آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۷۹

 • آخرین پرسش‌ها از کارت سوخت

  دنیای اقتصاد: استفاده از «کارت سوخت» از امروز در جایگاه‌های سوخت چهار کلان‌شهر کشور اجباری می‌شود. این طرح پس از مدت‌ها بحث و چالش پیرامون انتخاب بهترین راه برای کنترل مصرف و قاچاق سوخت، با کنار گذاشتن روش‌های دیگر مانند سهمیه‌بندی بنزین یا توزیع سوخت در میان تمام افراد جامعه و تشکیل بازاری برای عرضه بنزین مازاد افراد در آن، از امروز (۲۲ مرداد ۹۸) و با دو روز تاخیر نسبت به تاریخ پیشین اعلام‌شده، اجرایی می‌شود.
 • تلاش برای کاهش وابستگی به نفت

  دنیای اقتصاد: افت قیمت نفت به کاهش درآمدهای بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان انجامیده، موضوعی که این شرکت را به تکاپوی متنوع کردن منابع درآمدی خود انداخته است. آن‌طور که بلومبرگ گزارش می‌دهد، آرامکو (شرکت دولتی نفت عربستان) روز گذشته به انتشار صورت مالی خود در نیمه اول ۲۰۱۹ اقدام کرد، این دومین صورت مالی این شرکت است که به‌طور عمومی منتشر می‌شود و نشان از جدی بودن سعودی‌ها در تصمیم به فروش سهام این شرکت دارد. بر این اساس، درآمد خالص آرامکو به دنبال افت متوسط قیمت نفت در نیمه اول سال میلادی جاری ۱۲ درصد کاهش یافته و به ۹/ ۴۶ میلیارد دلار رسیده است. همزمان با انتشار صورت مالی، اخباری مبنی بر توافق اولیه برای خرید ۲۰ درصد از سهام بزرگ‌ترین شرکت پتروپالایشی دنیا توسط آرامکو منتشر شد که به اعتقاد بلومبرگ، نشان از تلاش این شرکت برای تنوع‌بخشی به درآمدهای خود دارد.
 • ضریب بازیافت ۵ درصدی در بزرگ‌ترین میدان مشترک نفتی ایران

  شانا: مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: بر اساس MDPهای ارائه‌شده به شرکت ملی نفت ایران که مبنای توسعه میدان‌های آزادگان جنوبی و شمالی قرار گرفت، ضریب بازیافت اولیه آزادگان جنوبی در لایه سروک ۱/ ۵ درصد و ضریب بازیافت اولیه آزادگان شمالی در این لایه ۵/ ۴درصد بوده و این در حالی است که حدود ۹۰ درصد نفت آزادگان در لایه سروک قرار دارد.
 • اوپک دست به کار می‌شود؟

  ایسنا: اوپک در نظر دارد در نشست کمیته نظارتی این گروه که ماه میلادی آینده برگزار می‌شود، به کاهش قیمت نفت واکنش نشان دهد. قیمت‌های نفت از آوریل ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده و نفت برنت در واکنش به آمار اقتصادی ضعیف و نگرانی‌ها نسبت به تیرگی بیشتر روابط تجاری میان آمریکا و چین، پایین ۵۹ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.
 • متولی راه‌اندازی و بهره‌برداری فاز ۱۴ پارس جنوبی مشخص شد

