بازار سهام

20-01

موج‌های مثبت در جاماندگان بورسی

بورس معاملات شنبه را درحالی پشت‌سر گذاشت که بخش عمده پول‌ها به سمت گروه‌های جامانده از رالی اخیر حرکت کرد. تشکیل صف‌های خرید در سهام شرکت‌های پالایشی، پتروشیمی و معدنی‌ها از ویژگی‌های ممتاز معاملات دیروز بود که زمینه را برای ارتقای 6/ 1 درصدی شاخص کل فراهم کرد. از طرفی، شکل‌گیری فشار فروش و موج شناسایی سود در سهام گروه‌های پربازده هفته‌های اخیر، از جمله خودرویی‌ها و صنایع ساختمانی و افت قیمت‌ها منجر به هجوم تقاضا شد و بار دیگر ارزش معاملات خرد را به بالای سطح 4 هزار میلیارد تومان رساند. همچنان قیمت‌ها بر اساس حجم انبوه پول‌های ورودی پیش می‌روند تا معیارهای کلاسیک ارزشیابی.

 

بازار ارز

20-02

بازار ارز در اوج یک ماهه

دلار مسیر صعودی خود در پایان هفته قبل را طی روز شنبه ادامه داد. نرخ هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز 90 تومان افزایش یافت و به سطح 13 هزار و 740 تومانی رسید. این بالاترین نرخ دلار در یک ماه گذشته و پس از فروکش تنش‌های سیاسی بین ایران و آمریکا است. معامله‌گران ارزی رشد احتمالی تقاضای تجاری با پایان یافتن تعطیلات سال نو چینی را یکی از عوامل تقویت تقاضای دلار عنوان می‌کنند. ضمن اینکه گروهی تعطیلات داخلی پیش‌رو را عامل دیگر افزایش تقاضای احتیاطی ارز می‌دانند. در طرف عرضه نیز اختلال در اینترنت طی روز گذشته در نقش عامل محدودکننده عرضه معرفی شد تا در مجموع زمینه عبور از سقف روانی 13 هزار و 720 فراهم شود.

 

بازار سکه

20-03

استقرار سکه در فراسوی مرز روانی

سکه هم دیروز همزمان با رشد 7/ 0درصدی دلار توانست با قدرت به مسیر صعودی خود ادامه دهد. اهالی بازار طلا در هفته قبل شاهد افت 5/ 1 درصدی سکه بودند. اما روز شنبه توام با حرکت مثبت دلار در بازار داخلی و همچنین موج صعودی طلا در پایان هفته قبل، سکه مجددا سطح 5 میلیونی را تصاحب کرد. قیمت هر سکه طرح جدید دیروز 65 هزار تومان (معادل 3/ 1 درصد) افزایش یافت و به سطح 5 میلیون و 30 هزار تومانی دست یافت. عوامل محرک دلار در اولین روز هفته در جهش سکه هم نقش‌آفرینی داشتند. در این میان، آزادی عمل معامله‌گران در بازار سکه و ارسال سیگنال افزایشی از بازار جهانی در تحریک مضاعف قیمت سکه موثر بود.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند