آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۶۰

 • صف‌آرایی معکوس معامله‌گران نفت

  دنیای اقتصاد: معامله‌گران بازار نفت برخلاف پیش‌بینی سازمان‌هایی چون آژانس بین‌المللی انرژی، اوپک و اداره اطلاعات انرژی آمریکا، انتظار دارند عرضه و تقاضای طلای‌سیاه در سال آینده میلادی به شکل قابل‌توجهی به یکدیگر نزدیک شوند. این انتظار در شرایطی از سوی معامله‌گران ایجاد شده است که سازمان‌های یادشده همگی پیش‌بینی‌ کرده‌اند ۲۰۲۰، سال سبقت عرضه نفت‌خام از تقاضای آن و رشد موجودی‌ها باشد. با این حال نشانه‌هایی در روند معاملات آتی نفت‌خام آشکار شده که از انتظار معامله‌گران برای عقب‌ماندن عرضه از رشد تقاضای نفت‌خام در سال آینده میلادی حکایت دارد. این اتفاق باعث شده است ترکیبی از انتظار برای کاهش عرضه و انتظار برای رشد سریع‌تر تقاضا در سال ۲۰۲۰، معاملات نفت‌خام را به سمت موقعیت بک‌واردیشن هدایت کند.
 • افزایش ۱۰ درصدی مصرف سی‌ان‌جی بعد از سهمیه‌بندی بنزین

  ایرنا: مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به رشد ۱۰ درصدی مصرف سی‌ان‌جی در هفته گذشته گفت:‌ بعد از سهمیه‌بندی بنزین مصرف سی‌ان‌جی در کشور ۲ میلیون مترمکعب در روز افزایش داشته است.
 • واریز مابه‌التفاوت قیمت بنزین به‌صورت اعتبار بانکی

  ایسنا: مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: وزارت نفت معادل تفاوت قیمت بنزین یارانه‌ای و نیمه‌یارانه‌ای را به‌صورت اعتبار در کارت بانکی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، وانت بارها و پیک‌های موتوری قرار ‌می‌دهد که این اعتبار در جایگاه‌های سوخت فقط برای خرید سوخت قابل برداشت است. شهرام رضایی در هفتمین جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم بازار کشور اظهار کرد: این تصمیم طبق مصوبه اخیر دریافتی برای سهمیه بنزین بوده و وزارت نفت به محض دریافت اطلاعات این ناوگان که توسط وزارت کشور مورد تایید قرار گرفته است، این اعتبار را به شماره حساب ناوگان حمل‌ونقل عمومی، وانت بارها و پیک‌های موتوری دارای مجوز واریز کند که فقط در جایگاه‌های سوخت قابل برداشت است.
 • برداشت روزانه گاز از پارس‌جنوبی به ۶۸۰ میلیون مترمکعب می‌رسد

  شانا: مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تشریح تازه‌ترین وضع فازهای باقی‌مانده پارس‌جنوبی گفت: با بهره‌برداری از سکوهای جدید، ظرفیت برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی از ۶۳۰ میلیون مترمکعب کنونی به ۶۸۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام در بازدید میدانی از طرح‌های درحال توسعه پارس‌جنوبی اظهار کرد: مطابق برنامه‌هایی که از ابتدای امسال تعیین شده، فعالیت‌های توسعه‌ای پارس‌جنوبی در سه طرح ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ با اتکا به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های داخلی با جدیت تمام درحال انجام است.

بیشتر