آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • نیروی مخرب در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: بازار جهانی نفت در فواصل کوتاه در هفته‌های اخیر افت‌و‌خیزهایی را تجربه کرده که شدت آن قابل ملاحظه است. برای یافتن چرایی نوسانات شدید قیمت‌ها در بازار نفت، دلایلی وجود دارد که با بررسی دقیق‌تر آنها می‌توان به «عامل ترامپ» رسید؛ عاملی که به عقیده کارشناسان بین‌المللی بازار نفت «بیشترین اثر مخرب» را بر این بازار داشته است. به این ترتیب در حال حاضر مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر بازار نفت در حالی جنگ تجاری، تنش‌های خاورمیانه، اختلال عرضه‌های ناخواسته، تصمیمات اوپک و تولیدکنندگان نفت شیل هستند که از میان این ۵ عامل، تصمیمات ترامپ به نوعی بر تمام این عوامل اثرگذار یا حتی عامل ایجاد آنها است.
 • شفافیت پولی در بورس انرژی

  شانا: وزیر نفت با بیان اینکه تاکنون عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی دارای شیوه‌نامه نبوده است، هدف از تدوین این شیوه‌نامه را شفافیت پولی در عرضه عنوان کرد.به گزارش خانه ملت، بیژن زنگنه درباره شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی که به‌تازگی ابلاغ شده است، گفت: تاکنون عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی دارای شیوه‌نامه نبوده است و تنها با اجازه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در این حوزه فعالیت داشتیم، اما با توجه به اینکه فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی در قانون امسال ذکر شد، شیوه‌نامه صریحی با در نظر گرفتن همه فعل و انفعالات فروش توسط وزارت نفت تدوین شده است.
 • نفت آلوده روسیه از بلاروس پس فرستاده می‌شود

  ایسنا: روسیه قصد دارد حدود یک میلیون تن نفت آلوده را از بلاروس پس بگیرد و بخشی از خط لوله صادراتی دروژبا را که به لهستان و آلمان منتهی می‌شود، پاک‌سازی کند.حدود ۵ میلیون تن نفت آلوده که با استفاده از خطوط لوله، مخازن، واگن‌های ریلی و دریایی در حال پاک‌سازی شدن از خط لوله دروژبا است ماه گذشته روسیه را ناچار کرد جریان صادرات به مشتریانش در بلاروس، اوکراین، لهستان، آلمان و شماری از کشورهای اروپای مرکزی متوقف کند. یک ماه پیش روسیه مجبور شد صادرات نفت از طریق خط لوله دروژبا را که شاخه شمالی آن به لهستان و آلمان می‌رود و شاخه جنوبی آن به اوکراین، مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک می‌رود متوقف کند. این خط لوله در پالایشگاه موزیر در بلاروس دو شاخه می‌شود. منابع آگاه اظهار کرده‌اند شرکت‌های روسیه، بلاروس و اروپایی پنج‌شنبه گذشته در ورشو درباره این طرح گفت‌وگو کردند.
 • پیمانکاران نفتی با یک‌سوم ظرفیت کار می‌کنند

  ایرنا: رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران می‌گوید به‌دلیل شرایط اقتصادی کشور، توسعه در بالادست صنعت نفت کاهش پیدا کرده و به همین دلیل پیمانکاران و سازندگان داخلی با یک‌سوم ظرفیت خود کار می‌کنند و دوسوم ظرفیت آنها خالی است.
 • افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا در واکنش به تحریم‌های آمریکا

  ایسنا: صادرات نفت ونزوئلا به کوبا در ماه مه که تشدید تحریم‌های آمریکا، صادرات کاراکاس به کشورهای دیگر را محدود کرد، چهار برابر افزایش یافت. طبق اسنادی که ازسوی پایگاه خبری اس‌اندپی گلوبال پلاتس مشاهده شده است، شرکت دولتی PDVSA ونزوئلا در ماه مه ۴/ ۱ میلیون بشکه نفت و محصولات نفتی به شرکت دولتی کوبامتالس کوبا صادر کرد که بالاتر از ۳۵۵ هزار بشکه در آوریل بود. شرکت PDVSA میزان ۴۶۴ هزار بشکه نفت رقیق شده DCO به کوبامتالس فروخت که ۶/ ۹ دلار ارزان‌تر از نفت برنت بود. همچنین ۲۰۰ هزار بشکه بنزین طبیعی و ۴۵۰ هزار بشکه نفت کوره حاوی ۳ درصد سولفور به این شرکت فروخت. با ذخایر بالای نفتی که در ونزوئلا به‌دلیل کاهش صادرات در نتیجه تحریم‌های آمریکا وجود دارد، نفت DCO به کوبا ارسال می‌شود. 

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر