آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۹۰۳

 • ارمغان نفت ۴۰ دلا‌ری برای ایران

  دنیای اقتصاد- حسین راشدی: قیمت نفت پس از ۳ ماه به فراتر از ۴۰ دلار رسید؛ منحنی قیمت نفت برنت آخرین بار در نیمه اسفندماه در چنین محدوده‌ای ایستاده بود. حالا در چنین شرایطی قرار است امروز اعضای اوپک‌پلاس زیر سایه کرونا نشستی ویدئوکنفرانسی برای تمدید توافق کاهش تولید برگزار کنند؛ نشستی که در صورت بلندشدن دود سفید از آن ممکن است تابستان داغی برای بازار نفت رقم بزند. البته انتظار رشد انفجاری قیمت نفت چندان واقع‌بینانه به‌نظر نمی‌رسد؛ چراکه با افزایش بیشتر بهای طلای سیاه، تولیدکنندگان نفت شیل بار دیگر دست به ماشه خواهند شد و با افزایش عرضه قیمت را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما ارمغان نفت ۴۰ دلاری برای ایران چیست؟ هرچند آمارها نشان می‌دهد رقم صادرات نفت ایران کاهش بسیار زیادی یافته ولی با توجه به اثر روند قیمت نفت بر قیمت‌ها در بازار فرآورده‌هایی نظیر بنزین و محصولات پتروشیمی و حتی بازار کالاهای پایه نظیر سنگ‌آهن، مس و فولاد می‌توان امیدوار بود در نتیجه ثبات بازارجهانی نفت، درآمدهای صادراتی و ورودی جریان ارز به اقتصاد ایران دست کم در تابستان امسال تقویت شود؛ اتفاقی که در نهایت می‌تواند دغدغه‌های مربوط به تامین ارز مورد نیاز واردات و همچنین کاهش دامنه نوسان‌ نرخ را در بازار داخلی به دنبال داشته باشد.
 • نشت بنزین در پالایشگاه تهران حادثه آفرید

  شانا: رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران از وقوع حادثه در یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران خبر داد و گفت: متاسفانه در این حادثه یکی از همکاران‌مان را از دست دادیم. حمیدرضا جعفری اظهار کرد: یکی از واحدهای پالایشگاه تهران روز چهارشنبه، ۱۴ خردادماه و حوالی ساعت ۱۲ و ۵۰ دقیقه بر اثر نشت بنزین به بیرون شعله‌ور شده است.
 • صادرات نفت ونزوئلا در کمترین میزان ۱۷ سال اخیر

  تسنیم: صادرات نفت ونزوئلا در ماه مه به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۰۳ رسید.
 • پیش‌بینی روند قیمت نفت

  دنیای اقتصاد: اعضای اوپک پلاس امروز برای بحث بر سر تمدید اجرای فاز اول توافق‌شان که اعضا را ملزم به کاهش تجمعی ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز کرده، به‌صورت مجازی گرد هم می‌آیند. به باور بسیاری از کارشناسان این نشست چه موفقیت‌آمیز باشد و چه به شکست منتهی شود، تاثیر عمده‌ای بر سمت عرضه بازار نفت و به تبع آن قیمت‌ها خواهد گذاشت. برای فهم بیشتر روابط نفتی کشورها، آینده قیمت نفت و تاثیر آن بر کشورمان سراغ یک متخصص این حوزه به نام «نرسی قربان» رفته‌ایم. در ادامه گفت‌وگوی کوتاه این کارشناس نفتی را با «دنیای اقتصاد» می‌خوانید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر