آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۸۷

 • مسیر انحرافی اصلاح مصرف بنزین

  دنیای اقتصاد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به‌منظور تشویق شهروندان به استفاده بیشتر از کارت سوخت شخصی، سقف میزان سوخت‌گیری با کارت جایگاه‎ها در هر بار را به ۳۰ لیتر محدود کرد. با این حال درخصوص کارآ بودن چنین تصمیمی تردیدهایی وجود دارد. این اقدام احتمالا تنها به افزایش مدت زمان سوخت‌گیری و طویل شدن صف خودروها در جایگاه‌ها منجر خواهد شد و نمی‌تواند چندان عموم مردم را به استفاده از کارت سوخت شخصی ترغیب کند.
 • پاتک نفتی چین به آمریکا

  دنیای اقتصاد: تلاش‌های طلای سیاه طی هفته‌‌های اخیر برای رسیدن به قله ۶۰ دلار، روز گذشته و با تشدید جنگ تعرفه‌ای میان چین و آمریکا ناکام ماند. پکن دیروز اعلام کرد بر ۷۵ میلیارد دلار از محصولات آمریکایی از جمله نفت، تعرفه‌ اعمال می‌کند. این خبر درست خلاف جهت انتظار فعالان بازار نفت بود. در روزهای گذشته امیدواری به بهبود مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین بود که مانع ریزش چشم‌گیر قیمت‌ها شده بود. این امیدواری به خصوص با تمدید معافیت ۹۰ روزه شرکت هوآوی چین از تعرفه‌های آمریکا به بازار نفت تزریق شد با این حال اقدام روز گذشته پکن علیه واشنگتن این امید را از میان برد.
 • بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت کدام کشورها هستند؟

  ایسنا: آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ بوده است. به گزارش استاتیستا، با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش مصرف نفت به‌دلیل نگرانی‌های محیط‌زیستی، مصرف نفت در جهان هنوز در سطح بسیار بالایی قرار دارد. تا سال ۲۰۱۸ آمریکا بیشتر از هر کشور دیگری در جهان نفت مصرف کرده است. این در حالی است که ایران نیز با مصرف حدود۹/ ۱میلیون بشکه نفت در روز در رتبه یازدهم بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت قرار دارد.
 • کشف اولین میدان نفتی پس از استقلال سودان جنوبی

  تسنیم: وزیر نفت سودان جنوبی اعلام کرد این کشور یک اکتشاف کوچک نفتی در ایالت نیل شمالی داشته که اولین اکتشاف آن از زمان استقلال در ۲۰۱۱ بوده است. به گزارش رویترز، اکتشاف نفت به‌خاطر جنگ و بی‌ثباتی در سودان متوقف شده بود. میدان نفتی جدید در منطقه آدار ۳/ ۵ میلیون بشکه نفت قابل‌برداشت دارد و به میادین نفتی پالوچ متصل خواهد شد. این میادین نفتی توسط شرکت نفت‌آدار مدیریت می‎شوند. وزیر نفت سودان گفت: «تولید تا انتهای سال‌جاری میلادی آغاز خواهد شد. فعلا ما خیلی هیجان‌زده هستیم. طی چند هفته آینده اکتشاف در اولویت خواهد بود. ما در سراسر سودان جنوبی حرکت خواهیم کرد.»سودان تقریبا تمام درآمد خود را از نفت به دست می‌آورد و تولیدش را تقویت کرده است. این کشور در حال حاضر ۱۸۰ هزار بشکه در روز تولید دارد و سعی دارد اقتصاد خود را پس از جنگ داخلی ۵ ساله بازسازی کند. در ۲۰۱۲، یک درگیری با سودان بر سر هزینه‌های خط لوله باعث شد سودان جنوبی صنعت نفت خود را برای بیش از یک‌سال ببندد. دولت سودان جنوبی قصد دارد تا اواسط ۲۰۲۰، به سطح تولید پیش از جنگ که ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود، برسد.
 • اساسنامه شرکت ملی گاز به صحن مجلس می‌رود

  ایرنا: عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به پایان بررسی اساسنامه شرکت ملی گاز در این کمیسیون گفت:‌ این اساسنامه تا دو هفته آینده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و به رای گذاشته خواهد شد.علی گل‌مرادی با بیان اینکه اساسنامه شرکت ملی گاز به‌عنوان یک گام مهم با مشارکت همه اعضای کمیسیون و کمیته حقوقی آن نهایی شد،‌ ادامه داد: در هفته گذشته جلسه جمع‌بندی برگزار شد و با توجه به بررسی‌های همه جانبه،‌ این طرح تا دو هفته دیگر در صحن مجلس در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 • توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در قالب قراردادهای جدید نفتی

  ایرنا: مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در قالب قراردادهای جدید نفتی (IPC) خبر داد و گفت: علاوه‌بر آن مذاکره برای توسعه میادین دیگر مانند یاران و سهراب نیز در قالب این قراردادها ادامه دارد.کریم زبیدی با اشاره به اینکه اکنون قراردادهایی برای افزایش ضریب بازیافت و ازدیاد برداشت در میادین مختلف نفتی مانند چشمه خوش، ‌پایدار غرب و شرق، سپهر،‌ جفیر و... در قالب قراردادهای جدید نفتی بسته شده،‌ ادامه داد:‌ اتمام این قراردادها به افزایش برداشت از میادین نفتی کشور و بالا رفتن توان تولید منجر خواهد شد.

بیشتر