آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • خطای ذهنی ترامپ در تحلیل نفت

  نسیم علایی
  دنیای اقتصاد: دونالدترامپ در آخرین اظهارات خود مدعی شده که اهمیت امنیت تنگه هرمز برای آمریکا کاهش یافته است. او با اشاره به افزایش تولید نفت این کشور و تبدیل شدن آن به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان، اعلام کرده است که از باز بودن تنگه هرمز کشورهایی چون چین، ژاپن و اندونزی منفعت بیشتری کسب می‌کنند.
 • کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ میعانات گازی و نفت‌خام تصویب شد

  شانا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت‌خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی موافقت کردند. سکینه الماسی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره این طرح گفت: احداث پالایشگاه پاسخ هوشمندانه ایران به تحریم‌های نفتی، رونق تولید، اشتغال‌زایی و موضوع ارزش افزوده نفت است.
 • چین از اولین نفتکش بزرگ هوشمند جهان رونمایی کرد

  تسنیم: یک نفتکش به اندازه سه زمین فوتبال به مالک جدید آن در شمال‌شرقی چین تحویل داده شد. این اولین نفتکش هوشمند در جهان با ظرفیت بارگیری ۳۰۸ هزار تن است. به گزارش راشاتودی، ویژگی اصلی این کشتی با نام «نیو جرنی» یا «سفر جدید» از گروه نفتکش‌های بسیار بزرگ(VLCC)، دارا بودن یک سیستم هوشمند است. این نفتکش ۳۰۰ متری دارای سیستم ناوبری خودکار، مدیریت هوشمند محموله‌های مایع و مدیریت یکپارچه کارآمدی انرژی علاوه بر سایر عملکردها است. این نفتکش، جدیدترین نفتکش شرکت کشتیرانی مرچنتس انرژی چین است که روز شنبه به شهر ساحلی دالیان تحویل داده شد. نیوجرنی توسط شرکت صنعت کشتی‌سازی دالیان، بزرگترین شرکت کشتی‌سازی چین ساخته شده است. این کشتی با موفقیت آزمایش‌های خود را در دریا پشت‌سر گذاشته که یکی از آنها آزمایش سیستم و تجهیزات هوشمند بوده است.گوان یینگوا، مهندس ارشد شرکت صنعت کشتی‌سازی دالیان گفت: «در حال‌حاضر کشورهای سراسر جهان فعالانه در حال ارتقای ناوبری هوشمند و ساخت تکنولوژی‌های هوشمند برای کشتی‌ها هستند که نقشی مهم در بهبود امنیت حمل و نقل دریایی، صرفه‌جویی در انرژی، کاهش آلایندگی و بهره‌وری اقتصادی بازی می‌کند.»

بیشتر