آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۹۵

 • در رثای کارگزاری ایران‌دوست

  مهدی عسلی
  درگذشت جناب آقای حسین کاظم‌پور اردبیلی وزیر بازرگانی در دولت شهید رجایی، سفیر کبیر ایران در ژاپن در دوره ریاست‌جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی و نماینده با سابقه ایران در هیات عامل اوپک (و نیز مجمع کشورهای صادرکننده گازGECF) که پس از خونریزی مغزی و بستری شدن در بیمارستان در روز ۲۷ اردیبهشت ماه رخ داد نه‌تنها برای بستگان، دوستان و همکاران ایشان بلکه می‌توان گفت برای دستگاه اداره کشور و نیز مردم ایران که خدمتگزار توانمندی را از دست داده‌اند، ضایعه‌ای تاسف‌بار است.
 • روند هفتگی طلای سیاه

  دنیای اقتصاد: نفت سه هفته پیاپی بازدهی مثبتی را ثبت کرد و چیزی نمانده که در هفته جاری نیز رویه قبل را ادامه دهد. در چهار هفته گذشته نفت خام آمریکا حدود ۹۰ درصد رشد کرده و نفت شاخص برنت نیز بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است. با وجود حرکت مستمر نفت به سمت سطوح بالاتر، طبیعی است که در روزهایی شاخص‌ها به دلایل مختلف حرکت نزولی به خود بگیرند.
 • ممنوعیت ترانزیت فرآورده‌های نفتی تا پایان سال

  تسنیم: هیات‌دولت در جلسه ۲۸ اردیبهشت ماه خود ترانزیت بنزین، گازوئیل و هیدروکربورهای مشابه از ایران به کشورهای همسایه را تا پایان سال جاری ممنوع اعلام کرد.
 • سهم ۸/ ۱ درصدی یارانه بنزین از تولید ناخالص داخلی

  ایرنا: آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی صرف پرداخت یارانه انرژی به فرآورده‌های نفتی شده که در این میان سهم بنزین از این یارانه، ۸/ ۱ درصد است.
 • رقابت شدید عراق و عربستان بر سر مشتری نفتی قدیمی ایران

  ایسنا: آمار شرکت کپلر نشان داد که عربستان سعودی در آوریل ۰۸۴/ ۱ میلیون بشکه نفت در روز به هند صادر کرد و عراق را که ۷۶۰ هزار بشکه در روز صادرات داشت، مغلوب کرد و به جایگاه صادرکننده شماره یک نفت به هند دست یافت. عراق از سال ۲۰۱۷ پس از تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، به صادرکننده بزرگ نفت به هند تبدیل شد.
 • دولت‌های نفتی فقیر در معرض خطر ورشکستگی

  ایسنا: برخی از فقیرترین کشورهای تولیدکننده نفت در جهان به دلیل سقوط قیمت نفت، در بازپرداخت میلیاردها دلار وام‌هایی که از شرکت‌های بازرگانی کالا تحت توافق نفت در برابر پول دریافت کرده‌اند، تاخیر پیدا کرده‌اند که ممکن است آنها را در معرض ورشکستگی قرار دهد. در توافق‌های پیش‌پرداخت، شرکت‌های بازرگانی از قبل به یک کشور پول می‌دهند و در قبال وام خود، نفت دریافت می‌کنند. این شیوه به‌عنوان راهی برای تامین منابع در میان برخی کشورهای آفریقا و خاورمیانه مرسوم بوده است.
 • نصب جکت نخستین سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی

  ایسنا: عملیات نصب پایه نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در موقعیت مخزنی بلوک B این فاز (۱۱B) از طریق ارتباط زنده ویدیویی حسن روحانی رئیس‌جمهور با علیرضا مسعودی مدیرعامل شرکت پتروپارس در موقعیت مخزنی این فاز پنجشنبه، یکم خردادماه به‌طور رسمی آغاز شد.
 • افت رشد اقتصادی روسیه به دلیل کرونا و نفت ارزان

  تسنیم: وزیر اقتصاد روسیه گفت اقتصاد این کشور ۵ درصد در سال ۲۰۲۰ کوچک می‌شود و ارزش روبل در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت همچنان پایین می‌ماند. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت اقتصاد روسیه که در حال بررسی دورنمای سه ساله این کشور است، تغییرات قابل ملاحظه‌ای در دورنمای سال جاری میلادی نسبت به پیش‌بینی قبلی خود قبل از همه‌گیری ویروس کرونا ایجاد کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر