آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • خیز دوباره نفت برای ۶۰ دلار

  دنیای اقتصاد: نفت شاخص برنت روز گذشته برای دومین بار طی بیش از دو هفته اخیر برای عبور از مرز ۶۰ دلار خیز برداشت. جهش قیمت‌ها این بار نیز به دنبال سیگنال‌های مثبتی بود که از روند جنگ تجاری منتشر می‌شد. وزیر بازرگانی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور معافیت شرکت هوآوی از تحریم‌ها را ۹۰ روز دیگر تمدید می‌کند. به دنبال این خبر قیمت نفت‌خام آمریکا در این روز که اولین روز معاملاتی هفته در بازارهای جهانی محسوب می‌شود، بیش از۳/ ۱ دلار بر بشکه معادل ۴/ ۲ درصد افزایش یافت و به بیش از ۲/ ۵۶ دلار بر بشکه رسید. نفت برنت نیز ۱/ ۱ دلار معادل حدود ۹/ ۱ درصد افزایش یافت و بیش از ۷/ ۵۹ دلار بر بشکه معامله شد. تحت تاثیر این تحولات قیمت‌ها روز گذشته به شکل محدودتر به رشد خود ادامه دادند و برنت در اولین ساعات بازگشایی بازارها توانست از مرز ۶۰ دلار بر بشکه عبور کند.
 • رتبه‌بندی دارندگان رکورد رشد تولید نفت و گاز

  ایسنا: شرکت گازپروم روسیه در بیش از پنج سال گذشته بالاترین رشد تولید را در میان شرکت‌های تولیدکننده انرژی جهان داشته است. به گزارش رویترز، شرکت ریستادانرژی با بررسی تولید تمامی شرکت‌های تولید و اکتشاف جهان به رتبه‌بندی آنها بر مبنای رشد تولید از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ پرداخت و براساس این رتبه‌بندی، گازپروم در رده نخست قرار گرفت و پس از آن تولیدکنندگان گاز شیل در آمریکا و چین قرار گرفتند؛ در‌حالی‌که شرکت BP نیز در میان سایر غول‌های نفتی بالاتر ایستاد. منابع موجود در خشکی، خواه مرسوم یا غیرمرسوم، بزرگ‌ترین منبع رشد بودند.
 • نکته مثبت افت قیمت نفت برای شرکت‌های بزرگ نفتی

  شانا: قیمت نفت دوباره کاهش یافته است و این مساله برندگان و بازندگانی دارد. کشورهای صادرکننده نفت در حال کاهش درآمد و از دست دادن ثروت‌های خود هستند، اما احتمال می‌رود شرکت‌های نفتی بین‌المللی فرصت دسترسی به مناطقی را پیدا کنند که پیش از این در دسترس مالکیت بخش خصوصی نبوده است. به گزارش فایننشال‌تایمز، افت قیمت نفت در هفته گذشته، تعجب‌برانگیز نبوده است. پیش‌بینی‌ها درباره رشد تقاضای نفت، کاهش یافته است و نگرانی مستمری از پیامد منفی جنگ تجاری آمریکا و چین بر تقاضا وجود دارد. بسیاری نگران هستند که در حال نزدیک شدن به رکود جهانی اقتصاد هستیم و مهم‌تر از همه اینکه انتظارها برای توقف کامل صادرات نفت ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، محقق نشده‌اند.
 • تشریح برنامه‌های نفت در توسعه همکاری با بخش خصوصی

  شانا: مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران، طرح‌ها و پروژه‌های در حال اجرای این شرکت با همکاری بخش خصوصی را تشریح کرد. به گزارش اتاق بازرگانی، رامین قلمبر دزفولی به پروژه خط لوله انتقال نفت خام گوره-جاسک اشاره و با اعلام اینکه طول این خط لوله حدود ۱۰۳۰ کیلومتر است، گفت: همه لوله مورد نیاز احداث این خطوط لوله از داخل کشور تامین می‌شود و پمپ‌های مورد نیاز این مسیر نیز از شرکت‌های داخلی تامین خواهد شد. او به پروژه نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‌های نفتی کشور که در قالب ٣٣ بسته کاری تعریف شده هم اشاره کرد و افزود: تاکنون قرارداد ۱۰ پروژه با بخش‌خصوصی امضا شده و امضای ۱۰ قرارداد دیگر این پروژه نیز در دستور کار است. با اجرای این بسته‌های کاری، روزانه حدود ۲۸۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران افزوده خواهد شد.
 • مسابقه آمریکایی‌ها برای بالا بردن صادرات نفت

  ایسنا: مسابقه شرکت‌های آمریکایی برای توسعه پایانه‌های نفتی که بارگیری ابرنفتکش‌ها را در ساحل منطقه گلف کاست امکان‌پذیر کند، پرتعداد مانده است. به گزارش بلومبرگ، طی مدت یک سال بیش از ۱۰ پروژه برای پایانه‌ها پیشنهاد شده‌اند که مجموعا می‌توانند روزانه ۸ میلیون بشکه نفت را در ابرنفتکش‌های VLCC بارگیری کنند. درحالی‌که همه این پایانه‌ها ضروری نیستند، اما شرکت‌ها قصد دارند به پیشبرد این پروژه‌ها ادامه دهند.

بیشتر