  ایرنا: شرکت بهره‌برداری و مدیریت پتروپارس (POMC) برنده مناقصه عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری فاز ۱۴ پارس جنوبی شد. بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا مسعودی مدیر عامل شرکت پتروپارس افزود: شرح کار این پروژه شامل ﻧﻈﺎرت ﺑﺮ ﻋﻤﻠﯿﺎت ﭘﯿﺶ‌راه‌اﻧﺪازی، اﺟﺮای ﻋﻤﻠﯿﺎت راه‌اﻧﺪازی، اﺳﺘﺎرت‌آپ، ﺑﻬﺮه‌ﺑﺮداری، آزﻣﺎﯾﺶ ﺗﻀﻤﯿﻦ ﻋﻤﻠﮑﺮدی و ﺳﻨﺎرﯾﻮی ﺗﻮﻟﯿﺪ زودﻫﻨﮕﺎم (First production) می‌شود. وی افزود: امروز مهم‌ترین دغدغه پتروپارس حفظ نیروی انسانی متخصص و با تجربه است، بنابراین ضمن شرکت در مناقصه و بررسی همه‌جانبه اسناد و مدارک و برنده شدن در مناقصه، بسیار تلاش کردیم زمینه ادامه همکاری نیروهایی که به علت اتمام کار در سایر پروژه‌ها در شرف قطع همکاری هستند فراهم شود. پیش از این پتروپارس پروژه‌های راه‌اندازی، استارت‌آپ، بهره‌برداری و خدمات صنعتی فاز ۱۲ (پالایشگاه نهم)، تعمیرات، نگهداری و بهره‌برداری فاز ۱۹ (پالایشگاه دهم) در منطقه پارس جنوبی و عملیات بهره‌برداری پالایشگاه گازی شهید هاشمی‌نژاد (خانگیران) را به‌عهده داشته است. در این شرایط تنها فاز پارس جنوبی که همچنان توسعه آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد،‌ فاز ۱۱ پارس جنوبی است. این فاز قرار بود توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت توتال،‌ سی‌ان‌پی‌سی چین و پتروپارس توسعه پیدا کند، اما بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث خروج توتال و مسکوت ماندن قرارداد شده است.
 • غول آمریکایی از ابرپروژه نفتی عراق کنار گذاشته نمی‌شود

  ایسنا: وزارت نفت عراق اعلام کرد توافق با شرکت‌های BP و انی به معنای کنار گذاشتن اکسون موبیل نیست و همچنان سرگرم مذاکره با این غول انرژی آمریکایی درباره قرارداد بزرگی برای بهبود زیرساخت نفتی جنوب این کشور است. وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد توافق با شرکت BP انگلیس و انی ایتالیا، بخشی از ابرپروژه ۳۰ ساله به ارزش ۵۳ میلیارد دلار نیست. این توافق ساخت دو خط لوله نفتی زیردریایی برای صادرات از طریق خلیج‌فارس را دربرمی‌گیرد. پنج‌شنبه گذشته رویترز به نقل از پنج مقام نفتی عراق خبر داده بود عراق در آستانه قرارداد با شرکت‌های BP انگلیس و انی ایتالیا برای پروژه خط لوله صادرات است که در ابتدا به‌عنوان بخشی از توافق بزرگ با اکسون موبیل برنامه‌ریزی شده بود. وزارت نفت عراق اعلام کرد به توافق نرسیدن یا عدم امضای قرارداد میان دو طرف به معنای پایان مذاکرات یا عدم حضور اکسون موبیل در این پروژه نیست. توافق با شرکت‌های BP انگلیس و انی ایتالیا به دو خط لوله نفتی زیردریایی محدود شده است.
 • تولید نفت روسیه افزایش یافت

  تسنیم: تولید نفت در روسیه طی هفته اول آگوست افزایش یافت و به ۳۲/ ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. به گزارش هلنیک شیپینگ‌نیوز، این میزان نسبت به میانگین ۱۵/ ۱۱ میلیون بشکه در ماه جولای بیشتر بود. این مقدار تولید بیشتر از تعهد مسکو نسبت به قرارداد کاهش تولید اوپک است. روسیه متعهد شده است تولیدش را ۲۲۸ هزار بشکه در روز نسبت به سطح مبنای ۴۱/ ۱۱ میلیون بشکه در روز در اکتبر ۲۰۱۸ پایین بیاورد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت انتظار می‌رود تولید نفت روسیه در سال‌جاری میلادی به ۵۵۶ تا ۵۵۷ میلیون تن معادل ۱۷/ ۱۱ تا ۱۹/ ۱۱ میلیون بشکه در روز برسد که همگام با توافق کاهش تولید اوپک است.

بیشتر