آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۳۴

 • آدرس اخلال‌گران در بازار جهانی نفت

  دنیای اقتصاد: اختلافات سیاسی بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس به تصمیم‌گیری‌ها در اوپک تسری یافته است. به‌طوری‌که اعضای این سازمان که برای دهه‌ها درخصوص چگونه متعادل کردن بازار نفت تصمیمات بزرگی می‌گرفتند، حال در تعیین «زمان» برگزاری نشست نیز اختلافات اساسی دارند. اما بر خلاف انتظارات دیدار وزیر نفت ایران با همتای روس خود نیز فعلا نتوانسته به مناقشات بر سر زمان برگزاری نشست آینده اوپک پلاس پایان دهد. عصر روز دوشنبه بیژن زنگنه با الکساندر نواک دیدار داشت. علاوه بر امضای تفاهم‌نامه‌هایی برای گسترش همکاری‌ها در حوزه انرژی یکی از مهم‌ترین‌ موضوعاتی که انتظار می‌رفت در نتیجه این دیدار حاصل شود، فیصله بحث زمان برگزاری نشست بود؛ با این حال آنطور که رویترز نیز می‌نویسد، «دیدار وزرای نفت ایران و روسیه بدون نتیجه مشخصی به پایان رسید.»
 • تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه در بخش انرژی تشریح شد

  شانا: مدیرکل اروپا و آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت، تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه را در بخش انرژی تشریح کرد. حسین اسماعیلی شهمیرزادی با اشاره به اینکه ایران و روسیه در بخش‌های مختلف انرژی گام‌های بزرگی برای همکاری برداشتند، افزود: همکاری در حوزه اکتشاف، استخراج، تولید و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی در این تفاهم‌نامه مورد تاکید قرار گرفت.وی همکاری در زمینه یکسان‌سازی استانداردهای تجهیزات صنعت نفت ایران و روسیه را یکی از بندهای تفاهم‌نامه با روس‌ها عنوان کرد و افزود: با اجرایی شدن این بند که برای نخستین بار به تفاهم‌نامه افزوده شده است، طرف‌ها می‌توانند از تجهیزات صنعت نفت و گاز یکدیگر استفاده کنند.اسماعیلی با بیان اینکه همکاری دوجانبه در دریای خزر از دیگر موارد مورد توافق با روس‌ها بود، تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت و موسسه‌های مطالعات انرژی نیز مذاکرات خوبی با همتایان روس در زمینه‌های پژوهشی و مطالعاتی داشتند.ایران و روسیه دیروز و پس از پایان سومین نشست کارگروه انرژی دو طرف در بخش انرژی، تفاهم‌نامه‌ای در ۲۷ بند در بخش‌ نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، برق و انرژی هسته‌ای امضا کردند.پانزدهمین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو به‌عنوان رئیس ایرانی این کمیسیون و سرگئی چپاتاریف، وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی روسیه برگزار شد.
 • قیمت نفت ۶۰ تا ۷۰ دلار برای اوپک مطلوب است

  شانا: وزیر معادن و منابع طبیعی گینه استوایی قیمت نفت ۶۰ تا ۷۰ دلار را برای اعضای اوپک رضایت‌بخش دانست.به گزارش پایگاه خبری اس‌اند پی گلوبال پلتس، گابریل امباگا اوبیانگ لیما اعلام کرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک و متحدانش با قیمت ۶۰ تا ۷۰ دلار برای نفت خام برنت راحت هستند و قصد دارند توافق کنونی کاهش تولید نفت را تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تمدید کنند. وی گفت: ۶۰ تا ۷۰ دلار قیمتی است که همه ما با آن راحت هستیم؛ قیمت برای حدود یک سال همین بوده است و واقعا قیمت مطلوب برای تولیدکننده و مصرف‌کننده است و همه ما می‌توانیم با آن زندگی کنیم.وزیر معادن و منابع طبیعی گینه استوایی گفت: چیزی که همه ما می‌خواهیم، ثبات است؛ ما خواهان نوسان نیستیم. اوبیانگ افزود: همه ما باور داریم که مهم است توافق تا پایان سال (میلادی) تمدید شود تا بتوانیم بر بازار نظارت کنیم؛ بی‌گمان ما تمدید خواهیم داشت و برای آن تلاش می‌کنیم و دست‌نیافتن به آن، برای همه غافلگیرکننده خواهد بود. وی همچنین اعلام کرد گزارش‌های رسانه‌ای درباره تردید روسیه برای مشارکت در توافق جهانی کاهش تولید نفت، بزرگنمایی است و گفت: همه ما درباره یک مساله توافق داریم.
 • امیدواری توتال به ابررایانه جدید

  ایسنا: غول انرژی فرانسوی توتال اعلام کرد ابررایانه جدید این شرکت به زمین‌شناسان توتال اجازه می‌دهد نفت را سریع‌تر و ارزان‌تر و با نرخ موفقیت بهتری پیدا کنند. به گزارش رویترز، توتال اعلام کرد ابررایانه Pangea III که شرکت IBM ساخته است، کمک خواهد کرد در جست و جو برای منابع هیدروکربن، دیتای لرزه‌نگاری پیچیده ۱۰ برابر سریع‌تر از گذشته پردازش شود.قدرت رایانش این ابررایانه از ۷/ ۶ پتافلاپ در سال ۲۰۱۶ و ۳/ ۲ پتافلاپ در سال ۲۰۱۳ به ۷/ ۳۱ پتافلاپ ارتقا پیدا کرده است که معادل حدود ۱۷۰ هزار لپ تاپ است. طبق جدول TOP۵۰۰ که سالانه دو بار ابررایانه‌ها را طبقه‌بندی می‌کند، ابررایانه توتال در میان ابررایانه‌های مورد استفاده در بخش نفت و گاز، در رده اول و در سطح جهانی در رده یازدهم قرار دارد. شرکت‌های نفت و گاز و سایر گروه‌های صنعتی به میزان فزاینده به قدرت رایانه‌های نیرومند برای پردازش سریع‌تر دیتا متکی می‌شوند و این امر به آنها امکان می‌دهد هزینه‌ها را کاهش داده و بهره‌وری و نرخ موفقیت پروژه‌ها را افزایش دهند. توتال اعلام نکرد در ابررایانه جدید چه میزان سرمایه‌گذاری کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر