آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۹۰۲

 • بومرنگ توافق اوپک‌پلاس

  دنیای اقتصاد: آیندگان از سال ۲۰۲۰ در تاریخ صنعت نفت به‌عنوان سالی پر از رخدادهای شوک‌آور، حیاتی و در برگیرنده تصمیمات تاریخی، سازنده و گاه‌مخرب یاد خواهند کرد. جنگ نفتی عربستان و روسیه در ماه‌های پیشین و سقوط نفت وست تگزاس اینترمدییت تا دامنه منفی قیمتی و قطع‌شدن زنجیره تقاضای جهانی بر اثر شیوع کرونا و محدودیت‌های آمد و شد در سراسر جهان بازار نفت را به ورطه‌ای تاریخی کشاند. کشورهای تولید‌کننده نفت اوپک و غیراوپک با توافق کاهش تولیدی حدود ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز توانستند تا حد زیادی کنترل بازار را در دست گیرند و به شکل موفقیت‌آمیزی، کشورها به توافق کاهش تولید پایبندی نشان دادند و قیمت‌ها تا حدی بازیابی شد. اما موفقیت این توافق می‌تواند به عاملی برای قربانی شدن و شکست این توافق نیز تبدیل شود. با افزایش تقاضا در چین و بهبود قیمت‌ها، کشورهایی چون روسیه مایل‌اند تا میزان تولید را طبق توافق اوپک‌پلاس افزایش دهند یا حتی ممکن است مانند گذشته بار دیگر به شکل خودسرانه از کاهش تولید سر باز زنند و با آغاز جنگ نفتی دیگری، بازار جهانی این بار سقوطی شدیدتر را تجربه کند.
 • نفت عربستان گران‌تر می‌شود

  ایسنا: انتظار می‌رود عربستان سعودی قیمت فروش همه گریدهای نفتی خود را که در ژوئیه به مشتریان آسیایی می‌فروشد، افزایش دهد اما حاشیه سود ضعیف پالایش احتمالا افزایش قیمت‌ها را محدود نگه خواهد داشت.
 • واردات نفت کره‌جنوبی کاهش یافت

  تسنیم: اطلاعات وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره‌جنوبی نشان می‌دهد واردات نفت‌خام این کشور در ماه مه ۲/ ۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و به ۲/ ۷۷ میلیون بشکه رسیده است.
 • اقتصاد امیرنشین نفتی امارات کوچک می‌شود

  تسنیم: پیش‌بینی می‌شود اقتصاد امیرنشین ابوظبی که بیشتر تولید نفت امارات را به‌عهده دارد ۵/ ۷ درصد در سال‌جاری میلادی به‌خاطر سقوط قیمت نفت و همه‌گیری ویروس کرونا کوچک شود. به گزارش پایگاه خبری «اس اند‌پی گلوبال‌پلتس»، انتظار می‌رود اقتصاد ابوظبی که بیشتر تولید نفت امارات را برعهده دارد، بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ به‌طور متوسط ۲/ ۲ درصد رشد کند.پیش‌بینی می‌شود این امیرنشین به‌طور متوسط ۸/ ۲ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۰ نفت تولید کند که نسبت به ۱/ ۳ میلیون بشکه تولید شده در ۲۰۱۹ پایین‌تر است.
 • کاهش ۵۰ درصدی مشعل‌سوزی در پالایشگاه ششم پارس‌جنوبی

  ایسنا: مدیر پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس‌جنوبی گفت: این پالایشگاه در سال‌جاری با تکمیل بخش‌های مختلف تولید محصولات خود را افزایش می‌دهد و اکنون شاهد تحقق ۵۰درصدی کاهش مشعل‌سوزی ناشی ازتوقف‌های اضطراری در پالایشگاه ششم هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر