقیقی‌ها خریدار سهام بودند و 147 میلیارد تومان وارد بازار سرمایه کردند.

 

بازار سکه

03

سکه افزایش یافت

قیمت سکه که از اواسط هفته گذشته در مسیر نزولی قرار داشت، روز دوشنبه افزایشی شد و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به ۱۱ میلیون و 8۵۰ هزار تومان رسید که افزایش 80 هزار تومانی را در مقایسه با آخرین قیمت نشان می‌دهد. اما دو قطعه دیگر ازجمله نیم‌سکه و ربع‌سکه برخلاف قطعه بزرگ‌تر کاهش یافتند و هر قطعه نیم‌سکه ۶ میلیون و200 هزار تومان و  ربع‌سکه ۴ میلیون و 200هزار تومان فروخته شد که کاهش 130 هزار تومانی را در مورد اول و کاهش 80 هزار تومانی را در ربع‌سکه نمایان می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته‌های گذشته قیمت سکه و طلا متاثر از روند کاهشی بازار ارز، نوسان ارزی و سیر نزولی قیمت دلار بود اما به نظر می‌رسد سکه همچنان دارای پشتیبانی اونس طلا جهانی است و صعود آن به بهبود قیمت سکه کمک می‌کند.

 

بازار طلای جهانی

04

روز پرنوسان طلا

قیمت طلا در نخستین روز معاملاتی بازار جهانی تحت‌تاثیر خبر توافق پیرامون بسته کمک مالی در آمریکا و سایر اخبار متاثر، روز پرنوسانی را پشت سر گذاشت اما در عین حال بالاترین قیمت در یک ماه و نیم اخیر را لمس کرد و در ساعات ابتدایی روز به 1906 دلار نیز رسید اما در ادامه از سقف روزانه عقب‌نشینی کرد و بهای هر اونس طلا به ۱۸81 دلار و 7 سنت رسید. به گفته کارشناسان اکنون که توافق بسته کمک مالی در آمریکا حاصل شده است، طلا نیروی صعودی کافی برای رسیدن به بالای مرز ۱۹۲۵ دلار را پیدا می‌کند. اگر بسته کمک مالی را با خوش‌بینی برای پایین نگه داشتن نرخ‌های بهره به مدت طولانی از سوی بانک مرکزی آمریکا یکی کنیم، می‌توان انتظار داشت که قیمت طلا حداقل تا مارس ۲۰۲۱ به خوبی پشتیبانی خواهد شد.

 

بازار اوراق مسکن

05

تشدید روند نزولی تسه9710

در جریان داد و ستد‌های بازار سرمایه، روز دوشنبه اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافت و به نظر می‌رسد سیر نزولی اوراق تمام‌شدنی نیست، زیرا این اوراق ماه گذشته با 36 درصد ریزش بیشترین افت را در بازار‌های مالی به ثبت رسانده بودند و این ریزش قیمت‌ها همچنان ادامه ‌دارد تا جایی که روز گذشته قیمت پایانی هر برگه از این اوراق 8/ 2 درصد کاهش یافت و50 هزار و 600 تومان معامله شد اما قیمت خرید تسه9710 مانند روز‌های قبل به کف قیمتی خود رسید و در قیمت 49 هزار و 560 تومان بسته شد. اوراق تسهیلات مسکن در بعضی موارد روندی مشابه روند شاخص کل را طی می‌کرد و گاهی اخبار مربوط به بازار مسکن روی قیمت تسه‌ها تاثیر‌گذار بود اما دیروقتی است که تسه9710 بی‌توجه به این موارد به روند نزولی خود ادامه داده است.

 

بازار نفت

06

کاهش 2 دلاری نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه تحت‌تاثیر شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا که باعث بسته شدن اکثر نقاط انگلیس شده و نگرانی‌ها نسبت به احیای کندتر تقاضا برای سوخت در اروپا را برانگیخته است، حدود 3 درصد ریزش کرد. بهای معاملات نفت برنت معادل 5/ 4 درصد کاهش یافت و به 50 دلار و 26 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز یک دلار و 90 سنت معادل 6/ 3 درصد کاهش یافت و به ۴7 دلار و 30 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا هم روز جمعه 5/ 1 درصد صعود کرده و به بالاترین حد از فوریه رسیده بود. به گفته فعالان بازار هفته جاری که سرمایه‌گذاران به دنبال ساماندهی به قراردادهای در اختیارشان در آستانه تعطیلات سال نو هستند، ممکن است نفت برنت به پایین ۵۰ دلار و وست تگزاس اینترمدییت به پایین ۴۵ دلار سقوط کند.

این مطلب برایم مفید است
24 نفر این پست را پسندیده اند