آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۹۶

 • دو تهدید پیش‌روی طلای سیاه

  دنیای‌اقتصاد- حسین راشدی: مازاد عرضه نفت در بازار به‌خصوص در ماه‌های گذشته منجر به ذخیره نفت در نفتکش‌های روی آب شد که هنوز موجودی این انبارهای دریایی برخلاف ذخایر خشکی کاهش قابل‌ملاحظه‌ای نداشته است. با این وجود، قیمت نفت به دلایل مختلف از ابتدای ماه می حدود ۷۵ درصد رشد کرده است. در صورت ادامه روند سریع بهبود نفت، این نفتکش‌ها که حامل میلیون‌ها بشکه سوخت هستند می‌توانند تهدیدی برای بازار به حساب آیند.
 • تعلل ترکیه در ترمیم خط لوله صادرات گاز ایران

  تسنیم: بیژن نامدار زنگنه در خصوص وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه گفت: انفجاری که اوایل سال‌جاری در خطوط انتقال گاز ایران به ترکیه در خاک این کشور اتفاق افتاد هنوز خطوط آسیب‌دیده ترمیم نشده است. وزیر نفت گفت: این درحالی است ‌که برای ترمیم خطوط مدنظر چند روز بیشتر زمان نیاز نبود. وی افزود: ایران برای کمک به ترمیم خطوط لوله گاز اعلام آمادگی کرد اما این پیشنهاد با استقبال طرف مقابل مواجه نشد. زنگنه بیان کرد: هم‌اکنون روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان و همچنین از دو مسیر گاز به عراق صادر می‌شود. وی تاکید کرد: جدا از این مقدار کمی گاز بین آذربایجان و نخجوان سوآپ یا درحال معاوضه است. وزیر نفت در خصوص اینکه خط لوله‌ای که کمک می‌کند گاز به بصره عراق برود قرار بود محور بیشتری از بصره را پوشش دهد یعنی این لوله از بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه امتداد پیدا کند، گفت: تاکنون برنامه‌ای برای لاذقیه نبوده اگر قرار بر چنین کاری باشد ایران به لحاظ تامین گاز مشکلی ندارد. وی افزود: فعلا این موارد ایده‌هایی است که از سوی برخی‌ها مطرح می‌شود.
 • زیان ۲۰ میلیارد دلاری شرکت‌های برتر نفتی جهان

  تسنیم: براساس یک بررسی انجام شده از صورت‌های مالی ۱۲ شرکت بزرگ نفتی جهان، این شرکت‌ها در دوره سه ماه اول سال جاری میلادی متحمل ضرر خالص ۶/ ۲۰ میلیارد دلاری شده‌اند. به گزارش اویل پرایس، این درحالی است که این شرکت‌های نفتی برای دوره مشابه سال ۲۰۱۹ درآمد خالص ۴/ ۲۳ میلیارد دلاری را ثبت کرده بودند.
 • کاهش ۱۰ درصدی تقاضای سالانه نفت

  ایرنا: مرکز تحقیقات مشاوره‌ای «ریستاد انرژی» پیش‌بینی کرد که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان ۸/ ۱۰درصد کاهش خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، مرکز انرژی ریستاد، کاهش ۸/ ۱۰ درصدی تقاضای نفت معادل ۷/ ۱۰ میلیون بشکه بیشتر نسبت به سال گذشته میلادی را برای سال ۲۰۲۰ میلادی پیش‌بینی می‌کند. برآوردهای مرکز ریستاد انرژی نشان می‌دهد که کل تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۵/ ۹۹ میلیون بشکه در روز بوده که اکنون پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۸/ ۸۸ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. همچنین انتظار می‌رود تقاضا برای نفت در ماه می‌(خرداد) با ۱/ ۲۱ درصد کاهش به ۹/ ۷۷ میلیون بشکه در روز برسد. میزان تقاضا در ماه ژوئن (تیر) نیز با ۵/ ۸۴ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی شده که با کاهش ۱۴ درصدی همراه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر