آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۹۸

 • خطای نفتی در ذهن ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بارها ثابت کرده است که «نفت» برای او و برنامه‌های سیاسی‌ داخلی و بین‌المللی‌اش نقشی حیاتی دارد. از همین رو ممکن است او و مشاورانش در جریان صدور دستور ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، نیم‌نگاهی به «نفت» داشته‌‌اند. اهمیت توجه به «نفت» در اتخاذ این تصمیم تروریستی در آنجاست که این اتفاق تنش‌زا در خاورمیانه به‌عنوان قلب تپنده تولید طلای سیاه دنیا رخ داده است.
 • فروکش تب بازار جهانی نفت

  دنیای‌اقتصاد: بازار نفت بعد از لمس قیمت ۷۰ دلار در روز دوشنبه، روز گذشته را با آرامش نسبی آغاز کرد. بعد از دو روز صعود متوالی قیمت‌ها به‌دنبال نگرانی از تنش‌های ژئوپلیتیک، روز گذشته قیمت نفت اندکی کاهش یافت. به گفته کارشناسان حال معامله‌گران منتظر هستند که ببینند آیا تنش‌های منطقه‌ای به اختلال واقعی در عرضه نفت منجر خواهد شد یا خیر؟
 • یارانه انرژی از جیب کولبران

  مهدی محقق کارشناس انرژی
  کارمندی بازنشسته، با حقوقی حداقلی را که پس از سال‌ها با حقوق کارمندی خود یک خانه‌ و یک پراید تهیه کرده‌ است، تصور کنید؛ کارمندی که شاید یکی از شما خوانندگان این مطلب همانند او باشید یا یکی از اقوامتان چنین باشد. براساس طبقه‌بندی وزارت رفاه و تامین اجتماعی، کارمند مورد نظر ما چون یک خانه و یک خودرو دارد، در میان سه دهک بالای جامعه است و احتمالا این روزها از کسانی است که از قطع‌شدن یارانه نقدی خود آزرده خاطر شده‌ و از وضع معیشتی ناراضی‌اند. در این ایام او حتما خبر یخ‌زدن فرهاد خسروی، کولبری را که در سرمای کوهستان متاسفانه جان خود را از دست داد، شنیده ‌است.
 • افتتاح سومین سکوی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی

  شانا: قائم‌مقام طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی از بهره‌برداری و ارسال گاز تولیدی سومین سکوی این طرح به پالایشگاه خشکی خبر داد.به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، علی‌اصغر صادقی، ظرفیت برداشت روزانه گاز از سکوی فاز ۲۳ را ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب (۱۴ میلیون مترمکعب) عنوان کرد و گفت: مشعل سکوی ۲۳ پس از تکمیل مراحل هوک‌آپ و راه‌اندازی، با بازشدن و جریان‌دهی به چاه‌ها روشن شد و این سکو، یکشنبه (۱۵ دی‌ماه) با ارسال پایدار گاز به پالایشگاه ساحلی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی به بهره‌برداری رسید.
 • غول نفتی آمریکایی کارکنان خارجی خود را از عراق خارج کرد

  ایسنا: شرکت آمریکایی شورون در یک اقدام احتیاطی، کارکنان خارجی خود در شمال عراق را از این کشور خارج کرد و به شرکت‌های نفتی دیگر پیوست که در نتیجه تنش‌های ژئوپلیتیکی روزهای اخیر به خارج کردن کارکنانشان از خاک عراق اقدام کرده‌اند.مقامات آمریکایی روز جمعه ساعاتی پس از اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سرلشکر قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از فرماندهان حشد الشعبی در بغداد، از شهروندان آمریکایی خواسته بودند خاک عراق را ترک کنند.شرکت شورون اعلام کرد شمار کوچکی از کارمندان و پیمانکاران خارجی این شرکت به‌عنوان یک اقدام احتیاطی از منطقه کردستان عراق خارج شده‌اند. سایر شرکت‌های نفتی و خدمات انرژی بین‌المللی شامل آمریکایی‌ها از روز جمعه ده‌ها نفر از کارکنانشان را از عراق خارج کرده‌اند.براساس گزارش رویترز، شرکت شورون فعالیت کوچکی در عراق دارد که انتظار می‌رود تا اواسط سال، تولید ۲۰ هزار بشکه نفت در روز را آغاز کند. سخنگوی شورون اعلام کرده که فعالیت‌های این شرکت با استفاده از کارکنان بومی و کارمندان خارجی که از راه دور کار می‌کنند، ادامه پیدا خواهد کرد.
 • رمز کارت‌های سوخت‌ جدید چیست؟

  ایرنا: سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: رمز کارت سوخت خودروهای جدید و کارت سوخت‌های المثنی که صادر می‌شود همان رمز پیش فرض یعنی چهار شماره آخر کارت ملی صاحب کارت سوخت خواهد بود.فاطمه کاهی اعلام کرد: بعد از سهمیه‌بندی بنزین،‌ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فرصتی یک ماهه تا پایان آذر را برای فعال‌سازی رمز کارت سوخت تعیین کرد که طی آن ۴ رقم آخر کارت ملی فردی که کارت سوخت به نام او صادر شده، ‌به عنوان رمز پیش‌فرض کارت‌های سوخت در نظر گرفته شد.
 • برگزاری همایش بومی‌سازی کاتالیست‌های صنایع پالایشگاهی

  گروه بنگاه‌ها: همایش بومی‌سازی کاتالیست با رونمایی از کاتالیست‌های استراتژیک صنایع پالایشگاهی به میزبانی شرکت نفت و گاز سرو برگزار خواهد شد.محمدامین ابراهیمی، دبیر اجرایی این همایش به «دنیای‌اقتصاد» گفت: برگزاری همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنایع پتروشیمی و پالایش به همت این شرکت تولیدی انجام می‌شود تا ضمن ایجاد زبانی مشترک و هم‌اندیشی میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کاتالیست در ایران، عملکرد کاتالیست‌های بومی شده تاکنون مورد بحث و بررسی قرار گیرد و شاهد خودکفایی در عرصه‌های دیگر این صنعت نیز باشیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر