بازار سهام

رکوردشکنی ممتد بورس

شاخص کل بورس تهران روز گذشته در ادامه رکوردشکنی خود ضمن رشد ۲/ ۱ درصدی به ارتفاع جدید ۲۵۳ هزار واحدی دست یافت. پس از مدت‌ها اقبال به سهم‌های کوچک، در معاملات دیروز شاهد چرخش محسوس محور تقاضا به روی سهام شرکت‌های کالایی و رشد قیمت‌ها به ویژه در بین غول‌های معدنی، پالایشی و پتروشیمی و شرکت‌های بزرگ گروه ترابری بودیم. در این روز، سرمایه‌گذاران حقیقی دوباره با حضور پررنگ خود در سمت خرید، مالکیت بیش از ۳۵ میلیارد تومان بورس تهران را به نفع خود تغییر دادند.  در فضای مثبت معاملات دیروز، اغلب نمادهای گروه‌های خودرویی، غذایی، قندی و سیمانی زیر فشار عرضه با افت قیمت مواجه شدند.

20-01

 

بازار ارز

دلار در قعر 5 ماهه

نرخ هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز کاهش شدید 250 تومانی را تجربه کرد و به قیمت 12 هزار و 400 تومان رسید. شاخص ارزی کشور با عقبگرد ۷/ ۲ درصدی روز گذشته نه تنها ۲۰ درصد از سقف ۱۵ هزار و ۵۷۰ تومانی خود در نیمه اردیبهشت فاصله گرفت، بلکه به کمترین مقدار از اواخر بهمن سال گذشته رسید. به این ترتیب، با عقب‌نشینی قیمت‌ها در روز گذشته، معامله‌گرانی که از ابتدای سال دلار خریده بودند، دچار زیان حدود ۶ درصدی شدند. همگرایی فزاینده نرخ‌های بازار آزاد و نرخ‌های سامانه نیما، عرضه‌کنندگان بزرگ را وارد جریان معاملات کرد و از سوی دیگر، خروج تدریجی تقاضای غیرتجاری نیز فشار مضاعفی بر قیمت‌ها وارد آورد.

20-02

 

بازار سکه

سکه زیر ضربات سنگین ارز

بهای هر سکه طرح جدید در ادامه روند نزولی خود ساعت 16 دیروز 100هزار تومان افت کرد و به قیمت 4 میلیون و 350 هزار تومان رسید. سکه با ثبت هفتمین نزول متوالی خود طی روز گذشته حدود 5/ 6 درصد از نقطه ابتدای سال عقب‌تر نشست. پیش از این، بازار ارز و سکه در میانه اردیبهشت با تشدید تنش‌های سیاسی در منطقه به بالاترین نقطه در سال جاری صعود کرده بودند و سپس با فروکش تنش‌ها در مسیر کاهشی قرار گرفتند. با کاهش تنش‌ها تقاضای احتیاطی در بازار فلز زرد رنگ باخت و قیمت‌ها تحت فشار دلار به حرکت خود در مسیر نزولی ادامه دادند. دلار در این سیر فزاینده چنان سکه را در محاصره آورد که اثر رشد طلای جهانی به فراسوی مرز ۱۴۰۰ دلار مجال خودنمایی نیافت.

20-03

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند