آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۸۹

 • پیش‌بینی کاهشی از قیمت نفت در ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: از آنجا که اوج‎گیری مداوم جنگ تجاری ایالات‌متحده آمریکا و چین نگرانی‎هایی در مورد آینده رشد تقاضای نفت ایجاد کرده است، تحلیلگران بازار نفت پیش‌بینی قیمتی خود را برای سال ۲۰۲۰ کاهش داده‌اند. آن‌طور که بررسی‌های موسسه آرگوس در نظرسنجی از هشت بانک‌ بین‌المللی نشان می‌دهد، تحلیلگران انتظار دارند که قیمت آتی نفت دریای شمال (برنت) سال آینده نزدیک به ۶۵ دلار در هر بشکه قرار گیرد که این رقم بیش از ۵/ ۴ دلار در بشکه کمتر از پیش‌بینی قبلی آنها است که در ماه آوریل یعنی حدود ۴ماه پیش ارائه شده است. آنها همچنین با کاهش ۲/ ۴ دلاری برآورد خود از متوسط قیمت نفت‌خام آمریکا در سال ۲۰۲۰ آن را به ۸/ ۵۷ دلار بر بشکه رساندند.
 • ورود لبنان به عرصه نفت و گاز

  تسنیم: لبنان که ناشناخته‌ترین سرزمین نفت و گاز دریایی در شرق مدیترانه است، خود را برای ورود احتمالی به جمع تولیدکنندگان آماده می‌کند. به گزارش اویل پرایس، در پایان ۲۰۱۹ (به احتمال زیاد در نوامبر و دسامبر) حفاری دریایی در لبنان آغاز می‌شود و هدف آن حوزه‌های بسیار حاصلخیز است. لبنان براساس مطالعات لرزه‌ای تخمین می‌زند ذخایر گاز طبیعی آن ۲۵ تریلیون فوت مکعب باشد، ولی تمام این مقدار از نظر اقتصادی قابل دسترسی نیست. در ۲۰۱۸، لبنان اولین قرارداد اکتشاف و تولید نفت و گاز دریایی خود را با شرکت‌های توتال فرانسه، انی ایتالیا و نواتک روسیه بست. سایر کشورها مخصوصا شرکت‌های روسی علاقه‌مند به دور دوم این قراردادها هستند. انتظار می‌رود اولین چاه در پایان ۲۰۱۹ حفر شود. دور دوم حفاری‌ها قبل از آغاز سال ۲۰۲۰ نخواهد بود. شرکت لوک اویل روسیه، بریتیش پترولیوم انگلیس و پتروناس مالزی نیز علاقه‌مندی خود را نشان داده‌اند. به‌رغم مشارکت واشنگتن در آماده‌سازی حفاری‌ها، تاکنون هیچ شرکت آمریکایی رسما آمادگی خود را برای حضور در این پروژه‌ها نشان نداده است.
 • آیا چین مانع دسترسی به ۵/ ۲ تریلیون دلار نفت و گاز می‌شود؟

  ایسنا: آمریکا، چین را به مداخله در عملیات حفاری نفت و گاز در سواحل ویتنام در آب‌های مورد مناقشه دریای جنوب چین متهم کرده است. به گزارش اویل پرایس، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهار کرد: آمریکا از اینکه چین به مداخله در فعالیت‌های نفت و گاز در منطقه اقتصادی انحصاری ویتنام ادامه می‌دهد، به شدت نگران است.چین اوایل ماه میلادی جاری یک کشتی مطالعاتی را همراه با اسکورت نظامی به منطقه مورد بحث اعزام کرده بود.
 • وضعیت پتروشیمی‌ها و کارت سوخت با حضور وزیر نفت بررسی شد

  ایرنا: رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به حضور وزیر نفت در نشست این فراکسیون، گفت: زنگنه در پاسخ به سوال نمایندگان وضعیت پتروشیمی‌ها، تولید کود، قیر، بازگشت ارز پتروشیمی‌ها به سامانه نیما و کارت سوخت را تشریح کرد. به گزارش خانه‌ ملت، حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی نیز در توضیح نشست این فراکسیون با حضور وزیر نفت گفت: نمایندگان و اعضای فراکسیون در این نشست سوالاتی از وزیر نفت پرسیدند و درخواست کردند که به آنها پاسخ داده شود.بیژن نامدار زنگنه در توضیح سوال نمایندگان اظهار کرد: وزارت نفت در مورد پتروشیمی‌ها فقط مسوول تولید است و مسوول فروش و بازار نیست، تمام کود کشور نیز توسط وزارت دفاع تولید می‌شود و وزارت نفت تاثیری در قیمت آن ندارد. وزیر نفت با تاکید بر اینکه اعتقاد به جوانگرایی در وزارت نفت دارم، افزود: ما حدود ۵/ ۲ تا ۳ برابر مصرف داخلی تولید کود داریم.

بیشتر