آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۶۹

 • امید بازار نفت به تصمیم آمریکایی

  دنیای اقتصاد: انتظار بازار نفت برای اتخاذ یک تصمیم در «فدرال رزرو» روز گذشته برای چهارمین روز متوالی طلای سیاه را در مسیر صعود قرار داد. کاهش نرخ بهره در آمریکا برای نخستین‌بار در ۱۰سال گذشته، انتظاری است که خوش‌بینی فعالان بازار نفت نسبت به بهبود تقاضای نفت را در پی داشت. از سرگیری مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین نیز دیگر عاملی بود که چشم‌انداز رشد تقاضا را شفاف‌تر کرد. به این ترتیب روز گذشته و تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) هر بشکه نفت خام آمریکا ۴۳ سنت رشد قیمت داشت و به ۳۰/ ۵۷ دلار بر بشکه رسید. برنت به‌عنوان شاخص نفت خام دریای‌شمال نیز ۵۹ سنت افزایش قیمت داشت تا روی ۳۰/ ۶۴ دلار بر بشکه معامله شود.
 • رقابت عربستان و روسیه در بازار آسیا

  ایسنا: عربستان سعودی همچنان برای تبدیل شدن به صادرکننده شماره یک نفت در آسیا به خصوص به چین تلاش می‌کند، اما روس‌ها رسیدن به این آرزو را برای سعودی‌ها دشوار کرده‌اند.
 • هر چه باید درباره کارت سوخت بدانید

  دنیای اقتصاد: در حالی که تنها حدود ۱۰ روز تا شروع الزام استفاده از کارت سوخت برای سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه بنزین زمان باقی است، همچنان بسیاری از دارندگان خودروهای شخصی برای اخذ کارت سوخت اقدام نکرده یا در این زمینه با ابهاماتی مواجهند. به‌طور کلی کسانی که همچنان کارت سوخت ندارند را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد. گروه اول کسانی هستند که پیش از این در سامانه اخذ کارت سوخت ثبت‌نام کرده‌‌ اما همچنان کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند. گروه دوم افرادی هستند که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند و هنوز برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام نکرده‌اند و دسته سوم نیز کسانی هستند که دارای کارت سوخت هستند، اما برای استفاده از آن با مشکلاتی مواجهند به‌طور مثال کارت سوخت به نام مالک قبلی خودرو است یا اینکه رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند. بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده توسط شرکت ملی پخش این سه گروه باید اقداماتی جداگانه برای دریافت کارت سوخت خود انجام دهند.
 • پرونده گازی ایران و ترکمنستان همچنان در حال بررسی است

  شانا: سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با تکذیب خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها درباره پرونده گازی ایران و ترکمنستان گفت: پرونده داوری بین شرکت‌های ملی گاز ایران و ترکمن گاز ترکمنستان اکنون در محکمه داوری بین‌المللی در حال بررسی است. به گزارش شرکت ملی گاز ایران، به دنبال انتشار خبری با عنوان «ایران برنده مرحله نخست دعوای گازی با ترکمنستان/ ترکمن‌ها باید غرامت پرداخت کنند»، محمد عسگری، سخنگو و رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: پرونده داوری بین شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز ترکمنستان، اکنون در محکمه داوری بین‌المللی در حال بررسی است و تاکنون منجر به صدور رای به نفع هیچ ‌یک از طرفین پرونده نشده است. بدیهی است هر گونه اخباری در این باره، به‌طور مشخص به وسیله شرکت ملی گاز ایران و در زمان مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 • ایران به دانش تعمیرات خاص توربین‌های زیمنس دست یافت

  شانا: مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: با اجرای پروژه‌های تعمیرات پیشگیرانه و اساسی توربین‌های گاز، متخصصان ایرانی شرکت انتقال گاز به دانش تعمیرات خاص بخش ارتعاشی توربین‌های گازی زیمنس دست یافتند.به گزارش شرکت انتقال گاز ایران، سعید توکلی با اشاره به اجرای همه پروژه‌های تعمیرات پیشگیرانه و اساسی توربین‌های گاز با استفاده از توان پیمانکاران داخلی، دستیابی به دانش تعمیرات خاص در بخش ارتعاشی روتور توربین‌های گازی زیمنس SGT۶۰۰ را از دیگر دستاوردهای متخصصان ایرانی برشمرد و گفت: تعمیرات رفع ارتعاشات حرارتی توربین تاسیسات تقویت فشار گاز جهرم در منطقه ۵ عملیات انتقال گاز با دانش متخصصان شرکت انتقال گاز ایران و شرکت‌های داخلی ضمن بی‌نیاز کردن ایران از خدمات کارشناسی خارج از کشور، برای هر توربین ۳۵۰ هزار یورو صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.
 • توقف عبور نفتکش‌های بی‎پی از تنگه هرمز

  تسنیم: رئیس بخش مالی بی‎پی گفت: ما به انتقال نفت از تنگه هرمز ادامه می‌دهیم ولی دیگر هیچ نفتکشی با پرچم بی‎پی در کوتاه‌مدت از این گذرگاه عبور نمی‌کند. به گزارش رویترز، ‏برایان گیلوری، رئیس بخش مالی بریتیش‌پترولیوم گفت از زمان توقیف یکی از کشتی‌های انگلیسی توسط ایران در دهم جولای، این شرکت هیچ‌کدام از نفتکش‌هایش را از تنگه هرمز عبور نداده است.وی گفت این شرکت بزرگ نفت و گاز انگلیسی در حال‌حاضر هیچ برنامه‌ای برای فرستادن کشتی‌هایش به این تنگه ندارد و با استفاده از نفتکش‌های اجاره‌ای دارای مجوز، نفت را از این منطقه عبور می‌دهد.

بیشتر