آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۴۹

 • هدیه نفتی روسیه به اوپک

  دنیای‌اقتصاد: جنگ قیمتی که عربستان در بازار نفت به راه انداخته است، پاسخی به امتناع روس‌ها به کاهش بیشتر تولیدات اوپک‌پلاس است. با این حال برخی مخالفت مسکو با کاهش تولید را «هدیه‌» روسیه به عربستان و اوپک می‌دانند؛ هدیه‌ای که در بلندمدت نتایج آن دیده خواهد شد.
 • بازگشت نفت به مسیر افزایشی

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت که مسیری کاهشی داشت، جمعه بیش از ۵درصد افزایش یافت تا مقداری از افت روزهای قبل را جبران کند. بهای نفت برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ به وقت تهران) با یک دلار و ۸۵ سنت افزایش معادل ۶/ ۵ درصد وارد کانال ۳۵ دلار بر بشکه شد. همچنین نفت‌خام آمریکا دیروز ۵/ ۵ درصد افزایش یافت تا در قیمت ۲۴/ ۳۳ دلار در هر بشکه معامله شود.
 • تکذیب تعطیلی پمپ بنزین‌ها به دلیل شیوع کرونا

  تسنیم: سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هیچ پمپ بنزینی در هیچ نقطه کشور تعطیل نشده و اخباری که درخصوص تعطیل شدن پمپ بنزین در برخی شهرها و استان‌ها در فضای مجازی آمده تماما شایعه و کذب است.فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار کرد: در روزهای آینده نیز هیچ پمپ‌بنزینی تعطیل نخواهد شد.وی افزود: اگر شایعه‌ای در فضای مجازی درخصوص تعطیلی پمپ‌بنزین‌ها در شهر یا استانی مطرح شده تماما کذب است و هم‌اکنون سیستم توزیع فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین به‌صورت عادی و بدون هیچ‌گونه اختلالی در سراسر کشور درحال انجام است.سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به اینکه خبری غیررسمی و بدون منبع بین مردم مطرح شده که ممکن است برای جلوگیری از تردد مردم سهمیه‌های سوخت ماه اسفند به ماه‌ آینده انتقال نیابد یا مصوبه ذخیره ۶ ماهه سهمیه‌ها در کارت‌های سوخت لغو شود، گفت: این خبر نیز شایعه است و هیچ تصمیمی یا ابلاغیه‌ای مبنی بر منتقل نشدن سهمیه اسفند به ماه بعد وجود ندارد و همان‌طور که از گذشته مطرح شده سهمیه‌های سوخت تا ۶ ماه در کارت‌های شخصی ذخیره می‌شود.
 • کرونا مصرف سی‌ان‌جی را کاهش نداده است

  شانا: قائم‌مقام شرکت‌ ملی‌ پخش‌ فرآورده‌های‌ نفتی‌ ایران گفت: شیوع ویروس کرونا مصرف سوخت سی‌ان‌جی را نسبت به گذشته کاهش نداده و به بیش از ۲۴ میلیون مترمکعب در روز رسیده است. حمید قاسمی‌ده‌چشمه افزود: دلیل کم نشدن مصرف سی‌ان‌جی همانند مصرف بنزین در دوران شیوع ویروس کرونا این است که صاحبان وانت و تاکسی‌ها برای درآمدزایی از خودروهای خود استفاده می‌کنند و عمده مصرف‌کنندگان سوخت سی‌ان‌جی، تاکسی‌ها و وانت‌بارها هستند.براساس این گزارش، تبدیل خودروهای بنزین‌سوز به گازسوز آغاز شده و در قالب دو برنامه تبدیل کارگاهی منظم و کارخانه‌ای درحال انجام است.
 • افزایش ۶ درصدی سهم خاورمیانه و آفریقا از تولید گاز جهان

  ایرنا: درحال‌حاضر سهم کشورهای خاورمیانه و آفریقا در تولید گاز جهان ۲۲ درصد است که این عدد تا ۲۰ سال آینده به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.منطقه منا یا همان محدوده شمال آفریقا و خاورمیانه، ۴۶ درصد از منابع گازی جهان را در اختیار دارد و از این‌رو از نظر ذخیره گاز طبیعی، منطقه مهمی در جهان به‌شمار می‌رود.با این حال این کشورها با وجود سهم ۴۶ درصدی از منابع گازی تنها ۲۲ درصد گاز جهان را تولید می‌کنند.البته آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده سهم این منطقه از تولید گاز تا سال ۲۰۴۰ به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین این آژانس پیش‌بینی کرده تولید گاز در خاورمیانه تا چهار سال دیگر رشدی ۸/ ۱ درصدی را تجربه می‌کند .

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر