آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۴۰

 • آدرس خطا از مصرف بنزین

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش از افزایش ظرفیت پالایشی کشور خبر داده است. موضوعی که در شرایط تحریم به کمک آمده و بخشی از نفت کشور را که نمی‌توان صادر کرد، به مصرف داخل رسانده است. اما موضوع نگران‌کننده این است که همزمان با افزایش ظرفیت پالایشی کشور مصرف فرآورده‌هایی چون بنزین و گازوئیل نیز افزایش یافته است. بنابراین ظرفیت صادرات فرآورده‌های نفتی همراستا با افزایش تولید داخلی رشد نکرده است. بر این اساس، افزایش ظرفیت پالایشی نتوانسته تمام و کمال جایگزین صادرات نفت‌خام شود و درآمدهای نفتی کشور را حفظ کند.
 • تعمیر نفتکش غول‌پیکر ایرانی در یاردهای داخلی

  شانا: تعمیر نفتکش‌های غول‌پیکر شرکت ملی نفتکش ایران در یاردهای تعمیراتی داخلی برای نخستین بار در تاریخ صنعت کشتیرانی ایران همسو با حمایت از رونق تولید داخلی عملیاتی شد.
 • نفت آمریکا جای رقیب ایرانی خود را در هند پر کرد؟

  ایسنا: هند در فاصله نوامبر سال گذشته تا ماه مه امسال که تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، میزان واردات نفت این کشور از ایران را محدود کرد، خرید نفت از آمریکا را بیش از چهار برابر افزایش داد. آمار نفتکش‌هایی که توسط رویترز رصد شده، نشان می‌دهد رشد صادرات نفت آمریکا به هند به میزان قابل‌توجهی بالاتر از رشد واردات نفت هند از کشورهای خاورمیانه بوده است.
 • ناشناخته‌ای بزرگ در توافق کاهش تولید اوپک

  تسنیم: وزیر انرژی روسیه گفت: هنوز خیلی زود است که بگوییم اوپک و متحدانش به رهبری روسیه توافق کاهش تولید را تا پایان سال تمدید می‌کنند. به گزارش اویل پرایس، الکساندر نواک یک بار دیگر بازار را در مورد خواسته روسیه برای ادامه توافق اوپک به تردید انداخت.طبق گفته خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید پس از انقضای آن در پایان ماه ژوئن آماده می‌شود.
 • نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی از بروز اختلال در عرضه جهانی نفت

  تسنیم: دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی گفت: «ما در حال بررسی دقیق شرایط هستیم و بسیار نگرانیم.» به گزارش اویل پرایس، فاتح بیرول، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی گفت این آژانس بسیار نگران افزایش تنش‌ها در خاورمیانه است و در صورت اختلال در عرضه نفت، وارد عمل می‌شود.بیرول در کنفرانسی با موضوع «کارآمدی انرژی» در دوبلین گفت: «ما در حال بررسی دقیق شرایط هستیم و بسیار نگرانیم. در صورت اختلال در عرضه، آماده‌ایم عکس‌العمل مناسبی نشان دهیم.» درگیری در خاورمیانه هفته گذشته پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز توسط ایران به نقطه‌ای حساس رسید. ایران می‌گوید این پهپاد حریم هوایی این کشور را نقض کرده است. آمریکا مدعی است پهپادش در حریم هوایی بین‌المللی پرواز می‌کرده است». به گفته بیرول، افزایش قیمت نفت به خاطر بالا گرفتن درگیری‌ها بین آمریکا و ایران در خاورمیانه باید بیشتر از این می‌بود ولی رونق تولید نفت شیل آمریکا جلوی آن را گرفت. بیرول می‌گوید که جلوگیری از افزایش شدید قیمت نفت خبر خوبی برای مشتریان در سراسر دنیاست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر